Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pivnita,miros mucegai!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Am avut aceeasi pb. ca tine, pana mi-am cumparat dezumidificator, scotea 2l apa la 12 ore, de curiozitate ia-ti un higrometru (30-50 Ron) sa-ti masori nivelul de umiditate. Acum mi-am mai luat inca unul pt.sufragerie. Succes!

#20
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 tomaso, on 21 septembrie 2017 - 00:33, said:

Aerul cald de afară condensează pe pereții reci din pivniță.
Umezeală + Întuneric >  Mucegai.


Soluția este termoizolarea pivniței (pe interior) și folosirea pentru un timp a unui dezumdificator,  până când umiditatea va fi constantă sub 50%.
Ideal 35-40%. La o asemenea umiditate scăzută, niciun mucegai nu crește pe pereți.  Pentru un beci de 40mp mie mi-a luat un an ca să-l aduc de la 75-80% la 30%.  
Am scos zilnic aproximativ 6-8 litri de apă din aer. Vara a trecut de 11-13 litri de apă, fără aerisire.   Dacă aș aerisi, cred că ar trece de 20 litri în 24 ore.

Am avut această problemă și asta a fost singura soluție care a funcționat.
Reține:   Aerisirea vara =  Mai mult mucegai.
Buna ziua,cu ce se face termoizolarea pe interior?
Pivnita are fix 9 m patrati,deci o mica camaruta,sper sa reusesc mai usor fiind asa dimensiuni reduse
Spuneti ca nu trebuie aerisit vara,dar 25 de ani ,asa cum a fost ea din constructie,nu a avut mucegai sau miros de vreun fel.Avea o mica gura de aerisire care dadea afara.

 keta, on 21 septembrie 2017 - 00:50, said:

Lavabila in pivnita sub nici o forma. Cu toate reclamele lor cu ioni de argint sau de ce or fi.  VAR.
Eu as fi preferat caramida aparenta.
Ventilarea este absolut necesara,
Pentru incalzire as opta pe un sistem ce usca aerul, gen aeroterma.
OK,lavabila nu,dam cu var sa inteleg
Caramida aparenta era costisitoare si multa munca,am optat pt varianta rapida.Puteam lasa si caramida originala,dar in perete era cam stramb Posted Image
Pt incalzire spuneti aeroterma,Eu am folosit calorifer electric,deci nu a fost bine

 ioana1973, on 21 septembrie 2017 - 05:26, said:

Am avut aceeasi pb. ca tine, pana mi-am cumparat dezumidificator, scotea 2l apa la 12 ore, de curiozitate ia-ti un higrometru (30-50 Ron) sa-ti masori nivelul de umiditate. Acum mi-am mai luat inca unul pt.sufragerie. Succes!

Camera este f  mica,are 9 m patrati.O sa merg sa iau dezumidificator si vedem cum sta treaba.Cumpar si higometru ziceti.Multumesc.Sper sa reusesc.Sunt curiioasa si eu ce umiditate este.

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 07:27.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 keta, on 21 septembrie 2017 - 00:50, said:

......
Ventilarea este absolut necesara,
Pentru incalzire as opta pe un sistem ce usca aerul, gen aeroterma.
tu chiar ai gandit ce ai scris?

vara e prapad in orice beci, pentru ca aerul cad de afara se raceste ii creste umiditatea relativa si apare condens pe suprafetele reci din beci,
i zi tu un sistem de incalzire care umezeste aerul? (excluzandu-le pe cele cu flacara deschisa)

 Miky80, on 21 septembrie 2017 - 07:26, said:

Camera este f  mica,are 9 m patrati.O sa merg sa iau dezumidificator si vedem cum sta treaba.Cumpar si higometru ziceti.Multumesc.Sper sa reusesc.Sunt curiioasa si eu ce umiditate este.
tencuiala noua a adus un surplus de apa in pereti, plus problema cu vetilatia insuficienta etc....
vezi dezumificatoarele au preturi bune la https://alecoair.ro/

#22
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 arg, on 21 septembrie 2017 - 07:45, said:

tu chiar ai gandit ce ai scris?

vara e prapad in orice beci, pentru ca aerul cad de afara se raceste ii creste umiditatea relativa si apare condens pe suprafetele reci din beci,
i zi tu un sistem de incalzire care umezeste aerul? (excluzandu-le pe cele cu flacara deschisa)


tencuiala noua a adus un surplus de apa in pereti, plus problema cu vetilatia insuficienta etc....
vezi dezumificatoarele au preturi bune la https://alecoair.ro/
Da,multumesc,am dat intamplator peste acest site,si am vazut si preturi.
Vara ,am observat ca desi usa era deschisa,nu intra aer mai deloc.Ma gandesc la ce spuneti voi aici,si zic asa:daca aerul cald de afara se intalneste cu peretii reci,se creaza condensul,dar daca inchid si camera de sus,temperatura camerei va fi cam la fel cu cea a pivnitei,cu conditia sa fie aerisita.Nici nu stiu cum sa zic,dar sper ca intelegeti.Tin sa mentionez ca astazi nu mai era acel miros greu.O fi ca s a racorit afara?

#23
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Daca aveti de gand sa pastrati fructe si legume proaspete peste iarna, nu este buna nici temperatura mare, nici umiditatea mica. Dezumidificatorul este bun daca umiditatea nu creste repede la loc, altfel trebuie tinut in priza 24/7 si consuma. Daca aerisirea da in camera de sus, beciul se transforma in demisol, ala nu mai e beci.

Edited by sandel1, 21 September 2017 - 08:03.


#24
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Nu doresc sa fie beci,nu depozitez nimic,am dorit sa fie o camera,ca o alta incapere,Nu a fost folosita ,si am creat un spatiu de locuit.Cel putin am incercat.:)

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 08:09.


#25
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Nu mi a spus si mie nimeni,cum e treaba aceea cu aerisirea fortata cu o teava,tub etc.Se poate realiza?Ma gandeam sa scoatem pe acele scari o teava,tub,care sa preia aerul de afara.Am citit ca trebuie cat mai sus ridicat,.La 1,5,-2 m de la nivelul solului,Asta nu ar fi o problema.Spuneti daca e valabila aceasta idee.

#26
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Ca sa ai un spatiu de locuit in pamant in primul rand trebuie sa ai o hidroizolatie pe masura, apoi sa ai aerisire, apoi sa ai lumina naturala si incalzire. Cand o sa indeplinesti ce ti-am scris atunci o sa poti transforma acel beci in camera.
Cred totusi ca te costa mai mult transformarea in camera decat construirea uneia de la zero in afara pamantului

#27
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 relu11051, on 21 septembrie 2017 - 10:19, said:

Ca sa ai un spatiu de locuit in pamant in primul rand trebuie sa ai o hidroizolatie pe masura, apoi sa ai aerisire, apoi sa ai lumina naturala si incalzire. Cand o sa indeplinesti ce ti-am scris atunci o sa poti transforma acel beci in camera.
Cred totusi ca te costa mai mult transformarea in camera decat construirea uneia de la zero in afara pamantului

Ok,dar din cate am inteles mai sus,in alte postari,daca incalzesc creez un mediu propice mucegaiului.Eu am spus aici,ca din decembrie pana in iunie nu a mirosit deloc,si a fost perfect locuibila.Ce s a intamplat de curand,nu stiu.
Aerisire o sa aiba,ca a avut si am astupat o,ventilator pe cosul existent are,lumina naturala nu prea este,dar nici nu prea a avut,dar odata cu refacerea gurii de aerisire,va avea si lumina naturala,cat de putina,dar va fi.
Pivnita aceasta,sau ce este,nu a avut din anii 90' incoace nici urma de miros,mucegai sau vreo urma de apa.Acum ca a fost transformata ,au aparut  aceste probleme.,
De ce ar costa transformarea asa mult,si in ce consta practic?

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 10:43.


#28
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Hidroizolatia se face pe exteriorul zidurilor, lumina naturala implica fereastra si atat timp cat este in pamant nu prea vad solutii ieftine.
O schita cu amplasamentul, poze de pe exterior ...

Faptul ca ai tencuit si ai astupat aerisirea a declansat excesul de umiditate (din tencuiala) si blocarea ventilatiei

#29
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 relu11051, on 21 septembrie 2017 - 10:48, said:

Hidroizolatia se face pe exteriorul zidurilor, lumina naturala implica fereastra si atat timp cat este in pamant nu prea vad solutii ieftine.
O schita cu amplasamentul, poze de pe exterior ...

Faptul ca ai tencuit si ai astupat aerisirea a declansat excesul de umiditate (din tencuiala) si blocarea ventilatiei
Multumesc pt raspunsuri.
Pereti exteriori nu are,sunt numai zidurile casei .O mica fereastra,gura de aerisire este la nivelul solului.Din pozele atasate reiese cumva ideea,schita

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 10:58.


#30
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Cum adica nu are pereti exteriori? adica vrei sa spui ca dincolo de ziduri sunt alte incaperi?
Cand am zis hidroizolatie la extgerior m-am referit la a izola peretele de contactul direct cu pamantul.

#31
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 relu11051, on 21 septembrie 2017 - 12:05, said:

Cum adica nu are pereti exteriori? adica vrei sa spui ca dincolo de ziduri sunt alte incaperi?
Cand am zis hidroizolatie la extgerior m-am referit la a izola peretele de contactul direct cu pamantul.
Exact,sunt alte incaperi.
Sa izolez peretele de contactul direct cu pamantul?,,,??..m ati pierdut.Pe marginile scarilor s a turnat ciment direct pe pamant?cred ca nu i bine,nu?Cand s a tencuit se vedea o culoare mai nchisa,acum e uscat.Asa imi dau seama,nu?

#32
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Camera respectiva are 4 pereti, un tavan si o podea, cei 4 pereti au contact direct cu pamantul sau sunt alte incaperi dincolo de ei?
Fara o schita a casei cu indicarea beciului vorbim in orb

#33
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 relu11051, on 21 septembrie 2017 - 12:50, said:

Camera respectiva are 4 pereti, un tavan si o podea, cei 4 pereti au contact direct cu pamantul sau sunt alte incaperi dincolo de ei?
Fara o schita a casei cu indicarea beciului vorbim in orb
Sunt direct cu pamantul banuiesc,nu deschizi usa in perete si intri in alta camera.Hai ca am reusit sa explic Posted Image .Acum,in ce consta izolarea? dau jos pana la caramida iar,o sa gasesc o caramida perfect uscata ca si pana acum.Dar,cum mirosul a aparut odata cu tencuirea,va rog sa mi spuneti cum se face izolarea peretilor incepand de la caramida.Multumesc

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 13:30.


#34
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Hidroizolarea se face pe la exteriorul peretilor, Se sapa pe langa ei si se aplica membrana bituminoasa + protectie de membrana de aici si costul mare. Cauta in google hidroizolare beci si vezi imagini

#35
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Nu as avea cum.Pivnita avea acces prin camera de deasupra,dar eu intr o noapte ,am avut   ideea stralucita sa fac scari prin curte.Accesul se facea f greu prin camera de deasupra pivnitei.Deci ar fi imposibil sa umblu la exteriorul peretilor,ar trebui sa sapam sub casa.

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 15:31.


#36
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 Miky80, on 21 septembrie 2017 - 09:23, said:

Nu mi a spus si mie nimeni,cum e treaba aceea cu aerisirea fortata cu o teava,tub etc.Se poate realiza?Ma gandeam sa scoatem pe acele scari o teava,tub,care sa preia aerul de afara.Am citit ca trebuie cat mai sus ridicat,.La 1,5,-2 m de la nivelul solului,Asta nu ar fi o problema.Spuneti daca e valabila aceasta idee.
ce spui tu sigur se poate realiza dar exista riscul sa nu isi faca treaba si mucegaiul sa persiste..

Curentii de aer "proaspat" te feresc de mucegai. Tu trebuie sa gasesti o solutie sa creezi acesti curenti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate