Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pivnita,miros mucegai!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,incep prin a spune ca am rasfoit forumul,am citit cateva solutii,dar cred ca totusi am nevoie de sfaturi directe,care se potrivesc situatiei mele.Avem o pivnita,din 91' habar nu am ca miroase,mucegai sau ceva de genul.Acum un an si ceva ,am transformat o ,am zis sa fie mai locuibila cumva.Excelent totul ,din decembrie pana in iunie nu mirosea a mucegai.Cand am tencuit o, a mai fost o perioada cand mirosea ,dar a trecut,nu stiu de ce si cum.Pivnita uscata ,caramida uscata,bun.Am tencuit ? si pe urma lavabila.Am incalzit o cu un calorifer electric,si din decembrie pana in iunie,totul bine,Pe tavan rigips,deasupra pivnitei fiind o bucatarie.Avea o aerisire care dadea afara,pe care am astupat o,Stiu,nu trebuia.Pivnita am descoperit ca are cos,deci am pus ventilator,puteai sa gatesti chiar.Usa da spre exterior,logic,Doar ca fiind mult sub nivelul solului cum e normal,m am gandit ca astup acea aerisire,cu ditamai deschizatura usii.Dar,nu se aeriseste bine,e clar.Acum ,mai este o problema,voi inchide o veranda,nu stiu cum sa i zic,deci pivnita nu o sa mai aiba aer,caci o sa dea in alta incapere sa zicem.O sa pun si poze ,poate ne dam seama de cate ceva.Scuze daca v am zapacit,Multumesc

Attached Files


Edited by Miky80, 20 September 2017 - 18:06.


#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
problemele au inceput o data cu incalzirea pivnitei..

pivnitei ii trebuie un geam, o aerisire, ceva.. atata timp cat se vrea si incalzita

mare greseala ca ai astupat aerisirea!

Edited by casadivino, 20 September 2017 - 18:08.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Miky80, on 20 septembrie 2017 - 18:00, said:

Dar,nu se aeriseste bine,e clar.Acum ,mai este o problema,voi inchide o veranda,nu stiu cum sa i zic,deci pivnita nu o sa mai aiba aer,caci o sa dea in alta incapere sa zicem.

Fara tiraj natural sau ventilator, o sa ai umezeala permanent si o sa cam miroasa... Daca te obisnuiesti cu mirosul e chiar ok ca usa aia da in sufagerie..
Cum te gandesti tu sa ai microclimat ok acolo, fara aerisire si cu un calorifer montat acolo care baga caldura ??  Sporii aia de mucegai fac plaja cand ai caloriferul bagat in priza.

Imi plac becurile alea de pe lateral...

Edited by rosix, 20 September 2017 - 18:15.


#4
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Umezeala se produce la intrare aerul de afara si interior au temperatura diferite in contact se produce condensul.Pune o usa un geam de aerisire la pivnita sau o evacuare cu ventilator.

#5
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna seara,dupa cum vedeti in poze,aerul de afara patrunde cu greu,chiar si cu usa deschisa.Ventilator sa traga aerul este si functioneaza permanent,acum de cand e problema.Daca dintr o camera sa zicem,cobori in acea pivnita,cum reusesc sa aerisesc?Adica ,acum ca era totusi usa spre exterior(desi nu intraa aer ),cand iesirea propiu zisa o sa fie in alta camera,mai este ceva de facut?Cred ca nu o sa i faca bine deloc.Ma gandeam in camera de la sol sa zic asa,sa aduc aer pivnitei,dar cum?Vorbesc aiurea,stiu.Ma gandeam ca ventilatorul isi face treaba,adica trage f bine,dar nu i suficient.Sa mai pun ventilatoare?si unde.Imi pare tare rau ca intampin si eu probleme.Si ce se intampla daca pun calorifer  de luna viitoare?Mai rau ziceti voi Posted Image(((Multumesc pt raspunsuri

L.E. Pot reface acea aerisire,este pus doar o bucata de rigips.Problema e ca acea aerisire o sa fie intr o marchiza,veranda,.
        Am evacuare cu ventilator,dar posibil sa nu faca fata :(

Edited by Miky80, 20 September 2017 - 18:22.


#6
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 Miky80, on 20 septembrie 2017 - 18:16, said:

Buna seara,dupa cum vedeti in poze,aerul de afara patrunde cu greu,chiar si cu usa deschisa.Ventilator sa traga aerul este si functioneaza permanent,acum de cand e problema.Daca dintr o camera sa zicem,cobori in acea pivnita,cum reusesc sa aerisesc?Adica ,acum ca era totusi usa spre exterior(desi nu intraa aer ),cand iesirea propiu zisa o sa fie in alta camera,mai este ceva de facut?Cred ca nu o sa i faca bine deloc.Ma gandeam in camera de la sol sa zic asa,sa aduc aer pivnitei,dar cum?Vorbesc aiurea,stiu.Ma gandeam ca ventilatorul isi face treaba,adica trage f bine,dar nu i suficient.Sa mai pun ventilatoare?si unde.Imi pare tare rau ca intampin si eu probleme.Si ce se intampla daca pun calorifer  de luna viitoare?Mai rau ziceti voi Posted Image(((Multumesc pt raspunsuri
ventilatorul ala da undeva afara?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Poate s-a format mucegai sub rigipsul pus pe tavanul pivnitei ?

#8
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 casadivino, on 20 septembrie 2017 - 18:19, said:

ventilatorul ala da undeva afara?
Este un cos cu tiraj natural,de cand e casa,deci cred ca acesta si a facut treaba aproape 100 de ani,caci pivnita nu avea miros deloc ;Multumesc pt raspuns

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Miky80, on 20 septembrie 2017 - 18:24, said:

Este un cos cu tiraj natural,de cand e casa,deci cred ca acesta si a facut treaba aproape 100 de ani,caci pivnita nu avea miros deloc ;Multumesc pt raspuns


Tirajul pe cos, cand faci focul e una si alta e tirajul natural in pivnita unde ai nevoie de doua aerisiri.. sa se faca un tiraj natural de aer.  Caloriferul in pivnita nu-si are rostul - acolo e o temperatura constanta peste zero grade (asta e rostul unui beci). Nu vei scapa de mucegai cu ajutorul caloriferului. Lipsa de aer dezvolta mucegaiul.

#10
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna seara,aveti dreptate.Realizez ca este lispa de aer.Aerisirea pe care am anulat o ,era in diagonala cu cosul pivniteti.M am prins eu,Calorifer in pivnita l am pus pt ca era rece,sa poti petrece ceva timp  acolo.Sunt mai friguroasa de fel.Acum incerc  sa fac cum m ati sfatuit ,trebuie  sa deschid acea aerisire a ei,numai ca nu va mai da afara,c i intr o veranda.Cum procedez?cum aduc eu aer de afara printr o camera?scot burlan,teava?cum ziceti?Sa nu radeti f tare ,multumesc

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Este necesară de aerisire în cel mai bun caz, în cel mai rău caz dezumidificator. La mine la demisol se face mucigai la Timișoara, beciurile astea nu-și prea au rostul la noi în țară, sunt doar o sursă de boală.

 Miky80, on 20 septembrie 2017 - 18:58, said:

Buna seara,aveti dreptate.Realizez ca este lispa de aer.Aerisirea pe care am anulat o ,era in diagonala cu cosul pivniteti.M am prins eu,Calorifer in pivnita l am pus pt ca era rece,sa poti petrece ceva timp  acolo.
Cum să nu, în spori de mucigai, proporțional cu timpul pretecut la tratament. Atenție că nu e de glumă cu așa ceva!

#12
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Deoarece am si copil,tocmai ca nu doresc sa ne imbolnavim.De aceea cand am simtit miros ,nici nu am mai intrat acolo.Eu doresc sa reusesc sa ii fac aerisire,dar nu stiu cum.Repet,doresc inchiderea camerei care duce spre pivnita.Ce metode exista?Ventilatoare?Sau ce?Exista vreo solutie?Daca nu am nic o solutie,nu o sa o mai folosesc,nu stiu.Multumesc

Edited by Miky80, 20 September 2017 - 19:16.


#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
La pivnita îi trebuie 2 aerisiri sa se faca putin curent.

#14
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Pai gandeste logic:

- pivnita e umeda, intunecata, nu are ventilatie si ai pus un calorifer in ea. Ai creat mediul perfect pt. ciuperci/mucegai.
- ca sa intorci situatia in favoarea ta trebuie sa ventilezi permanent, sa luminezi (lampi UV) si sa amani pt. mai tarziu gandul ca poti sa o folosesti altfel decat pt. muraturi.

Deci trebuie sa o aerisesti continuu adica un curent de aer proaspat si uscat (nu poti face asta daca tragi aer din camera de deasupra) pe care-l tragi de afara si il scoti pe cosul care spui ca exista. E esential sa aerisesti/ventilezi! Stropesti odata pe saptamana peretii cu solutie de otet si sare sau cu ceva din comert pe baza de clor.
Dupa 6 luni de ventilare vezi daca ai scapat de mucegai si vezi daca mai miroase.

Nu o sa poti ventila pivnita aia daca nu aduci aer de afara. Cu incaperea de sus legata de pivnita mai rau iti faci. toti sporii de mucegai o sa-ti intre in casa.

#15
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
OK.Inteleg.Prin camera de sus pot face ventilatie?Adica asta o sa incerc.Camera de sus,legata de pivnita,ar trebui sa fie cu geamurile deschise,deci aerisirea initiala a pivnitei ,o sa primeasca aer de afara.Sper sa reusesc,credeti asta?Eu m am gandit sa incerc asa:deschid iarasi aerisirea originala  pivnitei,care va da intr o camera cu multe geamuri deschise.care vor sta deschise permanent.M a gandeam sa va intreb:cum se procedeaza sa bag aer de afara pe aerisirea originala a pivnitei?pun ventilator?Cu teava de 110 ?Si la care capat se pune ventilatorul?Nu radeti.Am pus ventilator la cosul existent al pivnitei,practic sper ca trage aerul din pivnita.Imi trebuie sa destup aerisirea pivnitei si sa aduc pe acolo aer de afara?


-(nu poti face asta daca tragi aer din camera de deasupra) pe care-l tragi de afara si il scoti pe cosul care spui ca exista.

OK,dar citeam ce fac altii in aceste situatii:din pivnita trag o teava,(ma rog ca la canalizare cred),care o scot direct afara.Asa ar functiona aerisirea ?daca fac asa ii mai pun ventilator?Multumesc

L.E Mirosul a aparut acum,de curand,astazi era mult mai estompat,sper sa nu se fi ajuns la cea mai grava forma de mucegai.Peretii sunt curati...sper sa fi prins problema de la inceput.Si ca idee:sa zicem ca reusesc sa aduc aer de afara,eu cum locuiesc iarna,ca la ce frig este,eu nu stau cu pivnita neincalzita.De ex la o pizzerie,si sunt zeci de altfel de localuri,au fost amenajate pivnitele cladirilor vechi .Din restaurant cobori in pivnita,au mese,caramaida lasata asa,originala,lumina cat de putina,pt ambient,si nu miroase a nimic.Or avea tuburi de ventilatie?in unele localuri am vazut.

Edited by Miky80, 20 September 2017 - 21:14.


#16
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Scz ca tot editez si postez,ma gandeam ca poate reusesc cu aerisirea pivnitei prin camera de sus,caci am 2 bai la care este la fel situatia,nu au aerisire deloc.Am o baie neaerisita ,urmeaza un hol Iar aerisirea se face prin bucatarie,unde geamul e aproape mereu deschis.Cealalata baie este urmata de hol si un geam care i mereu deschis.Aceasta situatie dateaza din 92'.de cand si cu pivnita despre care vorbim.Tin sa mentionez ca nu am stiut de mucegai si alte mirosuri neplacute,chiar si dupa montarea geamurilor termopan in toata casa,Eu si iarna am geamul dechis partial la camere Multe cunostinte si rude au avut ani de zile probleme cu mucegaiuri si mirosuri neplacute.Sper sa reusesc cumva.As dori sa mi puteti spune daca pot face aerisirea cu o teava direct de afara.

#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Aerul cald de afară condensează pe pereții reci din pivniță.
Umezeală + Întuneric >  Mucegai.


Soluția este termoizolarea pivniței (pe interior) și folosirea pentru un timp a unui dezumdificator,  până când umiditatea va fi constantă sub 50%.
Ideal 35-40%. La o asemenea umiditate scăzută, niciun mucegai nu crește pe pereți.  Pentru un beci de 40mp mie mi-a luat un an ca să-l aduc de la 75-80% la 30%.  
Am scos zilnic aproximativ 6-8 litri de apă din aer.    Vara a trecut de 11-13 litri de apă, fără aerisire.   Dacă aș aerisi, cred că ar trece de 20 litri în 24 ore.

Am avut această problemă și asta a fost singura soluție care a funcționat.
Reține:   Aerisirea vara =  Mai mult mucegai.

#18
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lavabila in pivnita sub nici o forma. Cu toate reclamele lor cu ioni de argint sau de ce or fi.  VAR.
Eu as fi preferat caramida aparenta.
Ventilarea este absolut necesara,
Pentru incalzire as opta pe un sistem ce usca aerul, gen aeroterma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate