Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia XZ1 si Sony Xperia XZ1 Compact

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Discutii generale

https://www.sonymobi...ia-xz1-compact/

Nu este nimeni interesat de XZ1 COMPACT? Este singurul telefon cu android din 2017 cu "motorizare" de top in carcasă compacta

Va fi disponibil la operatorii din Romania?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sony a dat-o de gard cu Z-urile, incalzire procesor, dezlipire display - au pierdut mult . Diferentele foarte mici intre seriile Z, preturi bune pentru ce era trecut pe hartie dar cu probleme hardware mari , multe nici nu si le-au asumat ca cele cu dezlipirea , foarte multi s-au reorientat iar cum piata abunda foarte greu iti revi dupa asa un tun , totusi sa nu uitam ca acum 2 ani un Z3 costa undeva la 27 mil si dupa 3-6 luni vedeai procesorul pe sub dispaly , inadmisibil . Rezistenta sub apa (nu la apa) s-a dovedit o gluma , multi au luat-o de buna si au ajuns cu telefonul pe post de suport pahar de apa .
Scrie un posesor de Sony Z3 ...il folosesc zilnic, sunt multumit de el dar nu folosesc aplicatii mari consumatoare , nici FB nu am pe el . Aplicatiile solicitante incing procesorul excesiv, descarca acumulatorul in 2 ore - de exemplu navigatia auto , daca il pun si la incarcat in timp de navighez pot face ochiuri pe spatele telefonului , Microsoft 640 dual sim ii da clasa aici ! iar diferenta de pret este astronomica . Da, la display nu ma bag , Z3 il vezi perfect si la sudura, 640-ul display dupa pret DAR daca ne bagam la categoria lui de pret un superamoled il cam declaseaza.
Telefonul a fost in garantie si i s-a schimbat display-ul cu totul , tot dezlipit si am fost idrumat sa-l trimit in service autorizat datorita faptului ca nu exista lipici mai bun ca cel original . Tine dar ma port cu el ca si cu oua - nu a meritat achizitia , teapa !

Edited by ldpe, 20 September 2017 - 09:42.


#3
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Eu am Z3 Compact si vreau sa schimb telefonul insa cum Sony a ramas in urma si au tot marginea aia imensa la telefoane... Nu ma mai intereseaza!

Ah da. Am jumatate de ecran dezlipit de vreo 6 luni (ma mir ca inca merge) insa cum nu gaseam nimic pe piata sa imi placa am asteptat. Acum am gasit la concurenta altul. Am fost fan Sony inca de la inceputul "Sony Ericsson"...

Edited by Jm3k3ritza, 20 September 2017 - 09:35.


#4
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Si eu fost posesor de Z3C ... Am renuntat din clipa in care am schimbat de patru ori telefonul din cauza display-ului.

Designul actual este o mizerie, mi-e sila cum a ajuns cu un astfel de design, arata mai bine Z3 de zece ori.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
+1 cu Z3 compact si display dezlipit.

Telefonul e super (dupa 2 ani si jumatate) dar cand il voi inlocui, nu mai iau Sony.

Si pacat ca XZ1 compact-ul nu a crescut macar la 1080p si ramane blocat la 720p.

#6
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Eu am trecut acum aproape un an de la Z3c la S7 edge dar pot spune ca se misca mai fluent Sony. Și eu am schimbat de 2 ori ecranul de lipit dar imi căzuse telefonul... noroc ca l-au acceptat pe garantie

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Hm, eu unul nu as trece la XZ1 Compact de la actualul Z5 Compact, asa la o comparatie intre ele, in afara de +2GB la RAM multe plusuri nu prea ar justifica trecerea.
Dupa un an de folosinta al lui Z5 Compact sunt inca multumit de el, chiar daca nu ca mai primit vreo versiune mai noua de Android.
La Z5 Compact am trecut dupa ce la Z3 Compact mi s-a dezlipit ecranul.

#8
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Si eu am renunțat la Sony din păcate, la fel si eu z3c z3 si z5c , probleme încălzit, dezlipit si poze cu mult noise . Folosesc de 1 an S7 si acum am trecut la un S7 edge, f mulțumit de baterie, camera design.
Am fost tentat dr xz1 compact dar la cât costă și cum arata plus camera care nubse stie cum va fii, nu am vrut să mă risc , am luat cu 500 euro s7 edge .

#9
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Sony din pacate nu a mai investit in inovație...

#10
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

 AndySoft, on 21 septembrie 2017 - 21:45, said:

Si eu am renunțat la Sony din păcate, la fel si eu z3c z3 si z5c , probleme încălzit, dezlipit si poze cu mult noise . Folosesc de 1 an S7 si acum am trecut la un S7 edge, f mulțumit de baterie, camera design.
Am fost tentat dr xz1 compact dar la cât costă și cum arata plus camera care nubse stie cum va fii, nu am vrut să mă risc , am luat cu 500 euro s7 edge .
Desi am fost fan inrait sony...totusi xz1 compact are un SAR de toata rusinea. ...un tel cu un pret mare care nu ofera sincer NIMIC fata de ceilalti, dar care are un SAR nesimtit.Deci...

Edited by nicpetru, 21 November 2017 - 13:45.


#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 ldpe, on 20 septembrie 2017 - 09:31, said:

posesor de Sony Z3 ...
Am trecut pe Samsung , un note 8 , alta poveste, racheta desi nici z3 nu era impiedicat .Am scapat de clapete si clapute , nu mai spun de incins .
Sony rand pe rand a dat-o in bara si la capitolul laptop si la smartphone-uri , nu in sensul ca scot telefoane slabe acum dar a distrus bruma de fani cu seria veche z , pana isi revin sunt terminati de concurenta .

#12
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Iti dau voie in avion cu acel note 8?
Seria Z de la Sony chiar a crescut numarul cumparatorilor.
Ca nu are marketingul coreenilor este un minus pentru Sony.

#13
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
M-am tot uitat pe net dupa ce telefon sa-mi cumpar. Am din 2015 un sony z2 care inca merge foarte bine. Este drept ca nu i-am mai facut nici un update de un an la softul lui pentru ca am vazut la altii ca dupa ultimele update-uri se misca reluare. Acuma ma tenteaza foarte tare un xz1 - are aceleasi dimensiuni ca z2 dar nu stiu cat este de ok. si ma uit cu nedumerire la topicul asta ca nimeni nu posteaza impresii si pe cel de samsun sunt sute de pagini . WTF?

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Pai se posteaza mai mult acolo pentru ca sunt mai multi detinaturi ale modelelor de la Samsung in comparatie cu Sony.

#15
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 sidsilviu, on 11 decembrie 2017 - 08:59, said:

ma uit cu nedumerire la topicul asta ca nimeni nu posteaza impresii si pe cel de samsun sunt sute de pagini . WTF?
Restul sunt precum oile..Stii vb aia..Ca masinile nemtesti.."e cele mai tari"..Coreenii au reclama puternica in comparativ cu japonezii. Din punctul meu de vedere niponii au fost din totdeauna in fata coreenilor la electronice,dar sunt printre putinii care mai crede asta.... La fel ca la aifon..Nu ofera nimic in plus comparativ cu restul,dar la pret dublu..deh.."imaginea" conteaza..
Eu am trecut de la Z2 la XZ,si consider ca a meritat miscarea.
XZ1 este un fel de "facelift" la XZ,motiv pentru care tind sa cred ca este bun sau mai bun ca XZ...
Plangerile cu "incalzitul" terminalelor Sony mai mult decat altele s.a.m.d sunt puerile.Absolut toate terminalele smartphone se incalzesc in folosinta.

Personal as face mutarea de la Z2 la XZ1.
Bafta!

Edited by Bebeluka, 12 December 2017 - 20:59.


#16
toki

toki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.02.2007

 ldpe, on 21 noiembrie 2017 - 20:48, said:

Am trecut pe Samsung , un note 8 , alta poveste, racheta desi nici z3 nu era impiedicat .Am scapat de clapete si clapute , nu mai spun de incins .
Sony rand pe rand a dat-o in bara si la capitolul laptop si la smartphone-uri , nu in sensul ca scot telefoane slabe acum dar a distrus bruma de fani cu seria veche z , pana isi revin sunt terminati de concurenta .
Note 8 nu este nici un fel de racheta fata de XZ1 sau XZ1C. Asta vrei tu sa crezi, ca o justificare la valiza de bani care ai dat-o pe el. Si N8 are hibele lui. Si nu numai el. Revenind la XZ1C pe care il am acum - de departe cel mai reusit din seria compact ( minus Tap to wake and sleep ).

#17
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Mai e o mare diferenta, pt s8 am oferta speciala de 125e iar xz1 e 350e la acelasi abonament. (fara oferta speciala e 300e s8) iar la 50e am oferta pt p10 (nu lite), iar p10 nu e rau deloc. E greu sa faci volum când ofertele operatorilor is cu 200 si 300e mai mici la flagships.

Eu eram chitit pe xz1, dar la asemenea diferenta de pret nu cred ca merita.

Edited by t-balt, 15 December 2017 - 12:13.


#18
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Poate ca furnizorul de telefonie mobila in discutie nu are contract serios cu Sony,de unde si preturile mari ofertate...
Ce spuneam mai sus cu privire la marketingul bun al coreenilor comparativ cu cel al niponilor...
Oricum alegerea iti apartine.
Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate