Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Este grea trecerea de la Windows la macOS?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
440 euro când l-am luat

#20
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu m-am obisnuit cu el cam intr-o luna.
acum folosesc windows doar cand stau la birou (destul de putin)
utorrent, KMPlayer, WinRAR pe mac le inlocuiesti cu transmission, movist, keka pt ca variantele native sunt inferioare.

movist nu are atat de multe functii ca si PotPlayerdar e cel mai ok dintre ce exista pe mac.
si player audio echivalent cu Foobar2000 nu exista.

#21
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postsuper8, on 24 septembrie 2017 - 12:08, said:

...mai greu caci in windows...
Ai dreptate!
Oricum, meseriaşii sculptează şi cu briceagu', n-au nevoie de laser (prietenii ştiu de ce) Posted Image

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Unul din motivele pt. care MacOS se mişcă aşa bine pe MacBook este că şi configuraţia lor hardware este de vârf. Nu dai de AMD, Pentium, Celeron, nici măcar i3. Totul de la i5 în sus, cu RAM din belşug şi de cele mai multe ori cu SSD ultrarapid. O maşină de genul ăsta rulează cam orice OS cu viteză mare. Că şi dacă ai instala un MacOS pe un sistem cu Celeron şi 2GB RAM ai vedea că dă cu dinţii în asfalt.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
La banii unui Mac iei un ThinkPad din clasa business si esti mai castigat.

#24
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014

View PostMizu, on 24 septembrie 2017 - 15:44, said:

La banii unui Mac iei un ThinkPad din clasa business si esti mai castigat.
cu ce anume sunt mai castigat?? e mai puternic?

#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postnetty1994, on 24 septembrie 2017 - 11:05, said:

...
este grea trecerea de la windows la mac os??
...
Raspuns simplu, nu.

Eu folosesc in paralel si Mac si Win, si Android si de toate. Si nu sunt vreun destept al calculatoarelor sau telefoanelor.

View PostMizu, on 24 septembrie 2017 - 15:44, said:

La banii unui Mac iei un ThinkPad din clasa business si esti mai castigat.
Big Bullshit.

#26
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
si eu am un ipad si un s7edge si laptop cu wind si am folosit si bbos10 si wp

#27
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Postnetty1994, on 24 septembrie 2017 - 12:14, said:

poate uneori cate un shoter de pe Steam. sau overwatch. cred ca le duce usor in 40fps macar pe mediu.

Vezi ca Overwatch e singurul joc de la Blizzard care nu ruleaza pe Mac OS.

Eu folosesc un Hackintosh de aproximativ un an de zile, total multumit de OS.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postf300, on 24 septembrie 2017 - 14:57, said:


Laptopul tau a costat 1500 euro cit cred ca e cel mai ieftin macbook curent?
1100 e cel mai ieftin.

#29
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Dacă aș putea ad face si eu hackintosh din laptopul meu dar nu cred ca merge

#30
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005
Dupa ce vezi imaginea de pe ecran retina de la MBP, de preferat langa un ultrabook Cu windows de min. 1000 EUR, vei intelege si diferenta de calitate si mai bine. Sa mai zic de SSD-urile pe PCI Expres care in benchmarkul Cu BlackMagic duc 1500 MB/s ? Eu am avut un MBP de 13.3', penultima genereatie pentru circa 7 luni. Ai nevoie de windows? Am instalat VMWare, masina virtuala cu Win7 si acesta era ca un ecran extended pt Mac. In varianta Unity de la VMware ai access  din Win la fisierele de pe Mac ca si cum ai avea instalat OS direct pe PC.

#31
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Păi si de ce anume ai vandut mbp??

#32
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
M-a pus naiba si @serginho74 (Posted Image ) sa iau un macbook in decembrie. Trebuia sa iau un laptop si, daca tot revenisem pe ios. am zis sa vad si eu ce e marele fâs cu ecosistemul. M-am obisnuit surprinzator de repede. Ecranul e minunat, sunetul e fantastic, de viteza nu are rost sa povestim. Strict el singur e o unealta excelenta, iar cand e parte din "livada cu mere" restul sunt povesti. Nu stiu altii cum sunt dar eu nu mai renunt la trackpadul asta si gesturi nici daca imi rupe mainile careva :)

#33
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005

View Postnetty1994, on 25 septembrie 2017 - 08:58, said:

Păi si de ce anume ai vandut mbp??

L-am primit temporar cat timp am lucrat pentru o firma pe proiect, era de serviciu :)

Partea proasta e upgradeul la el, aproape imposibil. SSD format custom pt MBP lipit pe placa de baza, memoria lipita pe placa de baza...

Am un client care a achizitionat MBP cu SSD 256GB si 8 GB de RAM si a vrut neparat upgrade la varful de gama ... s-a schimbat pe canal de service toata placa de baza la un cost aproape cat unul nou...

De ce ?

In RO nu gasesti MBP varf de gama CPU, RAM,SSd ...doar la comanda dau daca ai prea mult noroc.




#34
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Parerea mea personala despre macOS este urmatoarea:

Am folosit hackintosh ceva timp si OS-ul a fost foarte stabil si rapid pentru mine cel putin dar mai rapid mi s-a parut Windows-ul pe parte de reboot, startup etc...E adevarat ca am folosit macOS 10.12 pe un Pentium G3220 cu 2 nuclee si s-a miscat fara probleme chiar si jocurile mergeau ok. Sunt unele ciudatenii in macOS cu care nu m-am putut obisnui cum ar fi cut si paste care se face cu alte butoane, suportul pentru NTFS este limitat, daca am deschis un pop-up dialog nu pot comuta cu tasta tab intre ele trebuie neaparat mouse-ul, tasta delete este degeaba ca stergea se face cu Command + Backspace (aici nu inteleg de ce sa folosesc doua butoane cand am unul dedicat), Refresh la pagina, nu se face cu F5 si cu Command + R sau ceva de genul.

In schimb modalitatea de face capturi de ecran e mult mai ok, aplicatiile integrate sunt mai ok vs Windows 10 pur si simplu merg mult mai bine si arata ca si cum ar fi facute pentru PC. Time Machine e excelent pentru backup-uri si multe altele.

Si da din cate vedeti macOS merge bine si pe un Pentium Posted Image))

// Ce ziceam de Windows, tocmai acum mi s-a blocat de cateva ori cand incercam sa salvez un fisier pe OneDrive.

Edited by maxb2000, 25 September 2017 - 10:17.


#35
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostAdyMakke, on 25 septembrie 2017 - 09:39, said:

...
In RO nu gasesti MBP varf de gama CPU, RAM,SSd ...doar la comanda dau daca ai prea mult noroc.
Megabullshit!
Nu gasesti nicaieri configurat cum vrei tu. Dai comanda si gata. Se vede ca nu esti obisnuit cu stilul Apple si nu numai. La fel e si la masini premium.
Eu am dat comanda cand inca nici nu se lansase iar termenul de asteptare in SUA era de 3 ori mai mare ca in Romania si a venit la timp, totul ok. Fix cum l-am comandat eu, cu exceptia capacitatii de stocare, varf de gama, cum ii spui tu.

#36
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005

View Postserginho74, on 25 septembrie 2017 - 12:01, said:

Megabullshit!
Nu gasesti nicaieri configurat cum vrei tu. Dai comanda si gata. Se vede ca nu esti obisnuit cu stilul Apple si nu numai. La fel e si la masini premium.
Eu am dat comanda cand inca nici nu se lansase iar termenul de asteptare in SUA era de 3 ori mai mare ca in Romania si a venit la timp, totul ok. Fix cum l-am comandat eu, cu exceptia capacitatii de stocare, varf de gama, cum ii spui tu.

Niciun "megabullshit", realitatea este simpla: in Ro gasesti pe stoc doar modelele care se vand. Clientul meu (firma de software americana , iar biroul din RO gestioneaza IT pe Europa) angajase pe cineva pe care il platea cu cel putin 5.000 EUR  pe luna si avea deplasari frecvente in afara tarii, era total neproductiv sa nu ii dea angajatului laptop standard al companiei pentru ca e mai ieftin sa astepte...

Pe canal de service in 5 zile am facut upgrade vs 1 luna la comanda. Sa mai zic ca am avut comenzi frecvente de MBP cu tastaturi layout UK, DE, Suedia, FR etc la care era mai rapid schim de tastatura pe canal de service decat comanda si livrare la 30 zile.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate