Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

iPad 12,9 inch

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Singura problema pe care o vad e google maps. Daca o folosesti pe post de navigatie, cu siguranta descarci bateria in citeva ore.
Un ipad normal are incarcator de 12w. Cum nu stiu sa existe mai puternic in gama apple, probabil atit are nevoie si pro-ul ca sa se incarce in masina.

#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am cumpărat un Ipad de 12’9
Până acum, foarte mulțumit.

Iată cum arată timpul de funcționare și care a fost structura aplicațiilor cele mai utilizate.
Este la prima descărcare.  Acum 5 zile l-am încărcat full.
Luminozitatea este pe variabil (auto)

[attachment=2024117:7130B5EF-4BF5-4620-9492-C06B3894626A.jpeg]

Scriu pe Ipad în acest moment.  Cred că mă mai ține cel puțin o oră.

#21
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Felicitari de achizitie @tomaso. Sunt sigur ca nu vei fi dezamagit. Eu inca trag de un iPad Air2 128GB 4G de 3 ani de zile si merge la fel de bine ca in prima zi.

Edited by Catean, 20 February 2018 - 09:56.


#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View PostCatean, on 20 februarie 2018 - 09:56, said:

merge la fel de bine ca in prima zi.
Fix de asta nu-mi schimb nici eu ipadul :)

#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mulțumesc.

Eu am o problemă cu spatele. Ipadul mă ajută să pot sta în pat.
Faptul că este mai mare mă ajută să tastez ușor fără o tastatură separată.
Este un device exact cum îmi trebuia.

O să revin cu impresii după ce mă obișnuiesc cu acesta.

#24
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostDecember, on 20 februarie 2018 - 09:57, said:

Fix de asta nu-mi schimb nici eu ipadul Posted Image

Da, la Air2 au pus trei cpu coreuri...un fel de greseala in favoarea clientului. Urmatoarele iPaduri dupa Air2 toate au fost dual core.

#25
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Ai grija ca se indoaie foarte usor...

#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Trebui să fiu atent și să nu adorm peste acesta .

#27
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am varianta de 10.5, nu m-am asezat pe ea, nici macar folosita nu e, are 4 cicluri de incarcare, e tinuta ca in puf si este putin stramba...
Probabil defect de fabricatie, altfel nu imi explic, si din cate am vazut pe net sunt destule cazuri :(

Edited by Dragosh2008, 20 February 2018 - 23:44.


#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pai indreapt-o.

#29
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Se observa foarte putin , momentan o las asa, sper sa nu se agraveze...
Am vazut ca prin tarile civilizate poti merge cu tableta in Apple Store si se inlocuieste, oare la fel se procedeaza si la noi?

Edited by Dragosh2008, 21 February 2018 - 10:51.


#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostDragosh2008, on 21 februarie 2018 - 10:47, said:

Se observa foarte putin , momentan o las asa, sper sa nu se agraveze...
Am vazut ca prin tarile civilizate poti merge cu tableta in Apple Store si se inlocuieste, oare la fel se procedeaza si la noi?

Da, cel putin la VOX Timisoara am avut 2 experiente de inlocuire pe loc. Dar sunt si singuri Premium Service Provider din Romania dupa cate stiu. la iStyle angajatii sunt sub orice critica.

#31
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
La noi sunt in stare sa spuna ca e vina mea, ca eu am indoit-o desi se pare ca se stie de problemele Pro-urilor de ultima generatie...

#32
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Solicit o sugestie.

Am cumpărat o așa zisă husă pentru Ipad Pro.    ”Smart Cover”.
Este un fel de clapetă care acoperă doar ecranul.   Se prinde de tabletă cu un dispozitiv magnetic foarte deștept,  folosind magneți inversați pentru auto centrarea ”husei”.

Foarte smart,  nu contest, dar foarte păcat pentru inteligența cheltuită la dezvoltarea unui produs inutil.
So,  chestia asta nu-i o husă, pentru că nu îmbracă tableta,  așa cum eram eu obișnuit de la husa vechiului Ipad 4.  
Și costă 370 lei.     Când am scos-o din cutie am crezut că mi-a rătăcit curierul un colet,  nu pricepeam unde-i restul husei,  de ce am primit doar o bucată.  

De ce apelez la voi?
Am căutat pe net și la emag, ori pe la alții,  doar tipul acesta de ”smart cover”  îl găsesc.
Ori modelul cu tastatură,  chestie de care eu nu am nevoie.  

Întrebarea este adresată celor care dețin acest Ipad și au cumpărat o husă adevărată.  Puteți să-mi dați și mie un link, ori o sugestie ce să cumpăr?
La mine în oraș (unul mic) pana mea,  se uită vânzătorii la mine de parcă i-aș întreba de plutoniu atunci când le spun că vreau husă de Ipad 12,9”.
Îmi spun că pot aduce doar la comandă.   Chestie care deja mă scoate din sărite pentru că - la dracu - nu mai cumpăr nimic până nu probez.  
Adică asta înseamnă să mă duc la un magazin specializat.

O altă rugăminte ar fi aceea de a-mi spune unde să merg,  dacă știți vreun magazin prin centrul Bucureștiului de unde aș putea cumpăra așa ceva, să aibă și ceva stoc,  nu doar poze pe un site.    Nu sunt din București și-mi este greu să mă duc prin cartiere folosind gps-ul.

Mulțumesc anticipat pentru orice idee!

#33
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
On topic.

Sunt foarte mulțumit de cum funcționează tableta. Mi-a depășit așteptările.

Filmele se văd foarte bine,  rulează impecabil, iar sunetul este excelent.  
Nu credeam că o tabletă poate să aibă un sunet atât de bun.   Cele 4 difuzoare chiar își fac treaba la superlativ.   Un amic a rămas mască auzind cum sună muzica și nu pricepea de unde poate veni atât de mult bass din acele difuri liliputane. Recunosc că și pe mine m-a surprins.

În afară de aplicații pentru pierderea timpului,  multimedia,  cum li se mai spune,  folosesc tableta și pentru aplicații profesionale.

Concret,  am avut nevoie recent să vizualizez niște planuri foarte sofisticate, cu instalații pe 5000mp,  sute de lămpi,  senzori,  draci laci.   Mii de metri de sârme încurcate și trase aiurea,  întrerupte,  iar ca să fie și mai nasol,   tembelii cu rigipsul au tras pereți peste cabluri pe care nu le-au scos,  nu au dat găuri.

Problema lor și scuza a fost că nu au avut planuri vizibile,  din care să rezulte trasee.
În disperare de cauză arhitecții au printat niște cearceafuri de hârtie cam de-un metru și ceva,  pe plotere specializate.
Degeaba, pentru că rigipsarii le-au făcut ferfeniță din prima zi. Plus că fără culori  nu se distingea care-i circuitul de alarmă (senzorii) versus circuitele de automatizare, comenzile pentru motoarele la dezfumare,  presiune, totul fiind pe cabluri de rețea. La grămadă cu iluminatul și alimentările prizelor.

Mă rog,  ideea este că am fost singurul din toată mega nebunia aceea care am putut să văd despre ce-i vorba pe acolo și să-mi identific traseele ”conform planului”, cu cotele la cm & shit. Grație Ipadului și a ecranului Retina.   Plus datorită puterii de calcul imense pusă la treabă.

Concret,  am încărcat planurile originale,  transformate dintr-un program de arhitectură în fișiere pdf.
Problema lucrului cu pdf-uri de 50-80-100 megabiți este că se manevrează greu spre imposibil.   Dacă vrei să faci zoom de la planul general (5000mp) și să te duci până la o rezoluție de 50cm în plan, ca să discerni unde vine cablul hdmi in/out,  cablul de rețea,  cablul audio (tot de rețea folosit într-o configurație balansată) , toate într-o cutie de conexiuni,  apoi să vezi unde duce,  la ce etaj, în care rack și ce mama dracului scrie pe tila din capul celălalt,  pe un laptop clasic ai nevoie de timp mult.   Și un minut.   Este horor de lucrat așa.   Îți vine să spargi totul.

Cu Ipad faci chestia asta cu degetele și merge.  Nu se gândește.   Merge din prima.   Am testat să văd cât de rapid este.   De la planul general la zoom de 5000 la 1  a avut nevoie de două-trei secunde. Pentru navigare în plan concomitent cu zoom,  sub o secundă. Iar imaginea vizualizată este impecabilă,  peste orice laptop sau monitor. Și asta în lumină de zi cu soare.  

Mi-am scos banii pe Ipad în două zile de lucru.  
Dacă nu-l aveam,   puneam oamenii să dărâme pereți întregi de rigips pentru a-mi recupera sârmele ploii. Costuri, bani și nervi aiurea,  plus scandal cu dirigintele,  un  comunist retardat care doar urla timp de 12 ore pe zi.

L-am amuțit când i-am arătat avantajele de a avea Ipad,  cum mă duc la fix, fac o injecție în rigips cu freza de 76mm,  bagă unul mâna și scoate cablul pierdut, în loc să dea jos peretele de 15 x 4 metri.  

Ipadul acesta este destul de mare și relativ scump,  dar după ce l-am cumpărat și văzut cum funcționează,  ce chestii poți face,  acum mi se pare ieftin.
Pentru multimedia este perfect dacă cel care-l cumpără nu are o problemă cu banii.   Dar pentru utilizări pro  nu cred că există ceva similar pe piață.

Am văzut într-un filmuleț de prezentare o husă care avea și un loc de băgat palma.
Așa ceva ar fi perfect pentru fâțâiala cu el prin cotloane și genuni pline de capcane.   Era să-l fac praf de vreo câteva ori.

Edited by tomaso, 03 June 2018 - 18:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate