Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Este grea trecerea de la Windows la macOS?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
salut,poate nu postez unde trebuie dar am si eu o intrebare pentru voi.
este grea trecerea de la windows la mac os?? folosesc laptopul pt media content muzica filme youtube citit pe net si ocazional un lol.
este greu sa fac toate acestea pe un macbook pro?? torente vizionat filme?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai nevoie de o perioada de adaptare fiind un OS diferit.
Un Mac are anumite avantaje fata de un PC: nu contine componente de calitate slaba, nu se defecteaza prea des, este perfect compatibil cu sistemul de operare, beneficiaza de un suport de calitate ridicata din partea Apple etc.
OS X/ macOS este un sistem de operare produs cu mai mare atentie decat Windows, beneficiaza de o perioada mai lunga de suport decat Windows si gasesti pentru el foarte multe aplicatii care exista si pe Windows. In plus, upgrade-ul de OS este gratuit si nici nu te confrunti cu probleme legate de drivere cum se intampla pe Windows in cazul anumitor componente hardware (desigur ca am in vedere hardware-ul produs de Apple).
Un Mac si macOS nu au doar avantaje, ci si dezavantaje. De regula, avantajele sunt mai ridicate in cazul unui Mac (OS-ul il poti reinstala direct de pe Internet, chiar si daca ai doar un HDD/ SSD gol, ai tool-uri pentru diagnoza, reparare, configurare integrate direct in ROM, ai Time Machine care iti efectueaza backup-uri automate si iti permite sa readuci sistemul la o stare anterioara sau sa recuperezi orice fisier individual din backup, anumite operatii cu fisiere sunt mai bine optimizate decat in Windows: cautare, vizualizare etc, stabilitatea sistemului este mai ridicata, securitatea este mult mai ridicata, procesul de instalare/ eliminare a majoritatii aplicatiilor este mai simplu s.a.m.d.). Dezavantaje: upgrade-uri costisitoare sau imposibile, lipsa anumitor aplicatii/ jocuri populare pe Windows, complexitate mai redusa a anumitor aplicatii populare etc.
Daca te gandesti la Hackintosh, atunci nu merita, deoarece hardware-ul compatibil este destul de scump, un upgrade de OS presupune, de regula, inlocuirea hardware-ului, nu beneficiezi decat de o parte din avantajele unui utilizator de Mac si ai nevoie de timp ca sa rezolvi anumite probleme inevitabile. In schimb, pe un Mac poti instala si Windows care, de regula, nu ridica probleme legate de drivere (Apple ofera destul de prompt update-urile necesare pentru Windows).

Edited by _-_, 24 September 2017 - 11:46.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 netty1994, on 24 septembrie 2017 - 11:05, said:

salut,
este grea trecerea de la windows la mac os?? folosesc laptopul pt media content muzica filme youtube citit pe net si ocazional un lol.
este greu sa fac toate acestea pe un macbook pro?? torente vizionat filme?
Daca te referi la "sa te obisnuiesti mai repede sau mai lent" cu noua interfata, raspunsul logic este:
depinde de persoana !

Unii oameni se obisnuiesc mai repede cu noul, altii se obisnuiesc mai greu iar unii nu se obisnuiesc deloc.
Insa avand in vedere ca Mac OS e un sistem de operare mult mai usor si intuitiv fata de windows, parerea mea e ca te obisnuiesti mai usor daca migrezi de la windows la mac os.
Viceversa e mai greu caci in windows sunt mai multi pasi la instalarea programelor, stergerea lor, configurarea sistemului de operare etc.

#4
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
de asta as si dorii mac,pt update si stabilitate...il iau si stiu ca multi ani va merge ca in prima zi fara batai de cap.dar in conditiile ridicate de mine e ok???stiu ca poate sunteti impotriva torentelor dar iau multe filme si sunt curios daca e ok pe un mac.din cate vad league of legend este si pe mac si cam asta e singurul joc care ma joc si poate uneori cate un shoter de pe Steam. sau overwatch. cred ca le duce usor in 40fps macar pe mediu.

il vreau pentru viata de zi cu zi media si cate un joculet atata tot nu vreau sa fac ceva special pe el. imi place sa incerc lucruri noi si de aceea ma uit la mac os. nu editez video foto si nu fac productivitate pe el ci doar sunt satul de windows uneori si buguri si drivere.....

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp joci doar ce ai si pe Mac, e ok. Insa si cu PC-ul poti face linistit aceleasi lucruri, la un pret mai mic si fara bataie de cap. Acum daca tu nu te mai impaci cu Windows, e alta discutie dar nu-i vina exclusiva a lui.

Edited by neagu_laurentiu, 24 September 2017 - 12:18.


#6
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
stiu ca pot sa o fac si pe un pc si in aceeasi bani iau unul mai puternic,dar as vrea sa am 2 laptopuri unul cu windows si unul cu mac os pt prietena si pt una alta.acum am un laptop mai slab(lenovog50-45 amd a6) si e cam foarte slabut si tot am probleme cu driver video si m-am saturat...mac-ul ar fi mai mult pt ea si stiu ca multi ani nu are nevoie de upgrade ceea ce nu pot spune si despre laptopul meu care are 2 ani si e teroare la viteza sincer

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
O sa iti vina cam peste mana...
MacOS intotdeauna mi-a parut mai putin logic si parca e conceput pentru persoane stangace, nu e de mirare din moment ce majoritatea angajatilor Apple sunt stangaci :D

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
MacOS e mai restrictiv ca Windows, pt. că are rădăcinile în Unix ca şi Linux, de aici stabilitatea lui. Însă şi un Windows poate fi adus la stabilitate, în primul rând dacă nu instalezi toate gunoaiele de programe şi uiţi de ele. Am văzut pe unii că instalează ceva şi tot dau "Yes" înainte la instalare, chiar dacă îl întreabă "vrei să instalezi şi cutare sau cutare program de curăţare/verificare sistem" care numai asta nu face. Pe laptopul meu ultima oară am instalat Windowsul acum 4 ani.

Edited by mihaicozac, 24 September 2017 - 12:40.


#9
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Nu instalez tot felul de programe și sunt atent ce bag in pc nu e foarte încărcat și am și licenta la el deci are toate updateurile dar parca se misca tot mai greu:( când voi lua altul pe lângă mac o sa am un termen de comparatie

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@netty1994, mac os e mult mai robust fata de windows caci nu trebuie sa stai sa "ingrijesti" sistemul de operare sa nu se strice.
Problema e ca apple ofera produse si servicii mai scumpe fata de concurenta.

Vorba aia:
daca vrei comoditate, dai mai multi bani pe mac os;
daca vrei ceva mai ieftin si sa faci mai multe chestii (ma refer la jocuri !), alegi windows.

#11
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Lol am văzut că este și pr mac și cam  ala e singurul pr care il joc plus ca am si licenta dr windows deci pot baga wind în bootcamp. Ce ma sperie pe mine e ca nu voi putea sa il folosesc la fel de lejer ca pe un windows. Adică intru pe warez_spam iau un torent bag un film sau chestii de genul.dr apps 3rd party bănuiesc că nu e nevoie sa și chiar pe mac merg apps crackuite ? Doar intreb nu vreau sa supăr pe nimeni. Ma încântă enorm Gandul ca il voi folosi și atât fara depanare fara reinstall fara bătăi de cap. Toti stim ca la windows sunt mereu probleme mereu apare cate ceva și de aia ma uit la mac. De 15 ani sunt utilizator de windows si am cat dr cat idee. Multumesc tuturor de răspunsuri și apropo imi dau seama ca e mai scump un macbook dar daca cauti la concurenta ceva asemănător cam tot pe acolo e la pret. Adică un ultrabook cu baterie bună.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 netty1994, on 24 septembrie 2017 - 13:17, said:

pe mac merg apps crackuite ?
Piata aplicatiilor e mai mica in raport cu Windows. Da' ce vrei tu, ai.

 netty1994, on 24 septembrie 2017 - 13:17, said:

Toti stim ca la windows sunt mereu probleme mereu apare cate ceva și de aia ma uit la mac.
Apar la cei care nu respecta ce spune MS in manual. Dar sunt destui utilizatori care n-au nici o problema. Cum la fel de bine gasim useri de Mac nemultumiti, si asta se poate da peste cap daca-i dai peste bot cu ce nu trebuie.

Edited by neagu_laurentiu, 24 September 2017 - 13:23.


#13
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Ok mersi tuturor de răspunsuri. Chiar am grija de pc meu si fac mentenanță destul de des dar uite sa iti dau un ex. Am reinstalat windows și tot imi dădea blue screen of death și am băgat iarăși am sters tot și la fel făcea. Eh mai apoi am cautat pe net si am găsit rezolvarea...era problema de la fast boot sin windows si de la driverul de touch asa ca am de instalat driverul și am lăsat ce are windows nativ pt touchpad. Astea sunt chestii care încet încet apar și te fac sa te saturi. În afară de torent și filme nu am apps dubioase în laptop si chiar am puțin programe unul de filme chrome și lol și uTorrent un demon tools WinRAR KMPlayer și assetto corsa și atât.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai un producator n-a respectat manulul de la MS cand a facut driverul. Insa nu putem generaliza asta la toti producatorii de drivere, pe toate modele. Ca sunt nenumarati useri ce n-au avut ghinionul tau.

#15
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Asta asa este.poate daca iau un surface pro sau un hp spectre altfel sta treaba.oricum pe lângă mac voi lua și un windows laptop ceva mai puternic poate pe partea de Gaming si asa am rezolvat și cu problema de Gaming pe mac.gen cel cu windows sa stea mereu plug in pe birou conectat la toate și mac sa il folosesc pe baterie.

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce laptop ai acum?

#17
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Un lenovo g50-45 cu procesor amd a6 și 6gb ram și un sa de 250 gb

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 netty1994, on 24 septembrie 2017 - 12:21, said:

m-am saturat...mac-ul ar fi mai mult pt ea si stiu ca multi ani nu are nevoie de upgrade ceea ce nu pot spune si despre laptopul meu care are 2 ani si e teroare la viteza sincer

Laptopul tau a costat 1500 euro cit cred ca e cel mai ieftin macbook curent?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate