Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Resoftare iphone5

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Joejegosu

Joejegosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.09.2017
Buna ziua. Cumnatul meu a cumparat de  pe un site(de vanzari diverse) un iphone5 si pe care la folosit timp de 3-4 luni dar i.a dat telefonul copilului de6 ani sa se joace si acesta a umblat pana a schimbat codul de acces. Problema e ca toate datele pe care i le cere cand incearca sa il resofteze sunt de la vechiul proprierar care e de negasit. cum il poate resofta?

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
despre ce date vorbesti?daca e vorba de icloud salutare si la gara

#3
Joejegosu

Joejegosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.09.2017
da despre icloud vorbeam, am vorbit cu cineva care are firma de reparatii it si mi-a spus ca nu are ce sa mai faca doar sa il gaseasca pe fostul proprietar sau sa apeleze  la cei de la apple.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
E discutabil.

Daca ai pe el cont de iCloud setat, mergi pe www.icloud.com , te autentifici, selectezi telefonul si ii dai erase.

Daca nu ai...

E protectie anti-furt si nu ai ce sa ii faci.

Doar sa il vinzi pentru piese pe 2 lei sau sa il tii ca bibelou, amintire a vremurilor "bune".

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
si ce crezi ca vor face cei de la apple?le-au ras ei celor de la CIA in nas cand a fost chestia aia cu teroristul din franta cred.daca nu gasesti vechiul proprietar nici o speranta.acum mai poate dor sa-l foloseasca pentru navigare pe net

Edited by sebastiansebi, 21 September 2017 - 09:19.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Joejegosu, on 21 septembrie 2017 - 09:07, said:

da despre icloud vorbeam, am vorbit cu cineva care are firma de reparatii it si mi-a spus ca nu are ce sa mai faca doar sa il gaseasca pe fostul proprietar sau sa apeleze  la cei de la apple.
olx-> anunt cu titlul "Vand iPhone 5 pentru piese, blocat in iCloud". Placa de baza e inutilizabila datorita blocarii, dar ecranul si alte pese minore plus carcasa se pot refolosi.

Edited by Hider141, 21 September 2017 - 09:28.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Cumnatul tau trebuia sa ii spuna lu ala sa reseteze telefonul. Cand resetezi telefonul iti cere datele de icloud. Daca nu le ai - in calitate de vanzator - atunci mari sanse ca telefonul sa fie furat.
Daca spui ca au trecut 3-4 luni si telefonul inca functiona atunci nu cred ca era furat pentru ca in general cine le pierde le blocheaza din icloud si sanatate.
Asa ca singura sansa este sa il gaseasca pe vanzator si alta data sa nu mai dea telefoane pe mainile copiilor.

Asta e singurul lucru care imi place la Apple: siguranta si posibilitatea de a-ti tine datele in siguranta fata de altii.

Edited by tehnics, 21 September 2017 - 09:33.


#8
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
In cazul asta mai mult ca sigur telefonul a fost furat si daca avea icloud pe el, poti sa-ti iei adio de la datele alea !

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 EmyBoss7, on 21 septembrie 2017 - 10:43, said:

In cazul asta mai mult ca sigur telefonul a fost furat si daca avea icloud pe el, poti sa-ti iei adio de la datele alea !
Problema ar putea fi mai mare in sensul ca daca respectivul avea back-up automat la absolut tot ce e in telefon ar putea sa instaleze back-up pe un alt iphone5 si atunci ar avea acces la datele si informatiile care au fost stocate in toate aceste 3-4 luni pe telefonul cumnatului. Stiu asta pentru ca sotiei i-am facut ceva timp upgrade-ul de la iphone5 la 5S si am facut back-up la iphone5 iar 5s-ul cand am inceput sa fac setarile de start-up am selectat back-up de la i5 si tot ce a fost pe i5 s-au transferat automat pe i5s, asta incluzand poze,video, notite si daca nu ma insel (nu sunt sigur ) chiar si contul de FB, WhatsUp, Skype fara a fi nevoie de logare. Singurul lucru care nu s-a transferat a fost internet bankingul si parca keychainul...in rest tot.

De asta intotdeauna cand cumparati un telefon SH cereti sa fie resetat ( factory reset fara back-up la Android ). La iOS se va cere verificarea contului de icloud si la resetare telefonul va fi exclus din acel cont de icloud iar toate datele sterse fara a putea fi recuperate.

Edited by tehnics, 21 September 2017 - 10:57.


#10
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 09.10.2009
Ceva nu se leagă, cand alegi un cod nou trebuie sa îl confirmi pe cel vechi, iar apoi sa îl introduci de doua ori pe cel nou, mi-e greu sa cred caci copilul de 6 ani a făcut aceasta operațiune.

#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Omul nu stia cum sa intrebe daca se poate resofta un iphone la care nu stie codul de acces, cont icloud etc. etc.

Edited by honeymik, 21 September 2017 - 19:59.


#12
DragosMugurel

DragosMugurel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 09.10.2016
Daca nu mai ai acces la el si iti trebuie contul de iCloud e cam gata treaba :(
Doar daca ii schimbi placa de baza cu una neverlocked ca datele nu le mai vezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate