Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Universitati/Colegii Uk

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna, as vrea sa stiu si eu cat mai multe despre faptul ca poti studia in Uk si esti si platit, daca aceste Universitati/Colegii, chiar sunt recunoscute si dupa finalizarea lor poti sa te angajezi usor, fiind acreditate iar angajatorii recunosc diplomele, sunt foarte sceptic, de ce te-ar plati sa mergi la ei la scoala, apoi sa iti ofere o diploma si sa poti sa iti gasesti un loc de munca decent, cand ei sunt mai ales impotriva imigrantilor, si am inteles ca nici nu trebuie sa stii bine engleza si un an poti sa faci gratuit pregatire pentru limba engleza. Sa fie doar o afacere pentru unii si apoi cand termini scoala sa nu faci nimic cu acea diploma, dar banii ce iti da guvernul britanic ? As dori cat mai bine sa fiu lamurit si sper ca cei care au trecut prin asa ceva, sa ne impartaseasca experienta lor si informatii cat mai multe si bogate, exclus cei care cauta persoane sa ii inroleze, astfel casrromd bani. Multumesc !

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Taxa de studii in UK e de 9500 de lire pe an
    In anumite conditii poti obtine credit pentru studii.
     Nu am auzit de mocangeala pe nicaieri.

#3
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Normal ca sint recunoscute, din moment ce te finanteaza!
Problema e ce sti tu sa faci dupa ce termini, o diploma, nu iti asigura 100% un job. Nicaieri.
Stiu ca in jur de 10000 de pounds pe an te finanteaza, nu sunt sigur daca este exact suma asta, dar pe aproape.
Deasemeni, daca lucrezi in timpul studentiei, si depasesti 21000 de pounds pe an, vei returna o part din bani.
Mai multe detalii, aici:

Attached Files



#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
https://www.gov.uk/student-finance

#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Pentru ca isi recupereaza banii repede.

#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ei sunt impotriva celor ce vin la ei in tara, dar daca esti high skilled te vor retine, low skilled nu prea. Daca esti low skilled sunt sanse sa nu stii nici limba s.a.m.d. Stiu o gramada pe aici care nu stiu limba si lucreaza pe salarii romanesti. Finantarea respectiva nu e gratuita totusi, la final, cand te angajezi si bagi ca adevaratu, cand treci de un anumit prag de castig incepe sa recupereze ce au cheltuit cu tine, dar pe atunci te doare la basca.

#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postremus43, on 27 septembrie 2017 - 02:42, said:

Buna, as vrea sa stiu si eu cat mai multe despre faptul ca poti studia in Uk si esti si platit, daca aceste Universitati/Colegii, chiar sunt recunoscute si dupa finalizarea lor poti sa te angajezi usor, fiind acreditate iar angajatorii recunosc diplomele, sunt foarte sceptic, de ce te-ar plati sa mergi la ei la scoala, apoi sa iti ofere o diploma si sa poti sa iti gasesti un loc de munca decent, cand ei sunt mai ales impotriva imigrantilor, si am inteles ca nici nu trebuie sa stii bine engleza si un an poti sa faci gratuit pregatire pentru limba engleza. Sa fie doar o afacere pentru unii si apoi cand termini scoala sa nu faci nimic cu acea diploma, dar banii ce iti da guvernul britanic ? As dori cat mai bine sa fiu lamurit si sper ca cei care au trecut prin asa ceva, sa ne impartaseasca experienta lor si informatii cat mai multe si bogate, exclus cei care cauta persoane sa ii inroleze, astfel casrromd bani. Multumesc !

eu cred ca oxford si cambridge poate sa fie recunoscute. este adevarat ca nu sunt la nivelul celor romanesti dar cu niste pile si niste spaga sunt recunoscute.

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostVillefort, on 27 septembrie 2017 - 10:35, said:

Pentru ca isi recupereaza banii repede.
Pe naiba.
Dai inapoi 9% din ce castigi peste 21.000/an.
Castigi 22.000/an, platesti 90£/AN !
Cam in cati ani recupereaza ei aproximativ 70.000£ ?
Majoritatea studentilor nu vor plati niciodata toata suma.
Iar la 60 de ani se anuleaza datoria.

#9
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postdualis, on 27 septembrie 2017 - 11:40, said:


Pe naiba.
Dai inapoi 9% din ce castigi peste 21.000/an.
Castigi 22.000/an, platesti 90ÂŁ/AN !
Cam in cati ani recupereaza ei aproximativ 70.000ÂŁ ?
Majoritatea studentilor nu vor plati niciodata toata suma.
Iar la 60 de ani se anuleaza datoria.

Taxele, impozitele pe care le vei plati când vei lucra după ce absolvi. SLC nu iese pe minus.

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Nici asa nu isi recupereaza banii, cu atat mai putin "repede", cum ai spus.

#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
http://www.huffingto..._n_5149653.html

Oricum dupa absolvire e lejer si-ti permiti sa il platesti. Nu fac englezii caritate. La fel e si in Olanda, imprumuturile sociale via DUO (~ 1000 euro lunar) - numai ca aici stiu cazuri de studenti care au imprumutat foarte mult si nu isi mai permit sa plateasca dupa absolvire.

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postremus43, on 27 septembrie 2017 - 02:42, said:

Buna, as vrea sa stiu si eu cat mai multe despre faptul ca poti studia in Uk si esti si platit, daca aceste Universitati/Colegii, chiar sunt recunoscute si dupa finalizarea lor poti sa te angajezi usor, fiind acreditate iar angajatorii recunosc diplomele, sunt foarte sceptic, de ce te-ar plati sa mergi la ei la scoala, apoi sa iti ofere o diploma si sa poti sa iti gasesti un loc de munca decent, cand ei sunt mai ales impotriva imigrantilor, si am inteles ca nici nu trebuie sa stii bine engleza si un an poti sa faci gratuit pregatire pentru limba engleza. Sa fie doar o afacere pentru unii si apoi cand termini scoala sa nu faci nimic cu acea diploma, dar banii ce iti da guvernul britanic ? As dori cat mai bine sa fiu lamurit si sper ca cei care au trecut prin asa ceva, sa ne impartaseasca experienta lor si informatii cat mai multe si bogate, exclus cei care cauta persoane sa ii inroleze, astfel casrromd bani. Multumesc !
Se poate acorda imprumut de la stat pentru taxa de scolarizare care se returneaza dupa ce incepi sa castigi peste un anumit nivel ( a scris deja cineva) - Scotia are taxe diferite de Anglia & Wales.
Pentru a fi acceptat la un curs universitar trebuie sa ai un anumit nivel de engleza (majoritatea programelor vor certificat IETLs - dar depinde nivelul), iar cursurile gratis oferite de Univ sunt oferite pentru cei care au deja certificatul (si vor sa imbunatateasca). De vazut, normal, fiecare Univ in parte daca si ce ofera.

Cat despre recunoastere, daca sunt acreditate nu vad de ce nu ar fi recunoscute (daca e vorba de recunoastere in Ro, vezi conditiile) - anumite Univ sunt mai bune pentru un anumit domeniu, nu se limiteaza invatamantul superior britanic la Oxford si Cambridge.

Nu e important doar sa termini, conteaza si gradul (cu cat mai mare, cu atat mai bine - unele firme/organizatii vor first-class de ex - poti cauta calsificarile pe net), si doar pentru ca termini in UK nu e o garantie ca vei si gasi un job. Poti foarte bine sa nu gasesti/sa nu vrei in domeniul terminat, dar nu vei face doar cursuri strict din domeniu, poti face si ceva notiuni management, economie etc (iar, depinde) si asta poate fi un avantaj daca vrei sa te reorientezi.
Masterul este mai scump, nu neaparat finantat (poate fi doar partial, restul platesti din buzunar), iar nivelul cerut pt lb engleza poate fi si mai ridicat.

Edited by Arianna-D, 27 September 2017 - 14:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate