Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Inchiriere masina Dubai

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Problema e ca ii trebuie cand pleaca de la aeroport.

#92
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Eu prima data cand am mers am luat un inaltator in bagajul de mana din avion. Daca retin bine pe 11 zile trebiuia sa dau mai mult pe scaun ca pe inchiriat masina. Ideea lui bunzi de a cumpara scaun de acolo am avut-o si eu. Nu m-a intrebat nimeni de scaun,ba mai mult rezidentii aveau masinile pline de puradei si ghici ce? Nici un scaun sau inaltator de copil in masinile respective. Binenteles erau si cativa pe care i-am vazut cu aceste dispozitive,dar nu prea multi. Atunci am inchiriat cu mai mult de jumatate de an inainte la 170 de euro. Nu mai gasesti preturi de astea acum.

#93
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Mai trebuie de mentionat ca prima oara am avut troler inclus in pretul biletului,iar acum nu mai e inclus,deci daca trebuie sa platesti bagaj pentru inaltator,nu stiu daca mai e asa de convenabil.

#94
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Anul asta am aterizat in abu dhabi la T1.Inchirierile pentru mașini sunt la T3 am avut ce merge pe jos prin aeroport.de inchiriat am facut-o la budget,dar a fost o mare greseala. Pret mic la inchitiere,pret mare la asigurare totala,adica mi-a dublat pretul. Fara asigurare garantia blocata pe card e 3000 aed,cu asigurare totala 1500aed,asta in conditiile in care anii trecuti mi se blocau numai 1000aed la altii.Deci eu nu recomand budget rent a car. Masina a fost ok un hyundai i10 nou cu ceva peste 1000 de km la bord si cu folii inca pe el. Consumul si kilometrajul nu l-am facut inca dar voi reveni.Masina avea android auto,de mare ajutor,pentru ca daca ai maps descarcat offline poti rula trasee pe ecranul masinii.Are si camera pentru mers cu spatele.
Un minus ar fi ca cu motorul la relanti AC-ul facea fata cam greu la căldura de afara. Un lucru poate enervant tinand cont ca poti merge pana in 140 km/h era ca la 120 era un senzor care incepea sa sune.
Astia de la noi de aici ar trebui sa mearga mai mult in dubai poate le mai vin si alte ideii pentru fluidizarea traficului,nu numai sensuri giratorii.Spre exemplu am trecut prin bistrita cred ca cel putin 10 sensuri giratorii unul dipa sltul am traversat pe artera principala,care tot blocata era. In dubai pentru stradutele alea mai construiau un pod(pasarela)sau intorceau prin capatul strazii la semafor.De evitat traficul din zona mallurilor mari in timpul weekendului. Vre-o jumatate de km sau poate mai putin,pana in parcare la dubai mall,i-am facut in jumatate de ora sau mai mult( nu m-am uitat la ceas). Alta problema e gasitul loculi de parcare in malluri in weekend. Trebuie sa urci cat mai sus.
Nu stiu cum pot fi aia de acolo asa de calmi cand unul cu ditamai camionul cu v8 opreste in mijlocul drumului aglomerat,se coboara calm din masina sa-si cumpere cafele sau altceva,iar prostii stau in spate si asteapta cuminti intoarcerea proprietarului. Eu mi-am luat flashuri si claxoane in trafic ca masina nu tragea mai tare la semafoare,iar in inghesuiala totul e ok ca situatia prezentata de mine.

#95
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdacrad2, on 11 iunie 2022 - 01:04, said:

[...]Un lucru poate enervant tinand cont ca poti merge pana in 140 km/h era ca la 120 era un senzor care incepea sa sune.
[...]De evitat traficul din zona mallurilor mari in timpul weekendului.
[...] Alta problema e gasitul loculi de parcare in malluri in weekend. Trebuie sa urci cat mai sus
[...]
E impus de lege să ai avertizarea aia la 120km/h. Depinde de fiecare mașină cât de enervantă e. La a mea face ping o dată și tace, deși rămâne avertizarea în bord, la altele bingăne într-una de te scoate din minți. Dacă făcea așa probabil o dezactivam cu totul, dar așa o ignor.
Cu accesul și parcarea, depinde și de ora la care te duci și de ce mai anunță ăștia în zilele respective. Acum două săptămâni (parcă) a fost ceva mega-sale la MoE și am avut noroc că era coada (la intrarea în parcare vreau să zic) suficient de mare cât să pot să ies înainte să rămân blocat acolo cine știe cât.
La Dubai Hills am fost acum vreo 2 luni cred și încă erau cam multe închise. Are potențial să fie mișto însă.

#96
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017

View Postbuntzi, on 11 iunie 2022 - 10:10, said:


Cu accesul și parcarea, depinde și de ora la care te duci și de ce mai anunță ăștia în zilele respective. Acum două săptămâni (parcă) a fost ceva mega-sale la MoE și am avut noroc că ....
Am vrut sa vin la dubai mall,dinspre internet city,pe alt drum si am iesit de pe sheik zaied,pe drumul paralel cu el. Mare greseala am facut,cred ca daca ieseam de pe sheik zaied la iesirea pentru dubai mall,era mai bine ca si timp.

#97
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
Depinde pe ce drum paralel.
Dacă ai ieșit spre est (cel mai proibabil pe First Al Khail) da, acolo tinde să fie aglomerat în orice zi lucrătoare, plus semafoare mai dese. Dacă ieșeai spre vest pe Al Wasl sau Jumeirah, acolo parcă nu e așa groaznic. Dar în principiu nu prea ai cum să mergi mai repede decât pe SZR, ci doar fără să plătești salik.
Ca regulă generală, dacă timpul este elementul important, rămâneți pe SZR, oricum se va mișca mai repde decât ieșire+drum paralel+intrare.

#98
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Ideea nu a fost de a ocoli salikurile ci de a merge si pe alt drum,de a vedea altceva.

Edited by dacrad2, 25 July 2022 - 23:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate