Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Inchiriere masina Dubai

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Ce se intampla daca conduce masina inchiriata si alt sofer decat cel trecut pe contractul de inchiriere ?
Doar in caz de accident se imputa ceva sau nici asa nu e nicio problema ?

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
in general doar in caz de accident, politia nu cred ca poate zice ceva ca nu stau ei sa studieze contractul de inchiriere.

#21
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Referitor la cardul de debit am citit si in alte parti ca se accepta,nu stiu daca la toate societatile,dar trebuie sa depui garantie 1000-1500 AED. Nu stiu daca lucrul asta e valabil si pentru turisti. Din cate vad eu problema ar fi la garantie,iar la un card de debit nu ai mai primi aceiasi bani inapoi, daca nu ai avut incidente,pentru ca ar implica un transfer bancar care costa.

 business11, on 18 septembrie 2017 - 14:49, said:

in general doar in caz de accident, politia nu cred ca poate zice ceva ca nu stau ei sa studieze contractul de inchiriere.
S-ar putea ca nu polotia sa fie problema ci asigurarile(nu stiu despre acest lucru dar speculez)

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ce legatura are asigurarea? care ar fi problema sa conduca masina un alt pasager decat soferul mentionat, asta a fost intrebarea.

In caz de accident atunci clar ca esti vinovat ca a condus altcineva, dar daca te opreste politia nu au de unde sa stie cine este soferul.

#23
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Banuiesc ca doar daca e vinovat de accident soferul care nu e trecut pe contractul de inchiriere.
Intreb oare daca are vreo influenta daca nu e vinovat de accident.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
da are, pentru ca atunci cand inchei contractul doar soferul are dreptul sa conduca masina. Ca sa ai un sofer suplimentar, trebuie sa platesti o suma in plus si pe langa asta trebuie sa fie bagat in contract.

#25
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017

 business11, on 18 septembrie 2017 - 15:01, said:

ce legatura are asigurarea? care ar fi problema sa conduca masina un alt pasager decat soferul mentionat, asta a fost intrebarea.

In caz de accident atunci clar ca esti vinovat ca a condus altcineva, dar daca te opreste politia nu au de unde sa stie cine este soferul.
In caz de accident s-ar putea sa platesti totul din buzunarul tau daca nu esti trecut in contract,la asta ma refeream,

Edited by dacrad2, 18 September 2017 - 21:48.


#26
addy05

addy05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.04.2007
Puteti plati suplimentar si aveti 2 soferi, nu costa mult.

Dar firesc, ne punem mai intai intrebarea cum sa fentam sistemul ..

#27
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Nu e vorba de fentat asa cum ai fi tentat sa faci.
Intrebarea era doar pentru informare.

#28
addy05

addy05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.04.2007
Referitor la inchrierea efectiva, eu am inchiriat in Martie de la Alamo.

Cine are nevoie de detalii, poate sa intrebe.

#29
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Parcari gratuite exista in Dubai si AbuDhabi ?

#30
addy05

addy05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.04.2007
Dubai Mall are parcare gratuita (sper sa nu imi aduc aminte gresit). Poate mai sunt si alte Mall-uri, dar nu cred.

Mall of Emirates are parcare gratuita prima ora, sau primele 2.

In rest doar daca hotelul la care stai dispune de parcare proprie.

Parcarea e destul de ieftina in locurile amenajate, nu e asta o problema, ci gasirea unui loc liber. Ca sa nu te chinui cu banii (sunt aparate de taxare) cel mai ok mi se pare sa-ti cumperi card, de la Metrou, pe care il alimentezi cu o suma X tot atunci, sau daca ai posibilitatea sa trimiti SMS.

Edited by addy05, 20 September 2017 - 12:07.


#31
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Hotelul are parcare gratuita, banuiesc ca in subteran.
In apropiere de plaja am inteles ca ar fi 20 uad / ora ?

Ma gandeam ca sunt parcari amenajate cu bariera si platesti la iesire :). Prin sms pare mai usor , asta ca sa nu mai umblu pe la metrou.

Edited by bebeko, 20 September 2017 - 12:10.


#32
addy05

addy05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.04.2007
Depinde la care plaja te referi. Eu am fost pe plaja Umm Suqeim, cea aproape de Burj Al Arab, si costul era acelasi ca si in restul orasului, nu mai retin cat exact dar cu siguranta mai ieftin de 20 AED/ora. Cred ca 2 sau 4 AED/ora.

In schimb pe plaja din Dubai Marina a trebuit sa parchez intr-o parcare subterana, acolo era mai scump, cred ca vreo 20 AED/ora. Am impresia ca in zona aia nu am gasit parcari "normale".

Edited by addy05, 20 September 2017 - 12:12.


#33
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
Parcarea normală costă 2 dhs/oră, dar nu poți parca mai mult de 4 ore la rând. Merge cu fise și cu card NOL, dar eu mereu plătesc prin SMS pentru că 10 minute înainte de expirare îmi trimite SMS și mă întreabă dacă vreau să prelungesc. În felul ăsta nu uit de drăcovenie...
La plaja de la JBR nu exstă decât parcarea subterană de 20dhs/oră și care funcționează cu jetoane. Trebuie să-ți plătești parcarea la automat înainte să pleci (ai 20 de minute să ieși din parcare după ce ai plătit), altfel stai la barieră de pomană. Dacă mergi la ceva cârciumă acolo și consumi de 70 dhs (sau 75?), îți validează jetonul de parcare.
Nu mai există pauza de la prânz, se plătește până la ora 21 începând de la 8 dimineața. Dacă trebuie să lași mașina undeva peste noapte, ori plătiți parcarea până la ora 21 și apoi luați mașina înainte de 8 a doua zi, ori plătiți imediat după ora 21 și se contorizează începând cu ora 8 a doua zi.
Mall Of Emirates are 4 ore parcare gratuită în cursul săptamânii, apoi parcă 10 dhs/oră. Dubai Mall, Festival City și Ibn Batutta au parcarea gratuită.

#34
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
A inchiriat cineva de la o firma locala? Am gasit un mitsubishi lancer din 2015 la 50aed pe zi si 1000 garantie.
Tot nu sunt lamurit daca se plateste drumul pana la Abu Dhabi. Acolo tot asa cu parcarile ca si in Dubai,ma refer la preturi?

#35
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
Frate, ești de groază. Ți-a zis mai devreme @Judas unde sunt poziționate porțile pentru Salik. De unde vrei să știm noi de unde pleci tu spre Abu Dhabi ca să știm dacă treci prin porți și prin câte anume?
Ultima poartă Salik (pe direcția spre AD) este Al Barsha puțin după Mall of Emirates.

#36
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Nu la portile alea ma refeream ci daca mai sunt pe traseu sau in Abu Dhabi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate