Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masinuta electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
motailapetrut

motailapetrut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.07.2009
Buna ziua,am cumparat in urma cu jumatate de an o masinuta electrica pentru copil.Aceasta functioneaza in momentul de fata cu o baterie de 12V-7ah.Am mari probleme cu aceasta baterie...la modul ca la inceput,am incarcat masinuta de aproximativ 7-8 ori pentru a o folosi,iar dupa aceasta perioada bateria a murit.Tinea initial aproximativ 1 ora,1 ora jumatate,iar dupa acele incarcari la 5-10 minute de utilizare,indica ca este descarcata.Am mers la magazin,au inlocuit bateria...aceeasi poveste.Este o baterie chinezeasca,asa ca m.am hotarat sa ii cumpar de pe emag o baterie cu gel.Intrebarea mea este urmatoarea : pot folosi o baterie cu gel de 12V dar de amperaj mai mare?Sau pot arde masinuta?Ma gandeam sa cumpar ceva de 10 ah.O alta problema la aceasta masinuta este ca are un display care indica disponibilul din baterie.Este foarmat din 5 patratele.In momentul in care este incarcata,arata bateria full...doar ca nu scade treptat...scade brusc,adica arata bateria goala.

#2
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
O baterie de 12v se considera descarcata 100% la tensiunea de 11,8v, incarcata v-a avea in jur de 12,8-13v, se incarca cu un curent nu mai mare de 0,20% din capacitatea totala, recomandat 10%, fiind acumulatori cu incarcare lenta procesul va dura in jur de 12-15 ore, functie de curentul incarcatorului (700-1500 mA), daca bateria a fost prea adanc descarcata ciclic ,e firesc sa nu mai tina curentul si astfel scade durata de exploatare a utilajului .O baterie de curent mai mare e chiar indicata ,9-12A .Consumul jucariei tale e in jur de 5-7A, deci 1 ora de functionare e chiar mai mult decat poti spera .

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da - poti cumpara ce acumulator doresti cu o singura conditie;
- sa acorzi atentie compatibilitatii in functie de numarul de serie al bateriei
Daca bateria actuala este de 12V-7ah trebuie sa iei una identica si la fel

#4
motailapetrut

motailapetrut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.07.2009
Ipsihi si naijax.Pot lua mai mare ca amperaj sau nu?
Repet,cea actuala este de 12V - 7ah.Mai mult de 7 ori nu a fost incarcata.A fost folosita pana in momentul in care a indicat battery low.Aa dori sa cunpar una de 10Ah ca poate tine mai mult ca si durata.Dar daca ard masinuta,prefer tot una de 7Ah.De asta intreb,sa stiu exact ce sa cumpar.

#5
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Cred ca problema este mai mult in circuitul masinutei, referitor la indicele de pe display-ul de baterie, nu o fi fost programata bine. Iar referitor la durata, eu zic sa iei la fel bateria, e mai mult decat poti cere de la o masinuta sa te tina o ora si ceva.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu - pentru ca se poate arde releul de incarcare si alternatorul nu iti va mai incarca bacteria chiar daca este noua.

#7
motailapetrut

motailapetrut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.07.2009
Deci cel mai bine este sa cumpar tot una de 12V-7ah.
https://www.emag.ro/...2/pd/D6W5G7BBM/

Ar fi ok aceasta?

#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
cum incarci acumulatorul?

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Poti pune baterie de capacitate mai mare, fara nici o problema. Nu se arde nimic.
Dar daca depasesti cu mult capacitatea bateriei originale, atunci incarcarea cu incarcatorul original va dura foarte mult.
Poti sa te interesezi si de un alt incarcator, mai serios, si o sa te tina mai mult bateria.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Amperajul se masoara in A (amperi) nu in Ah (amperi ora) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ah este o unitate mai aiurita care nu spune nimic singura, se refera la capacitate nu la amperaj, si nu exprima nici capacitatea singura, ci doar in relatie cu tensiunea nominala, practic este o unitate partiala din Wh.
Wh (Watt-ora) iar nu inseamna putere ci capacitate.

12 V (in cazul descris) x 7 Ah + 84 Wh daca fabricantul nu a mintit (se intampla uzual sa minta ).

Amperajul este cu totul altceva si poate sa varieze in limite extrem de mari in functie de modelul exact si de chimia exacta a acumulatorului, si exista diferente extrem de mari intre celule diferite, indiferent ac sunt Li-ion, LiPo, NiMH, NiCD, etc.

Exista celule Li-ion care de avea debiteaza 1 -2 - 2,8 A pe celula fara sa se uzeze abrupt.
Si exista alte celule Li-Ion cu alta chimie care sunt capabile sa debiteze, in f d model,  5A, 7 A, 10A, 15A, 20A, 25A, existand o gramada de modele diferite cu performante f diferite.
Exista LiPo capabile de 2 - 3 A pe celula, si exista celule LiPo capabile de 100 A pe celula....
Daca sunt legate si in paralel pe mai multe randuri, deja amperajul poate fi crescut la valori si mai mari.

La Li-ion nici nu exista 12V nominal, fiind doar BS de marketing.
Se poate doar cu stabilizator electronic, insa in practica asta nu e inclusa in acumulator.
In acumulator poate sa fie inclusa electronica de protectie a incacare si descarcare, care deschide circuitul (switch off) la atingerea unor praguri de tensiune prestabilite, de ex 3,9-4-4,05V, 4,1 V la incarcare, si 2,5-2,7, 2,9 V la descarcare, cu diferente mari atat in functie de chimia si performantele particulare ale celulelor, cat si in f de interesul fabricantului sa le protejeze si asigure viata lunga, multe cicluri de incarcare si descarcare la care sa pastreze minim 80% sau minim 70% din capacitatea initiala a celulelor noi.

3 celule Li-ion au 10,8 V nominal ( pt ca au 3,6 V nominal pe celula.)
Ele au 12 V doar cand sunt scoase proaspat din incarcator, insa tensiunea scade rapid la valoarea nominala de 3,6V, si in urma descarcarii scade si la 3V s sub 3V.
Unele celule suporta descaracre ana la 2,7V altele se strica.
Unele suporta si pana la 2,5V pe celula, insa multe se strica - scade caacitatea abrupt la urmatoarele incecari de incarcare.

Acumulatorii normal cu plumb nu suporta descacare profunda, se srica.
La cei cu gel unii din ei supota si descarcare profunda pana la 30%.

Exista acumulatori buni Li-ion care suporta 40-50 A ( au doua randuri in paralel) si suporta si incacare la 9A lejer, in 30-40 min.

Se gasesc incarcatoare rapide dedicate pt. ele de la acelasi producator, si suporta regimul de incarcare rapida si descaracre rapida, pastrand capacitatea la 70% din cea initiala pt 300-500 cicluri, si unele rezista si mii de cicluri insa la o capacitate redusa.
Vezi de ex. acumulatori Makita si Bosch de 18 @ 6Ah/5Ah/4Ah/3Ah/2Ah 14,4V @ 2/3/4/5/6 Ah,12 V (10,8) @ 6Ah, 4Ah, 3Ah, 2Ah etc.

Ce tip de acumulatori a avut original ( NiCd, NiMH, Plumb, Li-Ion, Li-Po, etc) ??
Daca avea 12V nominal acc cu plumb, daca pui Li-ion caea u 10,8 nominal ( au 12V doar proaspat incarcati) e posibil sa fie usor subvolatat motorul si sa ai performanta mai mica.

Makita are incarcator rapid de 9A pt acumulatorii de 14-18V, recomandat pt acc de 4/5/6 Ah (incarca si de 1,5/2/3Ah in 15-20-30 minute), si are si incarcator de 2,6Ah care incarca 18V @ 2Ah in ~ 40 min.

La Bosch exista pt 10,8V (12 Max...) incarcator de 3A si altul de 1,5A.
E normal cel de 3A, nu uzeaza celulele pt ca sunt celule care suporta peste 21 A la descarcare, n-au treaba cu celulele ordinare care iau foc la 3 3A in sarcina...
A aparut recent Bosch de 10,8 (12 Max) de 6Ah, are 6 celule, se incarca in 2 ore la 3A si suporta peste 40 A in sarcina la consum.
La Makita exista de 10,8 cu 4 Ah si incarcator cred de 4A. (DC18SA).

Poti sa pui si mai multi acumulatori in paralel pt capacitate mai mare.
Asa ofera si amperaj mai mare dar motorul trage cat are nevoie, deci nu e o problema decat daca e fortat exagerat in sarcina.

Daca pui in paralel doi de 4A ai 8Ah, deci mai mult deact cei 7.

Cred ca cel mai comod ar fi cu doi de 6Ah de la bosch, pusi in paralel sa ai 12 Ah.
Daca ai un singur incacator de 3A se incarca in 4 ore, 2 ore fiecare.
Daca ai doua incarcatoare se incarca in 2 ore.
Poate apare si incarcator de 6-7-8 A pt ei.
Sunt de abea aparuti astia cu celule de 3Ah.

#11
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,154
  • Înscris: 09.01.2008
Masinutele astea vin cu acumulatori pe Pb. Daca ii incarci la 0,5C ii busesti rapid si se pot sparge chiar. Ca sa poti incarca rapid iti trebuie acumulatori care suporta asa ceva. Li-Fe sunt cei mai tari aici si la rata de descarcare.
Asa cum s-a scris, se poate pune acumulator de capacitate mai mare fara probleme pt masinuta. Aceasta va absorbi INTENSITATEA care ii este necesara indiferent daca acumulatorul poate oferi mult mai mult. Atentie la gabarit, de regula au un locas destul de inghesuit si nu poti pune alt acum mai mare. Pentru viata mai lunga ar trebui limitata tensiunea pana unde se poate descarca si limitarea curentului (intensitatii) de incarcare la valoare suportata. Incarcatoarele cu care vin jucariile nu au nimic special pt protectie. Sunt si ele niste jucarii.

#12
motailapetrut

motailapetrut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.07.2009
Am sa revin,putin mai tarziu,cu o poza atatat a bateriei cat si a incarcatorului.Spune-ti-mi,va rog,pana atunci,ce parere aveti despre aceste baterii :
https://www.emag.ro/...2/pd/D6W5G7BBM/

https://www.emag.ro/...h/pd/DGKN4NBBM/

https://www.emag.ro/...2/pd/D7T8BNBBM/

https://www.emag.ro/...2/pd/DWCWZKBBM/



#13
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

 motailapetrut, on 26 septembrie 2017 - 12:38, said:

Ipsihi si naijax.Pot lua mai mare ca amperaj sau nu?
Repet,cea actuala este de 12V - 7ah.Mai mult de 7 ori nu a fost incarcata.A fost folosita pana in momentul in care a indicat battery low.Aa dori sa cunpar una de 10Ah ca poate tine mai mult ca si durata.Dar daca ard masinuta,prefer tot una de 7Ah.De asta intreb,sa stiu exact ce sa cumpar.
Poti lua o baterie de amperaj mai mare fara probleme, trebuie sa respecti doar voltajul !!!

 Naijax, on 26 septembrie 2017 - 12:43, said:

Nu - pentru ca se poate arde releul de incarcare si alternatorul nu iti va mai incarca bacteria chiar daca este noua.

Ai vazut tu jucarie cu releu de incarcare si alternator sau nu ti-ai baut cafeaua inca ?!!!

#14
motailapetrut

motailapetrut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.07.2009
Va multumesc mult.Banuiesc ca daca pana acum trebuia sa o las la incarcat aproximativ 12 ore pe 7amperi,la cea de 10,trebuie lasata in jir de 15 ore,nu?

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 ipsihi, on 26 septembrie 2017 - 13:54, said:

Ai vazut tu jucarie cu releu de incarcare si alternator sau nu ti-ai baut cafeaua inca ?!!!

Corect - acum am vazut ca este vorba despre o jucarie
On topic - am luat una pentru copii cu 2 motoare independente cate unul pe fiecare roata spate cu acumulator 12V/8Ah
Se incarca peste noapte - cam 12 ore - si tine aprox. 2hr
Indiferent ce i-am facut nu am reusit sa-i maresc durata de functionare
Cam asta e

#16
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Chiar mai mult ,depinde de cat livreaza incarcatorul, sa zicem ca livreaza 1A, la o capacitate de 10A teoretic ar trebui sa dureze 10 ore, dar deoarece incarcarea nu are caracter liniar si curentul incepe sa scada progresiv cand acumulatorul trece de 50-60% ,mai bagi un adaos de timp de cateva ore !!!

#17
motailapetrut

motailapetrut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.07.2009
Am revenit.Acestea sunt cele actuale.

baterie :
https://ibb.co/bOYo9Q

incarcator :
https://ibb.co/js9T9Q


#18
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Ala nu prea pare a fi incarcator, e un adaptor de 12v 1A, chargerele au pe ele tensiunea de incarcare, adica ceva intre 13,8 si 14,4v , si de obicei scrie clar CHARGER ,baga-l in priza si vezi daca ai tensiune pe mufa de incarcare fara a-l conecta la baterie, daca ai 12v pe mufa e clar adaptor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate