Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

amortizoare off-road pentru autoturisme de strada

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Bună ziua.  La un control de rutina am remarcat că la proaspăta mea achiziție Sh , un VW Caddy Life de 1,9 l , un telescop imi lăcrimează, probabil că am luat nu cu mult timp o groapă mai serios, pe un drum județean.  Dintre cunoscători, as putea inzestra masinuța cu amortizor off-road,  nu stiu daca se potrivesc? Suspensiile pe spate-s cu lame, nu cu arcuri concentrice.  Am intrebat niste mecanici si mi -au spus ca sa pun amortizoare clasice, eventual cu ulei. Nu am primit un răspuns clar. Masina o folosesc destul de mult pe drum de tară, drumuri judetene pline de gropi si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Eventual ce tip de amortizor clasic să-mi cumpăr, unu rezistent la la greutate si la gropane.
Multumesc.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
pentru drumuri mai grele iti recomand de la Kony modelul Heavy Track exista cu siguranta pentru VW Caddy, costa intre 80 si 199€ depinde de versiune. Si eu ti-as recomanda tot cu ulei. Astea de la Kony sunt speciale pentru drumurile mai off road

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Seikel off-road conversion: https://www.seikel.d...ddy-eh/?lang=eh
Diverse componente.

Amortizoare: https://www.koni.com...oducts/OffRoad/

Edited by Wotan, 13 September 2017 - 14:17.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-ti imagina ca daca ai amortizoare HD o sa te tina 100.000 km daca iei gropi toata ziua . Nu-ti imagina ca niste amortizoare dedicate Off-road,care sunt pe o masina folosita toata ziua in off-road ,tin prea mult .

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postperseu77, on 13 septembrie 2017 - 14:04, said:

Bună ziua.  La un control de rutina am remarcat că la proaspăta mea achiziție Sh , un VW Caddy Life de 1,9 l , un telescop imi lăcrimează, probabil că am luat nu cu mult timp o groapă mai serios, pe un drum județean.  Dintre cunoscători, as putea inzestra masinuța cu amortizor off-road,  nu stiu daca se potrivesc? Suspensiile pe spate-s cu lame, nu cu arcuri concentrice.  Am intrebat niste mecanici si mi -au spus ca sa pun amortizoare clasice, eventual cu ulei. Nu am primit un răspuns clar. Masina o folosesc destul de mult pe drum de tară, drumuri judetene pline de gropi si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Eventual ce tip de amortizor clasic să-mi cumpăr, unu rezistent la la greutate si la gropane.
Multumesc.

Amortizorul lacrimeaza nu din cauza gropii ci din cauza ca s-a deteriorat simeringul.
Toate amortizorele au ulei,indiferent de denumire sau tip.Fara ulei,n-ai hidraulica (amortizare).
Montarea altor amortizoare decat cele din fabrica implica si altceva,de pilda alt gen de arcuri.Daca pui amortizoare heavy-duty,trebuie puse si arcuri heavy-duty.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postperseu77, on 13 septembrie 2017 - 14:04, said:

Suspensiile pe spate-s cu lame, nu cu arcuri concentrice.  
Multumesc.
Se numesc arcuri elicoidale toata ziua.

Da, se poate ce vrei tu, dar o sa te cam scuture.

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
cand aud ca lumea recomanda pe ulei....imi vine sa-mi dau singur un genunchi in OO.
Pai nu toate au ulei?

#8
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Degeaba pui amortizoare offroad. Mersul pe drumuri proaste afecteaza si alte piese: capete de bara, bielete, flanse, pivoti, rulmenti, etc. Nu reduci din cheltuieli.
Cauta o marca de amortizoare cu review-uri bune in ceea ce priveste fiabilitatea si nu cumpara chinezarii.
Poti pune in schimb cauciucuri cu balon mai mare (pe 14 sau 15 inch daca acum ai 16)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate