Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Sony Xperia XZ1 si Sony Xperia XZ1 Compact

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Aveți idee de unde pot cumpăra un Sony Xperia XZ1 Compact, din București, în afară de Flanco din Băneasa?

#38
Cristian_A

Cristian_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 26.09.2011
Îmi puteți confirma dacă merge VOLTE și VoWIFI pe sony XZ1? Mersi!

#39
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Ai încercat la premiumbrand din Băneasa?

#40
xpresso

xpresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 11.04.2007

View PostCristian_A, on 28 aprilie 2018 - 14:53, said:

Îmi puteți confirma dacă merge VOLTE și VoWIFI pe sony XZ1? Mersi!

depinde de operator, la Orange merge Volte dar nu Vowifi desi telefonul suporta ambele
a si posibil sa trebuiasca sa fii pe softul celor de la Orange ca sa iti activeze apel 4g in meniu

Edited by xpresso, 30 April 2018 - 11:21.


#41
dharastasan

dharastasan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.04.2008
Salutare. Sunt posesorul unui xz1 compact de vreo 2 luni. E primul telefon la care bateria ma duce pana seara teaziu. Este micut si foarte rapid. Dar are si cateva minusuri :
Ecranul s-a dezlipit :(. Aceeasi problema ca pe z3 compact.nu am garantie , incerc sa-l lipesc la un service.
Cateodata senzorul de lumina nu  functioneaza , iar cand apelez nu mai se vede nimic  ecran.
Dupa ce fac pozele dureaza putin pana se vad clare .

Edited by dharastasan, 01 May 2018 - 00:57.


#42
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Buna seara. Intentionez sa-mi iau un Sony XZ1. Cum sta pe partea de audio ? Asta ma intereseaza cam cel mai mult.Vad ca are si aptxHD ,si asta e un mare plus. Cel putin pentru mine. Si mai stie si FLAC...:)

#43
xpresso

xpresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 11.04.2007
sony xz1 este un telefon bun dar...

problema e ca sunt prea multi de daca pentru mine...

daca ar rezolva problema cu galeria lor care incarca pozele super greu, intai se vad la o calitate mica apoi se incarca la rezolutia completa
daca ar baga night light, care e doar un rahat de optiune din soft
daca ar reintroduce double tap to wake, double tap screen off , cum naiba sa fie pe toate telefoanele dinainte si acum sa scoata, cum mai vezi notificarile, ceasul rapid? aveam asta de pe Z2 incoace

daca ar face marginile sus/jos mai mici, ar iesi un super telefon, asa in 2018 pare ca jumatate din telefon is marginile si is doar pentru difuzor

daca softul camerei nu ar mai introduce atatia purici in poze, cateodata arata oribil cand dai zoom in poze (daca nu dai zoom in poze e ok)
daca camera nu ar avea f2.0 ci mai mic ca restul flagshipurilor, poate ar iesi mai bine pozele noaptea si cu mai putin zgomot
daca ai putea face root fara sa pierzi din calitatea camerei
daca ar avea suport pentru Camera api 2, sa putem instala google camera de pe pixel poate ar iesi poze mai bune
daca ar avea stabilizare optica (serios in 2017 pe telefonul de top sa nu ai asa ceva...)

daca nu ar parea asa gras desi are doar 7.4mm, designul acela rotunjit pe margini il face gras (spre deosebire de samsung s8 sa zicem care pare mai subtire desi are 8mm)

poate am eu alte asteptari de la un telefon de top, si atunci acest telefon nu este pentru mine, dar am zis sa scriu aici si pentru cei care se gandesc sa cumpere acest telefon in 2018.

#44
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Am gasit sa cumpar Sony XZ1 la 1300 lei. La acesti bani cred ca merita. Chiar cu toate neajunsurile sale...

#45
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Si totusi nimeni nu a ascultat muzica cu ajutorul codecului aptx ? Cu niste boxe ce suporta si ele aptx ?

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemilian67, on 13 mai 2018 - 00:41, said:

Am gasit sa cumpar Sony XZ1 la 1300 lei. La acesti bani cred ca merita. Chiar cu toate neajunsurile sale...
In ce magazin?

#47
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
de la o cunostinta.

#48
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Proaspăt posesor de xz1c. Vă salut!

#49
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Ti-a ajuns deja? Cum ti se pare jucaria? Parca Mate 10 Pro ai avut inainte, nu?

#50
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Da. A ajuns. De mișcat se mișcă bine. Încă mă acomodez cu faptul că e mic. Însă e foarte fâșneț. Camera spre surprinderea mea o egalează lejer pe cea de pe mate 10 pro. Culori mai reale, camera frontală mult mai bună decât pe mate. E ușor de purtat și de ținut în mână, faptul că e colțuros te ajută la asta. Îl pot folosi complet cu o singură mână ceea ce era vis pe mate 10 pro. Bateria mă ține la fel ca pe Huawei. 64% la ora asta scos de dimineață de la 8, cu 3.5 ore de ecran, pe Wi-Fi ce i drept, cu ceas conectat.

#51
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Super! Ma bucur ca iti place si imi pare rau ca asa putina lume apreciaza telefoanele Sony, cel putin in Romania.

Sa il folosesti sanatos!

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaxxa84, on 19 mai 2018 - 16:42, said:

Proaspăt posesor de xz1c. Vă salut!
L-ai luat din tara? Nu are SAR-ul cam mare?

#53
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
A venit si al meu Sony XZ1. Fata de S5 mi se pare mult mai ok. Camera, parerea mea, este peste S5. Iar la partea audio, -asta ma interesa cel mai tare-, jos palaria Cu ajutorul aptx-ului , conectat la niste boxe ce suporta si ele acest codec ,nota 10 ! Diferenta mare si audibila fata de orice telefon detinut pana acum . Se aude muuult mai bine.Muzica se simte mai clara,mai definita ,cu mai multa amplitudine. Asa da. ! Aspectul "invechit" imi place ,da senzatia de old school ,iar body-ul din aluminiu este un alt punct forte al telefonului. (nu se mai poate sparge si spatele) Se misca normal pt un telefon din 2017, nu agata si nu se incalzeste exagerat. Rezultatele din diverse benchmark-uri sintetice ,care ne spun cat de tare e telefonul X sau Y , in viata reala sunt egale cu zero ,din acest punt de vedere Cateva puncte in plus sau in minus nu conteaza absolut deloc. Sunt doar chestii de marketing ,pt. a baga praf in ochii clientilor. Telefonul il alegi dupa necesitatile tale ,si in funtie de buget. Overall ,este un telefon mai mult decat decent ,peste  alte device-uri, dar destul de subapreciat. Cel putin la noi.

#54
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Al meu din Germania e luat. Telefon decent este putin spus. Voi veniti de pe telefoane mai vechi, eu vin de pe mate 10 pro care e flagship si acum. Dar vă spun că nu e nicio diferentă. Se miscă identic. SAR ul e ultima mea problemă când oricum sunt înconjurat fără voia mea de milioane de retele wifi si alte cele.

Edited by axxa84, 20 May 2018 - 06:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate