Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sony Xperia XZ1 si Sony Xperia XZ1 Compact

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009
Si acum regret din anumite aspecte acest micut telefon.O zi de 'munca' in ritmul meu plus jumatate din a doua erau fara teama de a cauta un incarcator. Am trecut de la p10 si am ajuns la Pixel 2 dar gandul tot la xz1 compact mi-a ramas :).

#128
nessum

nessum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.01.2007
Am postat in topicul gresit... am XZ2.

Edited by nessum, 28 March 2019 - 14:10.


#129
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Camera e la fel ca pe XZ Premium. Acolo nu prea vad activitate.
Ce stie sa faca aceasta camera ? :))
Nu ma impresioneaza deloc. LG G5 si Mate 10 Pro pe care le folosesc in paralel sunt net superioare, mai ales seara/noaptea.

#130
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009
Coincidenta sau nu si eu acum tot pe mate 10 Pro sunt acum :).

#131
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
L-am vandut pana la urma cu 850lei, factura + garantie, impecabil... , mi-as lua un XZ1 compact insa ma sperie preturile de pe olx... cer pe unele fara nici un act si zgariate cat am cerut eu pe xz premium...

#132
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Mufa de incarcare a telefonului devine cam loose destul de usor sau mi se pare mie? Sunt deja la al doilea sony unde, la cea mai mica miscare, mufa usb type c se deconecteaza si nu mai incarca. Asa face cu cablu, original sau nu.

Edited by n-amname, 09 November 2019 - 16:53.


#133
nessum

nessum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.01.2007
...

Edited by nessum, 13 November 2019 - 21:39.


#134
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010
se pare ca xz1 are capacitatea sa  initieze apel wifi call ..
acum va intreb  daca la voi funtioneaza wifi call pe vre"o retea (digi,orange,vodafon,ktelecom) ?

#135
OpelCalibra

OpelCalibra

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2016
Si xz premium are dar nu merge pe Vodafone

#136
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 04.05.2017
Eu mam portat pe Orange, am xz2c , dar nu gasesc optiunea de wifi call, careva stie de ce? daca la xz1 merge ...

#137
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010

View PostCristy0007, on 27 ianuarie 2020 - 18:17, said:

Eu mam portat pe Orange, am xz2c , dar nu gasesc optiunea de wifi call, careva stie de ce? daca la xz1 merge ...
trebuie sa ai romul de orange altfel nu merge...
flashtool - xperia firmware -si faci flash varianta pentru orange Romania , o gasesti in lista
foloseste ultima varianta de flashtools    , vezi ca este pe 64biti si windowsul tot pe 64bit sa fie  ideal ar fi seven

Edited by apaxtc, 27 January 2020 - 21:39.


#138
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Postapaxtc, on 27 ianuarie 2020 - 21:24, said:

trebuie sa ai romul de orange altfel nu merge...
flashtool - xperia firmware -si faci flash
asta inseamna deblocarea bootloaderului
pe z5 compact deblocarea bootloaderului mi-a adus un consum de 1%/ ora al bateriei in stand by indiferent de versiunea oficiala de android instalata, am incercat tot de la Lollipop pana la Nougat, problema fiind de la kernel, cateva luni de zile m-am chinuit sa gasesc al rom utilizabil. Nu facusem backup la partitia TA dar chiar si asa unii se plangeau ca nu au putut sa ii faca restore

nu stiu daca la XZ1 e aceeasi situatie. M-as intoarce la Android 8, am probleme cu semnalul desi cred ca e de la hardware, probabil antena.

Edited by searcher8206, 04 February 2020 - 13:51.


#139
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Revenirea la un soft anterior sau orice versiune de soft originala, gen orange nu inseamna deblocarea bootloaderului! Aia se face doar pt kernel-uri custom. Pur si simplu dld versiunea veche de rom, o gasesti pe flashtools direct si ii dai sa o instaleze.

E simplu si dureaza f putin.

Iarasi, sa pui rom custom nu necesita deblocare bootloader, doar root, atat timp cat e bazat pe kernelul original sony.

De te apuci sa pui alt kernel si sa te joci cu rom-uri modificate mult atunci faci bootloader unlock, dar tb sa iti dea voie telefonul intai, sa nu fie de la operator ca alea sunt codate si costa bani. In plus pierzi cheile DRM si nu mai merg aplicatiile proprietare sony.

#140
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010

View Postsearcher8206, on 04 februarie 2020 - 13:49, said:

asta inseamna deblocarea bootloaderului
pe z5 compact deblocarea bootloaderului mi-a adus un consum de 1%/ ora al bateriei in stand by indiferent de versiunea oficiala de android instalata, am incercat tot de la Lollipop pana la Nougat, problema fiind de la kernel, cateva luni de zile m-am chinuit sa gasesc al rom utilizabil. Nu facusem backup la partitia TA dar chiar si asa unii se plangeau ca nu au putut sa ii faca restore

nu stiu daca la XZ1 e aceeasi situatie. M-as intoarce la Android 8, am probleme cu semnalul desi cred ca e de la hardware, probabil antena.
precum a  scris foarte bine t-balt  flash rom cu flashtools  nu are nici o treaba cu deblocarea bootloder
instaleaza versiunea de orange Romania si o sa ai wifi call si volte
pacat de Z5 ul tau ca nu ai stiut ce si cum se face ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate