Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

o problema mai ciudata ( fuji xf1)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
Salut, am o problema cu un aparat foto fuji xf1 care numai ce a iesit din garantie. La lumina puternica ( naturala sau artificiala) pozele ies supraexpuse, cred ca asta e termenul, adica pe ecran imi apare mai mult o pata alba. La luminca slaba pozele ies perfect. Deasemenea daca comut pe modul filmare si fac cateva poze in timp ce filmez , pozele ies ok.Cam ce ar putea sa aibe ? pe el am dat 600 de lei de black friday, deci nu prea as da pe repartie 1000 de lei. Va multumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te-ai jucat prin setari?

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Probabil ai umblat prin setari si ai dat sensibilitatea ISO la maxim.Sau ai setat un mod de fotografiere de noapte.Nu are functia de reset in meniu ? Daca nu-i dai de cap, pune aici o poza supraexpusa .

#4
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
E o problema cunoscuta la modelul asta. Se strica motorasul de control al diafragmei, sau cedeaza o panglica, sau raman lamelele blocate. De obicei cand se rupe panglica, aparatu nu mai poate fi folosit si afiseaza eroare.
Trebuie schimbat tot ansamblul. Nu merita facut in service si nici sa iei piese de la unul stricat, pentru ca boala asta e la toate.

Cea mai ieftina solutie: aliexpress:
https://www.aliexpre...2829796791.html
https://www.aliexpre..._933634175.html

Edited by disturbed, 26 September 2017 - 14:27.


#5
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View Postdisturbed, on 26 septembrie 2017 - 14:10, said:

E o problema cunoscuta la modelul asta. Se strica motorasul de control al diafragmei, sau cedeaza o panglica, sau raman lamelele blocate. De obicei cand se rupe panglica, aparatu nu mai poate fi folosit si afiseaza eroare.
Am avut problema asta la un Canon A450...toate au avut pb. asta ; dar aveam impresia ca  Fuji xf1 e mirrorless si ca obiectivul e detasabil...

#6
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Da, multe compacte cu zoom au probleme de genul.
XF1 e compacta, dar fuji a avut probleme si la aparate din gama x100, care nu au zoom si obiectivul e integrat in apart; se blocau lamelele si simptomele erau aceleasi descrise de initiator. De ex pt rezolvarea problemei pt un x100 in service autorizat: 1600 lei cost cu 6 luni garantie. Eu am cumparat  piesa de pe aliexpres cu 360 lei si un an mai tarziu de pozat nu am probleme.
Pt cca 50 dolari cost, daca e o camera folosita, merita facuta, dar asta ramane la latitudinea proprietarului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate