Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony Xperia XZ1 si Sony Xperia XZ1 Compact

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
goguldenim

goguldenim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.08.2007
Din punct de vedere al camerei, ce impresie v-a făcut? Am de ales între Xperia Xz1 si Samsung galaxiy s8.

#20
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Camera este la fel de "proasta" ca și cele anterioare, algoritmul de procesare este la fel, pe lumina face poze bune dar pe întuneric /seară lasă de dorit.

Aștept noul model de la ei, momentan am un s8 :
It has a dual rear camera setup, made up of an 18 MP shooter with 1.33μm pixel size, and a 12 MP sensor with 1.38μm pixels.

Edited by AndySoft, 17 January 2018 - 11:35.


#21
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Sincer, mi se pare incredibil de bun acest telefon. Iar legat de poze, este foarte subiectiva toata treaba. Are un prieten s8 si pozele de pe xz1 par mult mai naturale decat cele de la s8.

#22
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Asta cu ies mai naturale este f subiectivă cum ai zis, eu am avut mai multe generații de Sony si inca urmăresc sa apară unul in care pozele sa fie macar la nivelul la S7 si S8 care le-am avut din 2016 pana acum.
Pentru mine partea foto a fost un criteriu decisiv pt achiziția unui telefon.

#23
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
is foarte foarte indecis, am doua oferte ok, 114e pe S8 si 150e pt XZ1. Marea mea problema e dimensiunea. M-am obisnuit cu z5c si imi e greu sa trec la dimensiunea lui XZ1 (latimea in special), pe cand s8 pare mai ok la partea asta. Senzatia e de masivitate, desi e foarte subtire si imi place partea cu aluminiu + sunet stereo + soft sony. Spre exemplu XZ Premium imi place mult mai mult la design dar e mult prea mare pt gustul meu.

#24
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Mergi liniștit pe S8 este puțin mai mare ca z5c, ecranul face toți banii iar camera este peste xz1. M-am jucat cu xz1 normal și compact am avut termen de comparație nu vorbesc din auzite.

#25
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Pozele pe S8,S7,S5 sau orice S sunt poze cu culori suprasaturate..Dar nah..Depinde de gusturisi cunostinte!
Da,pentru mine,si nu numai,camera Sony aplica regula culorilor naturale...

t-balt ,mergi linistit pe XZ1...Coreenii mai au de invatat sa transpuna poze in culorile natur si nu suprasaturate(suprasaturarea si suprarealismul are mare priza la publicul novice si amator).
Bafta!

Edited by Bebeluka, 20 January 2018 - 02:01.


#26
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Culorile se mai pot regla/estompa dar detaliile și noise-ul nu prea. Cu fiecare Sony care l-am avut ma chinuiam sa fac o poza pe noapte reușită fără stau sa bibilesc la setări în manual, acum ies f bine și pe auto, dacă chiar vreau wow întru în manual mod. Și încă o chestie legata de culori, se poate sa ai impresia asta din cauza display-ul, pe laptop se poate sa ai o surpriză, am giga de poze făcute cu Sony și Samsung în ultimii 8 ani. Culorile sunt ok.
Si încă ceva, prefer sa am o poza sa zicem mai colorata și clara decât una blurrata sau nefocalizata, câteodată nu ai timp sa stai sa faci setări (în cazul copiilor).

#27
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostAndySoft, on 20 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Culorile se mai pot regla/estompa dar detaliile și noise-ul nu prea. Cu fiecare Sony care l-am avut ma chinuiam sa fac o poza pe noapte reușită fără stau sa bibilesc la setări în manual, acum ies f bine și pe auto, dacă chiar vreau wow întru în manual mod.
Nu stiu cum au reusit astia de la Sony, dar pe lumina scazuta z5c face poze mai proaste decat z3c, cel putin cu aplicatia lor a camerei, pe toate modurile. Cu o alta aplicatie de control a camerei am reusit sa fac fotografii mai bune cu un timp mai lung de expunere.

Edited by cristi712, 20 January 2018 - 23:20.


#28
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Dar totuși are cineva aceste două modele sa posteze niște poze, impresii...pana acum din ce am citit toți facem comparație cu modelele vechi, chiar si eu.  Eu m-am jucat cu unu in magazin dar fiind legat cu antifurt nu am stat prea mult sa il analizez, doar la poze am testat puțin si nu mi-a prea plăcut in comparație cu ce am acum.

Edited by AndySoft, 24 January 2018 - 13:59.


#29
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
In magazin l-am văzut și eu, dar mai grav era ca era singurul telefon expus ce era închis. La mine a fost problema de dimensiune, prea lat și bezeluri ce păreau imense. Azi vine s8-ul deci ies din familia Sony. Săptămâna viitoare am sa fac un test cu s8 vs xz premium (xz1 in esența) vs iPhone SE(6s). Din păcate huawey P10-le și P9-le nu le pot compara in aceasi zi/locație. Am sa revin cu un update ulterior cu s8 vs p10 vs P9.

Ca fapt divers sony e pe Oreo deja la toate device-urile noi, samsung încă e pe 7 și poate prin Martie trece la Oreo, probabil mai trece încă vreo luna 2 pt un update la Oreo fără buguri. Slab, sper doar telefonul sa nu ma dezamăgească, ca l-am luat strict pt dimensiune ecran ok și camera buna. Dacă nu ii fac vânt și îl schimb cu XZ1. La vdf era oferta cu boxa bluetooth portabila super, dar mie la fidelizare nu mi-o ofereau.

#30
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Bun. Prima impresie cu camera. E ok, face poze bune dar FOV pt video este execrabil!!! Comparativ cu sony unde puteam linistit sa stau in camera rezonabil amplasat si sa prind tot ce ma interesa cu asta trebuie sa ma urc pe pereti ca sa filmez acelasi spatiu... desi in camera foto se poate. Pt ce mai are OIS daca EIS mananca atat de mult din imagine. La sony aproape ca nu sesizam diferenta si prindeam muult mai mult.

Partea trista e ca pana nu demult nu conta deloc aspectul acesta. Acuma e important.

Cateva Poze P10 vs S8

P10:
Attached File  p10 - 1.jpg   201.73K   32 downloadsAttached File  p10 -2.jpg   197.32K   33 downloadsAttached File  P10 - 3.jpg   160.76K   33 downloads
S8:
Attached File  S8 - 1.jpg   457.47K   36 downloadsAttached File  S8 - 2.jpg   342.24K   35 downloadsAttached File  S8 - 3.jpg   214.21K   26 downloads

LE: ultima poza e cu Iphone SE (6s/7).
La mine cele 2 poze cu S8 sunt intoarse, nu stiu de ce arat asa aici.

Attached Files


Edited by nick5roo, 29 January 2018 - 07:33.


#31
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Era interesant o comparație S8 cu XZ1 :) , este adevarat ca FOV este mai îngust la S8 dar depinde ce te interesează, eu unul prefer pozele , video ocazional.

#32
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
vine si cu XZ Premium, dar azi nu am avut timp de astea, maine sper. Referitor la FOV si video, pana acum jumatate de an aveam 15 filmulete facute in 6-7 ani...de cand cu cea mica, concursuri si alte chestii mici, m-am trezit ca vroia sa ii fac o filmare de cum face ea un exercitiu de gimnastica, sa il arate profesoarei de gimnastica iar eu trebuia sa ma urc pe pereti pentru a o putea cuprinde cand cu z5c nu se punea problema de asa ceva.

Oricum, senzorul de amprenta la S8 e ca si cum nu ar exista.... extraordinar de prost pus. noroc de iris scaner ca functioneaza rezonabil. Azi umblam pe XZ Premiumul colegului si asa natural imi vinea butonul de on off si senzorul de amprenta de acolo.

Cand am sa fac pozele am sa va spun si micile/marile diferente fata de Sony si ce imi lipseste si ce e mai bun dincolo.

Edited by t-balt, 29 January 2018 - 21:06.


#33
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Cu senzorul iti dau dreptate dar mai vorbim peste 1 lună, este o chestie de obișnuință.  Eu am trecut de la z5c la S7 si apoi acum la S8 ... la fiecare mi-a fost putin ciudat sa ma obișnuiesc.

#34
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Sony ZXP (XZ1):
Attached File  1.XZP.JPG   412.74K   55 downloadsAttached File  2.XZP.JPG   317.44K   46 downloadsAttached File  3.XZP.JPG   404.94K   46 downloadsAttached File  4.XZP.JPG   236.25K   49 downloadsAttached File  5.XZP.JPG   276.81K   44 downloadsAttached File  6.XZP.JPG   187.27K   40 downloads

Samsung S8:
Attached File  1.S8.jpg   428.13K   52 downloadsAttached File  2.S8.jpg   341.25K   40 downloadsAttached File  3.S8.jpg   457.31K   38 downloadsAttached File  4.S8.jpg   184.36K   35 downloadsAttached File  5.S8.jpg   98.31K   30 downloadsAttached File  6.S8.jpg   236.28K   28 downloads

Iphone SE (6s/7)
Attached File  1.SE.JPG   358.54K   29 downloadsAttached File  2.SE.JPG   314.75K   23 downloadsAttached File  3.SE.JPG   400.72K   26 downloadsAttached File  4.SE.JPG   173.51K   23 downloadsAttached File  5.SE.JPG   218.87K   23 downloadsAttached File  6.SE.JPG   244.21K   21 downloads

Toate telefoanele sunt cu update-urile la zi.

Cele mai clare si mai ok poze cand te uiti la ele sunt de la S8. Culorile sunt putin mai galbui decat realitatea si putin prea luminoase, dar detaliile sunt acolo.
Iphone si Sony sunt mai aproape de realitate la culori si nici nu supraexpun pozele.

Toate pozele sunt mai luminoase la S8 ca ceilalti competitori, cel mai simplu de vazut este in poza 4 (papuci) in partea dreapta mijloc unde bate lumina. Sub nici o forma nu era asa puternica lumina, da senzatia de "ars".

In poza 6 cu bradul  iphone-ul a luat-o razna, initial era subexpusa poza iar cand am facut-o a luminat-o foarte tare.
In poza 4 se vede ca XZP are un noise foarte mare, iar in 3 copacii sunt cam stersi.
In poza 2 urmariti in stanga hotelului international razele soarelui care ies din nori. La samsung nu prea se vad, Sony si Iphone au prins cam ceea ce se vedea in realitate. Apoi urmariti culoarea taxiurilor, sub nici o forma nu sunt galbenul acela strident.

La toate pozele am pus sa se focalizeze pe acelasi obiect.
1. pe semnul Unicredit
2. pe hotel international
3. pe Palatul Culturii
4. Pe papuc
5. Pe pahar (aici sony si samsung au incercat un efect de bouquet in mod automat)
6. pe brad

din experienta cu z3c si z5c, probabil peste 1 an se va imbunatati considerabil camera dpdv soft. Ultimul test cu SE/z5c/xzp  Z5c avea cele mai bune poze, urmat de XZP si apoi de SE. De atunci SE a avut 3 update-uri si trecere de la 10 la 11 la iOS, se vede.

Iarasi pozele au fost facute doar in lumina slaba, sunt sigur ca in lumina puternica/buna e mult mai bun Sony, dar nu stiu daca bate samsung.

Dpmdv Samsung supraexpuse putin si culorile prea galbui/gresite, dar per total is cele mai placute si clare poze.
Iphone are culori corecte, mai au putin noise, lipsa unele detalii dar ok.
Sony in lumina slaba mai are de recuperat, culori ok dar noise mult si detalii "sterse" (smudged).

Samsung vs Sony

Pro Samsung:

-Latimea telefonului, desi e vb doar de 5mm designul mai rotunjit si putin mai gros (xz1 e super subtire dar senzatia e ca e mult mai lat) il avantajeaza, cum era pe vremuri cu Xperia S.
-ecranul 18:9 nu e perfect in filme sau jocuri, dar in browsing/mailuri etc e foarte ok ca ai mai mult spatiu.
-camera care e mai buna - exceptie FOV la video.
-Always on Display - eu l-am dezactivat dar e un plus oricum.


Pro Sony:
- Aluminiu
- difuzoare stereo
- FOV la camera mult mai mare - foarte util
- soft putin mai bine optimizat (desi Samsung a venit doar cu o singura pagina de aplicatii - chiar putine de a lor, m-au intrebat daca vreau sa le activez pe ale lor si am refuzat)
- senzor de amprenta aplasament
- battery care + qnovo
- subtire (minus camera ce iese ca la s6 ori s7 in afara)

Minus Samsung:
- FOV camera
- Bateria care are draw de 5-6% in stdby pe 8 ore. La sony era de 2% in aceasi perioada de timp
- sticla pe spate si e foarte alunecos (mi-a ajuns cu sticla, prefer aluminiu si ecrane non edge, dar latimea e cea care m-a facut sa il iau pt ca vroiam ceva nu foarte lat in locul la z5c)
- Senzor de amprenta foarte prost amplasat, din pozitia normala de tinut nu ating cu degetul senzorul, trebuie sa "urc" mana, folosesc iris scanner, e rezonabil, merge cam la fel cu face id-ul de la google ce se afla pe toate telefoanele android.
- difuzor desi mai inteligent amplasat il acopar lejer cu degetul (am aratat la cineva un filmulet din prima a acoperit difuzorul) - difuzoarele frontale de la Sony muult mai bune dpadv + sunetul mai ok.
- Sunet pe speaker sau in difuzor cam infundat. Si cand vb mi se pare ca e setat pe concert hall si se aude ca din pestera. Am vazut ca mai are vreo 2 setari am sa le incerc si pe alea. La Sony, iPhone, Huawei, BB nu am intalnit sa se auda asa.
- ecran edge ce face greu utilizarea unei sticle pentru ecran
- Nevoia unei huse pentru a-l proteja. (z5c avea marginile de pe laterale foarte foarte putin ridicate mai sus de ecran/spate, astfel nu atingea suparafata pe care il puneai de era dreapta, implicit in 6 luni de utilizare nu avea nici o zgarietura) XZ1 e din aluminiu.


Minus Sony:
- Bezels cam mare sus si jos plus si pe laterala, comparativ cu z5c unde erau rezonabile, cand ma uitam la xz1 mi se parea prea mari, chiar si vs XZP unde par mai proportionale.
- camera mai slaba
- camera ce iese in afara

Posibil sa mai fie minusuri si pe la sony, dar ce m-a determinat pe mine sa iau samsung a fost latimea mai mica, camera mai buna si oferta din momentul respectiv mai buna cu 40e (acuma nu cred ca mai e valabil, posibil sa fie invers ca pretul la S8 a crescut la oferta de la 110e cat am dat eu la 155e, iar Sony era 150e).

#35
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Mi-am mai adus aminte de 2 aspecte:
1. lanterna/ledul pt lumina incredibil de slab si mult mai bun la samsung.(inca imi mai aduc aminte cele 3 leduri de pe k850i + xenon plus senzorul de lumina separat si de faptul ca pe modul lanterna batea lejer foarte multe lanterne clasice de buzunar in padure!)

2. Ecranul la samsung nu e glove mode friendly. La sony merge si cu manusi de sky fara sa activezi optiunea. La samsung nici optiunea nu exista... testat cu manusi din piele si stergeam ecranul degeaba. La XZP mergea fara nici o problema. Ma astept ca si stropit cu apa ecranul la s8 sa nu functioneze, la sony nu il doare capul.

#36
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Xperia  XZ1
Functioneaza ireprosabil.
Este singurul telefon, pe care il stiu eu, care imi arata traficul de date pe fiecare numar de telefon (am SIM dual number).
Pozele si filmele arata asa intr-o zi intunecata (mai mult decat se vede in poze), noroasa cu mici averse.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WvXXVaykvqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vik19, 16 February 2018 - 09:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate