Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony Xperia XZ1 si Sony Xperia XZ1 Compact

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#55
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.12.2013
Unde pot gasii o folie de sticla securizata, de calitate, cu grosimea de 0,33mm ? Tot caut si nu gasesc pe nicaieri...

pt XZ1

#56
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Cel mai rău îmi pare că la Sony nu s a inventat posibilitatea de a schimba ordinea butoanelor de navigare. Eu sunt obișnuit cu back în dreapta! Am telefon de serviciu Samsung cu back în dreapta și mi-e tare greu

#57
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
A deci tot Sony e de vina, de ce nu schimbi la Samsung ca la Sony.

#58
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Mda, pai asa e si pe Android-ul AOSP. Nici pe Pixel, nici pe Android One nu poti schimba ordinea butoanelor.

#59
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006

 Nexus11, on 24 mai 2018 - 12:29, said:

A deci tot Sony e de vina, de ce nu schimbi la Samsung ca la Sony.
Pt că niciodată acolo nu merge. Însă vin de pe mate 10 pro unde Na, cam mergea

#60
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.12.2013

 emilian67, on 24 mai 2018 - 02:32, said:

Unde pot gasii o folie de sticla securizata, de calitate, cu grosimea de 0,33mm ? Tot caut si nu gasesc pe nicaieri...

pt XZ1
?? stie cineva ?

#61
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Eu folosesc only smartprotection. Full body. Spatele îl face sidefat �

#62
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.12.2013
A primit careva ieri un update ? e vb de update-ul lunar de securitate ?

#63
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Da. Eu l-am primit ieri

#64
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

 axxa84, on 24 mai 2018 - 11:57, said:

Cel mai rău îmi pare că la Sony nu s a inventat posibilitatea de a schimba ordinea butoanelor de navigare. Eu sunt obișnuit cu back în dreapta! Am telefon de serviciu Samsung cu back în dreapta și mi-e tare greu
Instaleaza custom navigation bar si urmeaza instructiunile, trebuie sa o faci cu adb.

#65
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Las aici un review pt un s8 comparat cu sony si xz1 in special. Am mai facut pe aici minireview cu s8 vs iphone vs xz premium si altele.


Dupa 6 luni de utilizare am zis ca e cazul sa ii fac un review la s8.
Motive achizitie: (concurent era sony xz1)

Dpdv financiar am prins o oferta buna 100e + abonament de 24e (31 cu reducere si multe alte beneficii 16 gb de net, video nelimitat etc). Pt sony trebuia sa dau 50e in plus.
Latimea mai mica a telefonului vs sony
Camera foto putin mai buna. De video vb mai jos.
Ma deranja faptul ca e sticla spate si preferam tot aluminiu(am mai avut 2 full body sticla).

Acum dupa 6 luni impresii.
Pozitive:
-camera foto ok
-constructie ok
-functie smartview pt chromecast ok
- poate 1 2 maruntisuri dar nimic notabil.
- faptul ca inchide deschide singur wifi-ul cand ajung acasa

Negative (in special vs sony tinand cont ca am avut arc s, z3c si z5c):
- Baterie slaba. Cu greu trec de 3-4h sot, la o utilizare putin mai intensa se duce repede bateria, ma trezesc des ca la jumatatea zilei nu pre mai am.baterie daca plec cu 60-70% de acasa. 3 emailuri, gps bluetooth, 4g si doar browsing si clash uneori.
- super alunecos
- camera foto buna, dar video slaba. FOV mic si e frustrant, ois slabut, ma asteptam mai mult vs eis de la sony dar pare mai slab plus suprasaturarea culorilor si supraexpunere la lumina puternica a hainelor in alb. Am intalnit aceasi problema la iphone SE cand filmam langa un z5c in paralel.
- Update-uri de sistem lente
- la inceput nu avea lag si stutter dar acuma dupa 6 luni am o gramada de crash-uri fie la chrome fie la gmail ori cu aplicatia foto samsung, in special cand ii dau share la ceva pe facebook. (Se blocheaza ecranul si nu mai face nimic).
Chrome de multe ori face redraw si se blocheaza asa cu textul neafisat corect. Mai sunt si alte aplicatii ce dau crash. Vs sony ce dupa 8 9 luni fara restart mergea impecabil si nu am avut un app crash consider ca samsung tot e in urma. E mai bun vs s5-ul ce il aveam in paralel cu z3c dar e tot samsung... pacat
-ecranul nu m-a deranjat dar as fi preferat sa nu fie curbat si din aluminiu, gen p10 (a fost concurent, ideal dimensiuni/constructie, am luat unul pt mama mea, dar vroiam ceva mai potent grafic si nu renta financiar. Era 2100 de nou, era doar 50e vs 100e s8, dar s8 era 2700 si la revanzare castig mai bine pe s8 deca pe p10, strict economic)
-lipsa difuzoare stereo (daca te joci cu sunet e deal breaker, sau arati vide-ouri cu sunet trebuie sa am grija intotdeauna la pozitionarea mainii - enervant)

Mai sunt lucruri si pozitive si negative dar pt mine la anul imi iau xz3.

Sunt dezamagit de:
Camera video
Baterie
Soft

Raman incantat de:
Constructie
Design
Ecranul 18:9 e bun si sunt pro trendului, vreau dimensiuni compacte.

As vrea aluminiu pe spate fara edge ( am avut sony P si iphone SE, eventual plastic bun ca la bb key one sau la bb classic ce am avut(super ecran, super solid construit telefonul)
Mi se falfaie de sticla daca port husa si nu o vad (ultimele 3 telefoane au fost cu sticla pe spate, dar la z5c avea o mica margine f subtire ce facea ca ecranul sau spatele sa nu atinga masa si sa nu alunece (super gandit).

Pt a intelege cu ce compar am fost si raman fan sony, am detinut de la t610, k700, k750i, k850i, arc s, p, sp, z3c z5c, iphone se, bb classic. In familie am luat recomandat pt parinti/sotie s4mini  s5, p9, p10, p9 lite 2018, bb keyone. Pt toate le-am butonat utilizat si eu o scurta perioada si am acces direct. Testat xz premium o perioada mai lunga (nu era al meu si e prea mare pt gustul meu) si lumia 950 xl. Am avut experiente si cu htc dar niciodata nu s-au finalizat placut dpdv al problemelor hardware ale lor - m7, m8.

#66
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Problema mea cu Sony e că ar trebui să își îmbunătățească partea de fotografie. Altfel sunt mulțumit cu ele. Am avut multe Sony și Sony Ericsson. Acum dețin unul. Taică-meu la fel. A doua firmă care mi-a plăcut mereu a fost Motorola.

#67
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Xz2 mi se pare un pas mare inainte in ceea ce priveste camera. Astept xz3 cu interes, faptul ca au trecut la 18:9 e o miscare buna iar un compact cu 5inchi fhd pare tentant. Pana la urma un telefon il folosesc la mai multe lucruri, nu doar poze.

Xa1 si xa2 mi se pare telefoane foarte foarte bune in gama 1000-1200 de lei. Anul trecut xa1 la 800 de lei era best buy la procesor si camera de z5c. A luat un prieten la recomandarea mea pt mama lui si era incantat de ce poate si cum se misca la banii aia.

Edited by t-balt, 26 June 2018 - 18:51.


#68
PixelPeepers

PixelPeepers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.06.2018

 t-balt, on 26 iunie 2018 - 18:49, said:

Xz2 mi se pare un pas mare inainte in ceea ce priveste camera. Astept xz3 cu interes, faptul ca au trecut la 18:9 e o miscare buna iar un compact cu 5inchi fhd pare tentant. Pana la urma un telefon il folosesc la mai multe lucruri, nu doar poze.

Xa1 si xa2 mi se pare telefoane foarte foarte bune in gama 1000-1200 de lei. Anul trecut xa1 la 800 de lei era best buy la procesor si camera de z5c. A luat un prieten la recomandarea mea pt mama lui si era incantat de ce poate si cum se misca la banii aia.
Am avut cam toate modelele Sony de la Z3 incoace si pot spune ca asa este, incepand cu anul asta si modelele XZ2 / XZ2 compact, camera foto a primit un update mult asteptat, dar bine primit. Sony, desi sunt furnizorii nr.1 detasati pt senzorii camerelor de pe telefoane samsung, htc, pixel, huawei, etc, niciodata nu au avut pe modelele proprii camere care sa se ridice la nivelor concurentei. Si anul asta au practic acelasi senzor ca pe XZ1 sau XZ Premium, dar procesarea software este mult imbunatatita. Am fost placut surprins cand am testat camera de pe un XZ2 in comparatie cu Oneplus 6, Pixel 2, P20, Huawei Mate 10 Pro, Iphone 8, HTC U11, putine din acestea au reusit sa se tina dupa XZ2 la detalii si culori pe timp de zi, iar noaptea, dupa parerea mea, Pixel 2 care are super camera, si-a cam luat-o pe coaja. Pentru cei ce vor sa vada mai multe, intrati aici si cautati comparatiile cu sony XZ2:
https://www.youtube....zibAo4wXEfW-NCw

#69
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.12.2013
La aproape 2 luni de utilizare Sony XZ1 ma declar super multumit. E un telefon extraordinar ce combina aspectul "batranesc" (mie imi place acest look old school) ,un boody f. rezistent din aluminiu - l-am scapat deja de 2 ori de la inaltimi destul de mari 1,5-  2 m - si nu a patit absolut nimic si o functionare impecabila. Nu se blocheaza, nu "sughite" merge ceas ! Iar pe partea de sunet da ceata la multe alte telefoane cu pretentii si mult mai scumpe ! Conectat prin blutooth aptx HD la niste incinte care suporta acest codec ,cu fisiere de calitate se aude extraordinar ! Asa  ca nu am ce sa-i reprosez. Apropo de camera - XZ1 poate primii prin update softul care este folosit la XZ2 ? Avand in vedere ca senzorul este acelasi ma gandesc ca printr-un update de soft performantele camerelor vor fi la fel...sau mai sunt si alti factori de care depinde imaginea camerelor ? Nu doresc sa trec la XZ2 deoarece nu are body din aluminiu iar aspectul este mai ' modern ' :)

Pacat ca telefoanele Sony sunt atat de subapreciate la noi...

#70
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum vi se pare XZ1 la autonomie ? Am sony Z3 si e excelent si acuma in 2018, foarte tare acel telefon. Azi am dat comanda de XZ1 :)

#71
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Vezi ca a fost azi reconditionat la Orange XZ1 la vreo 1200 de lei, la acelasi pret ca si XZ Premium.

Edited by albastru, 17 July 2018 - 16:11.


#72
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
O intrebare am si eu. Telefonul XZ1 compact vine fara radio FM . Se poate suplini aceasta lipsa printr-o aplicatie Android de tip radio Fm (probabil va fi consum de date sau Wifi...)?

Edited by alionte, 24 July 2018 - 19:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate