Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Masina noua, preponderent oras

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Salut,
As dori sa schimb in primavara,  actuala masina, Mazda 3 2008,sedan, 1.6 benzina, 105 cp, 81k km, cumparata de noua.
Foarte multumit de actuala dar parca as schimba cu ceva nou acum ca la pensie cine stie
Ideea e ca as dori ceva similar ca si gabarit, 4.5 m sau mai scurta, tot benzina.
Traseul zilnic casa-serviciu exclude centrul, Cluj Napoca, deci e destul de lejer si insumeaza cumulate aproximativ 6 km.
In weekend sunt drumuri mai lungi, de obicei un concediu mare pe an, asta insemnand 2200-3000 km, plus cateva alte escapade pe ici pe colo prin tara.
In conditiile date, ma gandesc ca tot ceva pe benzina ar fi normal, aspirat bineinteles, nu stiu cat ar fi de ok si pentru turbo benzina la asa distante scurte.
Personal as merge tot pe Mazda, 3 , hatchback, 1.5 sau 2.0 benzina., dar daca eram 100% hotarat nu as fi scris aici
Ca sa conturam un profil, casatorit, o fetita pe cl 1, deci am trecut de o anumita varsta, chiar daca imi place sa o mai calc din cand in cand, in conditii de siguranta bineinteles

Sunt deschis la orice sugestie, recomandare, o discutie cu argumente pro/contra nu strica.

Multumesc.
Cele bune

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Buget?

Cu cat dai BL-ul?

#3
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Scuze, bugetul teoretic e pe la 18k

Actuala nu stiu inca un pret, dar daca vrei discutam in privat.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mazda 3 Attraction Posted Image

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mercedes B200 dar trece de bugetul alocat.

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View Postericmario, on 13 septembrie 2017 - 13:47, said:

Buget?

Cu cat dai BL-ul?
Pardon,e BK.

#7
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postericmario, on 13 septembrie 2017 - 13:56, said:

Mazda 3 Attraction Posted Image
Asta ar fi cea mai echilibrata varianta

View PostFreddy12, on 13 septembrie 2017 - 13:58, said:

Mercedes B200 dar trece de bugetul alocat.
Nu m-ar deranja, chiar este o oferta b180 cred ca e , de la buyback, 2016 si 16k la 21500 euro.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
deci doresti sa ramai in categoria hatchback si bugetul este ok. Nici eu nu iti recomand o benzinara cu turbo, parcurgi distante scurte in general si nu cred ca ai nevoie de turbo. Aspirata nu ai treaba cu piesele in 3-4-5 ani.

Daca vi de pe un Mazda o sa fi cel familiarizat cu marca si cu modelul. Modelul 2017 mi se pare mult mai frumos decat modelul BK si am inteles ca au facut progrese mari. Din acest punct de vedere iti recomand urmatoarele masini:

1. Mazda 3
2. Ford Focus
3. Opel Astra
4. Renault Megane
5. Peugeot 308

Si de ce nu ca sa ramai in Asia:

6. Honda Civic
7 Hyundai i30
8. Kia Ceed
9. Toyota Auris.


Ti-as recomanda sa te uiti care dintre astea 9 masini au adus in anul in care doresti sa achizitionezi masina o varianta noua sau un facelift al modelului. Astfel profiti de actualitate maxima.

Nu am bagat marciile premium BMW, Mercedes, Audi sau chiar VW deoarece costurile de intretinere sunt enorme si nu stiu cat merita. In schimb daca esti interesant Mercedes A-Class are o oferta pentru A180 undeva la 16-18k parca.

Edited by business11, 13 September 2017 - 14:22.


#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
încă mai poți găsi la dealeri varianta precedentă de cx5. cred că poți să primești un discount serios/uriaș. dacă ești interesat de un suv.

altfel, Mazda 3 are un mare atu....cred că are cel mai mare interior și un aspect de 10+
din asia aș lua în calcul Honda civic iar din europa Opel astra

#10
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005
Recent și eu am fost în situația de a alege o mașină, așa că te înțeleg foarte bine. Cred că ar trebui să îți faci o listă scurtă și să mergi să discuți și să le conduci deoarece așa îți vei forma o părere concretă. Așa, din ce am analizat pentru mine îți pot spune așa:
  • Focus - mașină pe care la bugetul tău o poți lua în varianta 1,5 Titanium și este trecută de bolile copilăriei. Ca "-" portbagajul cel mai mic, la fel și spațiul interior.
  • Mazda3 - o mașină echilibrată, dar cu motorul de 2.0 mai degrabă decât cel de 1,5. Chiar dacă nu mai alergi cu ea, ține cont că vorbim de un motor aspirat.
  • Astra - cred că aici pentru versiunea Dynamic 1,4 150cp, cu destul de multe dotări, poți obține un preț apropiat de Focus. Asta în condițiile în care vorbim de un model 2017 (Focus va fi înlocuit la anul). Este o mașină onestă, cu un spațiu interior peste Mazda și Ford, și o ținută de drum orientată mai mult spre confort.
  • Toyota - scumpă pentru ce oferă.
  • Civic - cu motorul de 1,5 este faină. Are cel mai mare spațiu interior și portbagaj. Dacă te împaci cu designul...
Succes!

Edited by asul, 13 September 2017 - 15:11.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu nu as lua Opel Astra nici sa ma-mpusti. Cand umblam sa-mi iau masina am probat vreo doua si nu m-au convins. Singurul atu e ca au intretinere ieftina. Daca  Mercedes B Class e prea scumpa , m-as orienta catre Peugeot 308. Am avut 406, 307 si 3008 si am fost foarte multumit de ele. Consum mic, tinuta de drum buna, comode , poti merge sute de km fara sa te doara mijlocul. Singurul dezavantaj la 406 era zgomotul de rulare un pic cam mare pentru gustul meu.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Portbagajul intre Mazda3 si Focus este de 1 litru diferenta. Ca tinuta de drum Focusul sta cel mai bine din clasa ei, motorul EcoBoost premiat in Europa. Motorul 1.5 cum s-a mentionat mai sus are Turbo si nu stiu daca il avantajeaza in schimb este mai ieftin ca piese fata de 1.0 (care are cureaua in ulei). 1.0 cu 125cp este cel mai cautat si cel mai economic. Cel mai mare dezavantaj al Focusului este ca este modelul 2015. As prefera sa astept inca 1 an pana apare noul model.

Hyundai i30 este model nou nout, 100cp cu 1.0 aspirat eu zic ca este ok. Ceva mai mica ca Mazda dar masina fiabila bine de tot. Si Mazda 3 are un aspect foarte frumos.
Opel Astra 2017 este imbunatatit bine de tot si unul dintre putine Opeluri care imi plac. Trebuie sa recunosc ca nici eu nu am incredere in ei.

Peugeot 208/308 are un motor incredibil de economic, motoarele pe benzina cat si pe diesel scoteau cele mai bune valori si stiu erau si foarte fiabile.

#13
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
O masina din clasa compacta este ok pentru necesitatile aratate in primul post. Esti cu familie si ar trebui sa vezi daca portbagajul unui hatchback iti este suficient pentru concedii si iesirile mai lungi. Piata auto ofera suficiente masini si ai din ce sa alegi o masina care sa-ti placa, dar trebuie sa le vezi si sa faci test-drive cu ele. Sa urmaresti confortul la volan, tinuta de drum, dinamica masinii, insonorizarea, zgomotul la rulare, zgomotul la vant (la viteze mai mari), etc. si vezi care te multumeste/incanta cel mai mult si care te atrage.  Succes.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca esti multumit de Mazda, atunci ar merge 2.0-ul sky active. Insa m-as uita si la alte marci care ofera benzinare turbo pana in 1.6. Alea le poti folosi si prin oras, nu sunt asa ca dieselurile cu filtru de particule, nu se depune funingine de la mers subturat prin oras, etc.

#15
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
@business11 - Momentan am sedan si as trece la hatch . Pana la actuala generatie nu mi-au placut hatc-urile de la Mazda.
Din lista ta, ar ramane in discutie doar Mazda si Toyota, inca nu am vazut numai Corola, si conform celui cu care am discutat variant hatch, auris ar fi mai calitativa , ramane de vazut.
A-class cred ca e totusi prea mic Posted Image

@bobalex18 - cx5 e super masina, dar prea mult pentru necesitatile mele.
Honda nu prea ma atrage, opelul astra mai trebuie vazut dar umbla vorba in targ ca sta cam prost la fiabilitate. Trebuie verificat .


@asul - Focus mi se pare prea inghesuit

Actualul 1.6 isi face treaba foarte bine, cred ca deja il simt destul de bine dupa aproape 10 ani impreuna.
Trebuie doar sa-l duci in ture in functie de nevoie.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#16
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Mergi pe o Toyota hibrida pt oras.

#17
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postfotbal5, on 13 septembrie 2017 - 16:05, said:

Mergi pe o Toyota hibrida pt oras.
Nu cred ca se preteaza pentru distantele scurte pe care le parcurg. La un 2-3 km un drum nu cred ca prea reusesti sa incarci cat consumi din baterie.
Din ce am mai citit per ansamblu nu e cu mult mai mic fata de un aspirat de generatie noua.
Poate pentru altul in alte conditii renteaza.


#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gandeste-te bine cu achizitia. Sigur nu e doar un moft de moment?
Sunt oarecum in situatia ta doar ca am 2 compacte nu una si ceva mai rulate (una 170k de mine luata noua si alta la 120k km partial de mine "mostenita" din familie), ambele tot cam de aceeasi varsta cu a ta. Copilul tot cam aceeasi varsta cu al tau. Cel mare Posted Image
Ideea e ca daca nu as avea nevoie de mai mult spatiu (2 copii) as mai tine macar 3 ani masinile, daca nu mai mult. Nu vad nimic special in a inlocui o compacta nu f uzata din 2008 cu alta din 2017. Nu stiu cum iti vezi tu masina dar eu pe ale mele le vad ca fiind la "golden years", inca bune incat sa plec oricand oriunde cu oricare din ele dar nu atat de noi incat sa ma mai port cu manusi cu ele si sa ma intereseze f mult ca s-a murdarit putin portbagajul sau un scaun, ca sta stramb un ornamemt de plastic sau ca mai stiu eu ce.

Dpmdv diferenta reala intre masini e destul de mica si nu se justifica in niciun fel diferenta de bani. Ca treci la alta clasa de marime sau de pret, e altceva, macar stii de ce o schimbi dar asa...

Edited by underb, 13 September 2017 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate