Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Costuri de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 oMariusRO, on 15 septembrie 2017 - 12:45, said:

Nu mai bagati oamenii in ceata. Nici fier vechi nu cumperi la 1 leu/kg. Daca aveti fier pentru constructii (bare intregi de 12m) la banii astia vi-l cumpar eu pe tot, cantitate nelimitata.
Si eu . Tot nelimitat .

#74
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Baxon, on 15 septembrie 2017 - 13:23, said:

Normal ca cu proiect si autorizatii , fara nici nu puteam , la cati vecini " binevoitori aveam ( c-or dat coltu intre timp ) ; deci mi-au venit controale in fiecare an sa verifice autorizatia din cauza vecinilor de " buna credinta "

Adica ai un proiect in care scrie ca se vor face pereti din contragreutati de macara sudate?! Imi cer scuze dar nu pot sa cred asa ceva. Nu cred ca exista un proiectant sau diriginte atat de inconstient sa semneze pentru o structura (fie ea si placa pe sol) turnata din resturi de beton, cel mai probabil din clase diferite si armatura facuta din bucatele si plasa de gard.

Apropo, autorizatia mea e valabila un an de zile si m-a costat peste 1500 de lei in taxe. Daca nu fac receptia casei in timpul asta, trebuie sa o prelungesc si mai platesc inca pe atat (sau ceva de genul 75% din suma asta). Cat te-a costat sa reinnoiesti autorizatia de constructie 10 ani?!

#75
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
1 an?Posted Image
La mine 2 ani, cu posibilitate de prelungire mai inca un an.

#76
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Autorizatia e valabila un an pana la anuntarea inceperi , daca constructia este mai mare de parter se poate cere autorizatie pe 36 de luni cu posibilitate de prelungire cu un an a autorizatiei si de prelungirea pentru finisaje cu unca un an (eu deobicei asa fac)

#77
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 oMariusRO, on 15 septembrie 2017 - 17:17, said:


Adica ai un proiect in care scrie ca se vor face pereti din contragreutati de macara sudate?! Imi cer scuze dar nu pot sa cred asa ceva. Nu cred ca exista un proiectant sau diriginte atat de inconstient sa semneze pentru o structura (fie ea si placa pe sol) turnata din resturi de beton, cel mai probabil din clase diferite si armatura facuta din bucatele si plasa de gard.

Apropo, autorizatia mea e valabila un an de zile si m-a costat peste 1500 de lei in taxe. Daca nu fac receptia casei in timpul asta, trebuie sa o prelungesc si mai platesc inca pe atat (sau ceva de genul 75% din suma asta). Cat te-a costat sa reinnoiesti autorizatia de constructie 10 ani?!
In proiect la parter/ demisol , structura din beton armat , ca eu am pus altceva dar tot beton armat, e partea a doua si da nu am avut probleme , au fost si de la autoritatea in constructii si au verificat fiecare etapa .
Autorizatia mea a fost de 36 luni timp in care am ridicat-o complet si pus acoperis si pus  geamurile , in rest nimic . Se putea intabula in acea perioada ( 2008 ) fara ca finisajele sa fie pe/in casa , ce i-a interesat pe ei e sa platesc darile pt intabulare si apoi impozit . Cum nu am avut abateri de la proiect , structural ma refer , nu am avut treaba , am platit de m-au uscat si la autoritatea in constructii si la primarie . 6 ani nici nu am avut tencuiala pe fatada si deja locuiam la etaj 1 , ca parterul e garaje si un spatiu de depozitare .
In interiorul garajelor aveam pamant batatorit la momentul in care am intabulat casa . Ce am amenajat eu dupa aia , nu m-a verificat nimeni , nici nu avea de ce , la mine in casa fac ce vreau eu nu ce vor altii pe banii mei .

#78
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Kendo, on 15 septembrie 2017 - 20:55, said:

1 an?

 lestad_25, on 15 septembrie 2017 - 23:43, said:

Autorizatia e valabila un an pana la anuntarea inceperi , daca constructia este mai mare de parter se poate cere autorizatie pe 36 de luni cu posibilitate de prelungire cu un an a autorizatiei si de prelungirea pentru finisaje cu unca un an (eu deobicei asa fac)

Da, 1 an. Aveam 1 an sa incep lucrarile, altfel expira autorizatia si trebuia reluat tot procesul si 1 an de la inceperea lucrarilor pana la recepetie, pentru care am nevoie de casa la rosu, cu geamuri, usi si instalatii.

Nu tin minte sa fi avut posibilitatea sa cer eu pe ce perioada sa fie autorizatia. Eu am depus proiectul si actele cerute pentru AC si ei mi-au dat ce mi-au dat...

 Baxon, on 16 septembrie 2017 - 00:32, said:

In proiect la parter/ demisol , structura din beton armat , ca eu am pus altceva dar tot beton armat, e partea a doua si da nu am avut probleme , au fost si de la autoritatea in constructii si au verificat fiecare etapa .

Daca asa ceva a fost posibil in 2007 (desi imi vine greu sa cred ca era asa o debandada in constructii pe vremea aia), sigur nu mai este posibil in 2017. Daca ai proiect in care scrie clar ce clasa de beton ai, ce grosimi de fier ai, samd iar tu pui greutati de macarale, torni structura pe bucatele din beton ramas de la alte lucrari despre care habar nu ai ce clasa e si armezi cu ce fier iti cade la mana si pica ISC-ul pe acolo, garantat demolezi tot ce ai facut. Asta in cazul in care ajungi pana acolo, ca nu cred sa existe proiectant sau diriginte destul de nebun sa semneze pentru fazele determinante la asa ceva.

P.S. Raspunsul e pentru OP, ca sa nu isi faca iluzii. Poate printr-un sat uitat de lume pe undeva sa se mai poate construi ca in Vestul Salbatic, dar nu cred ca e cazul.

#79
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 oMariusRO, on 16 septembrie 2017 - 06:06, said:

...
torni structura pe bucatele din beton ramas ..


Daca la tine " structura din beton " e pavimentul la un garaj , atunci e clar ce cunostiinte in constructii ai ..... iti place sa exagerezi si asta nu-ti face cinste deloc , ba dincontra demonstreaza ca scrii sa te afli in treaba ; sfatul meu e sa te abtii sa postezi pe aria asta , nu de alta dar s-ar putea ca cineva sa ia de bune ce prostii debitezi .

Edited by Baxon, 16 September 2017 - 07:38.


#80
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Baxon, on 16 septembrie 2017 - 07:38, said:

Daca la tine " structura din beton " e pavimentul la un garaj , atunci e clar ce cunostiinte in constructii ai ..... iti place sa exagerezi si asta nu-ti face cinste deloc , ba dincontra demonstreaza ca scrii sa te afli in treaba ; sfatul meu e sa te abtii sa postezi pe aria asta , nu de alta dar s-ar putea ca cineva sa ia de bune ce prostii debitezi .

Daca la tine contragreutatiule de macarale sunt "tot beton armat" eu zic sa iti urmezi sfatul si sa ramai pe aria de Fun sau in Poiana.

#81
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Macar ai habar ce clasa de beton au contragreutatile de macara ?
P.S. Nu trebuie sa raspunzi . Gata am terminat cu off topicul , sa fii sanatos ..

#82
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nici nu conteaza. Conteaza ca nu ai avut un proiect in care sa scrie ca poti sa folosesti asa ceva pe post de pereti. Si nici plansee prefabricate casate pe post de placa peste parter, si asa mai departe. Daca ai avut vreodata un proiect si o autorizatie, ce ai facut tu acolo nu are nici o legatura cu respectarea lor.

Si eu iti urez sa fii sanatos si sa apuci sa ne mai povestesti despre aventurile tale si dupa urmatorul cutremur mai serios. Pana atunci nu mai baga prostii in capul oamenilor, ca s-ar putea ca unii chiar sa creada ca e legal sa construiesti in felul asta in ziua de azi (desi nu cred ca a fost vreodata).

#83
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 oMariusRO, on 16 septembrie 2017 - 06:06, said:

Da, 1 an. Aveam 1 an sa incep lucrarile, altfel expira autorizatia si trebuia reluat tot procesul si 1 an de la inceperea lucrarilor pana la recepetie, pentru care am nevoie de casa la rosu, cu geamuri, usi si instalatii.
Asa e, am inteles eu gresit Posted Image
Din momentul emiterii AC-ului ai un an sa declari inceputul lucrarilor, apoi ai la dispozitie 2 ani sa termini lucrarile. Daca nu le termini, ai posibilitatea de a mai prelungi AC-ul inca un an.

#84
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Prelungirea AC se taxeaza cu 1/3 din taxa platita initial. (my case)

#85
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In cererea standar care se depune la primarie , cand e depus proiectul la primarie e un loc unde se trece periada de executie estimata (maxim 36 de luni) , legislatia este aceasi in toata tara , deobicei pentru garaje , fatade si chesti mici , la case parter incerc 24 de luni de executie, iar de la P+M in sus scriu 36 de luni (pana acuma nu mi-a comentat nimeni pe la primarie),
E drept ca la Arad primaria a montat o pasarela metalica in 24 de luni si fac un stadion  de vreo 3 ani (cu termen de execurie de 36 de luni) care deja este anuntat ca e posibil sa fie prelungit datoritaunor unor licitati care nu sunt in termen Posted Image ,
- pentru fani  de receptii a lucrarilor  , saptaman asta am auzit cea mai tare faza  " tanti  de la primarie care face receptiile nu a vrut sa dea procesul verbal la o casa pe motiv ca nu a avut apa functionala la robinet Posted Image , iar faza  numarul 2  - ceva beneficiar care avea  langa casa o pergola deschisa care la final a inchis-o iar la receptie aceasi tanti a comentat ca trebuia sa o inchida dupa receptie omu a reactionat "inchide ochi si nu o vezi"   , este posibil orice, mare atentie la cei care depun documentatile ei , ce si cum scriu in cerere .

Edited by lestad_25, 16 September 2017 - 21:25.


#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiu caz in bucuresti in care s-a dat amemda si sa cerut intrarea in legalitate cu refacerea proiectului pentru o  fereasta montata cu 20cm mai la dreapta...(in mijlocul peretelui)

Edited by arg, 16 September 2017 - 23:11.


#87
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 lestad_25, on 16 septembrie 2017 - 21:20, said:

- pentru fani  de receptii a lucrarilor  , saptaman asta am auzit cea mai tare faza  " tanti  de la primarie care face receptiile nu a vrut sa dea procesul verbal la o casa pe motiv ca nu a avut apa functionala la robinet Posted Image , iar faza  numarul 2  - ceva beneficiar care avea  langa casa o pergola deschisa care la final a inchis-o iar la receptie aceasi tanti a comentat ca trebuia sa o inchida dupa receptie omu a reactionat "inchide ochi si nu o vezi"   , este posibil orice, mare atentie la cei care depun documentatile ei , ce si cum scriu in cerere .
Astea sunt metode prin care se cer spagi. Nu pot sa ceara direct si pe fata ;)
Asta pentru ca "nemernicii" nu au cotizat de la inceput cum se astepta vaca...

#88
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

 Naijax, on 15 septembrie 2017 - 10:12, said:

Din cate inteleg ai nevoie de o parere legata de “creionarea” casei care din punctul meu de vedere arata oribil, “proiectul” fiind facut “pe genunchi” conform unor automatisme de gândire și prejudecăți din care nu poate iesi decât ceva anost, nefuncțional, urât,dar ma rog … fiecare cum considera de cuviinta.
Eu te sfatuiesc calduros sa iei legatura cu un architect si, cel mai important lucru, sa asculti ce spune omul ala. Urmatorul pas ar fi consultarea unui constructor autorizat dar, asta este alta poveste.
Cateva “mici” lucruri de luat in calcul;
- Orice casă ar trebui să fie funcțională, iar acest lucru se stabilește prin proiectul de casă
- Grija mare la buget. Multi se trezesc că nu prea mai au cum să termine lucrările din lipsa de bani iar rezultatul ... no comment
- Una dintre primele greșeli la un proiect de casă este stabilirea dinainte a unui tip de structură. Dacă la parter am un spațiu amplu, larg, deschis, iar la etaj o compartimentare deasă, dată de multe dormitoare, soluția zidăriei portante este practic imposibil de aplicat. Asculta ce spune arhitectul
- Tine cont de vecinătăți si orientare casa+ferestre (asta se poate face numai daca ai terenul)
- Fii foarte flexibil. Nu pune carul inaintea boilor. Atunci când vrei să construiești ceva doar într-un anumit fel bazat pe idei preconcepute, sacrifici lucruri cu adevărat importante iar rezultatul= kich
Attached File  who-the-fuck-are-you_o_1149942.jpg   59.2K   19 downloads
new in town? :D
nu stiu cine esti, da' vorbesti bine!
@initiator, ia aminte!

Edited by viotl, 17 September 2017 - 12:52.


#89
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu cred ca daca incepe sa lucreze din timp cu un constructor serios ar putea intra intr-un buget fix stabilit de la inceput.

#90
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 Baxon, on 15 septembrie 2017 - 13:05, said:

Hai sa va zic din ce am facut parterul ( la strada e parter dar in spate e ingropat cam 1,m in pamant ca asa e terenul ) : peste fundatie am pus in picioare contragreutati de macara ( pereti din beton cu mult fier si prinsi in cornier , i-am prins la " oferta " de casare ) si i-am sudat unii de altii , la fel si prima placa , peste parter am pus placi prefabricate din beton armat ( tot ceva de la casare ) si le-am sudat si pe astea intre ele si de ziduri si am turnat beton unde se cerea ( goluri de la aranjare ) - chestia asta m-a scutit de multi bani , recunosc Posted Image .
La betoane la parter ( pavimentul  , pe interior dupa ce am facut sistemul de canalizare ) am vorbit cu soferi de pe cife sa le dau ceva si ce au rest de la santiere sa-mi aduca mie si am turnat tot cu ei la pret de bere ( cand esti sarac si vrei casa te uiti la orice banut - io asa m-am invatat ) . Am turnat pe bucati si a iesit bine ( armatura la paviment in garaj am bagat orice fier am gasit inclusiv plasa de gard  ( ce vremuri ... ) .
Eu stiu niste baieti care daca le dau o bere imi aduc plasma de la tine din casa.
De ce sa fiu fraier sa platesc pretul intreg la emag?...

Tu te auzi ce prostii debitezi???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate