Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Numere de inmatriculare motociclete

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Era prin vara un subiect cu titlul aproximativ "De ce nu ii sufar pe motociclisti"(citez din memorie), l-am cautat dar nu l-am gasit. De aceea mi-am permis sa deschid unul nou.
Ce am vazut azi, nu e prima data, azi am avut timp si dispozitia necesara sa fac si poza, motocicleta era parcata. Am mai vazut de multe ori in trafic asa ceva, aveau tablita cu nr de inmatriculare montata sub sa si indoita in asa fel ca nu se putea vedea ce e scris pe ea. Nu mai spun de situatiile cand era plina de noroi. E clar ca e ceva facut cu intentie, se doreste impiedicarea identificarii . Oare politistii or avea ceva de zis?

Attached Files


Edited by altuser09, 13 September 2017 - 12:53.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Si ma rog, ai fi vrut s-o tina in mana?

#3
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Placuta aia se poate zice lejer ca e ok, sunt unii care le indoaie mult mai rau, partea de jos cu literele o indoaie in sus
Eu sunt motociclist, dar la randul meu mi e scarba de smecherii care fac ca motociclistii sa fie vazuti prost.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Lex, eu te respect si de aceea cred ca tu nu ai tine-o in mana. Banuiesc ca si politia e de aceeasi parere cu mine. Daca iti parchezi motorul in curte sau in garaj, casa, poti sa ii scoti nr de inmatriculare. Daca circuli, e altceva.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Iti dai seama ca la viniete sau la diferite puncte de taxare nu i se vede nimic :D

#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016
Numarul de inmatriculare la moto se monteaza in locul omologat de producator si obligatoriu luminat.

Quote

11. Condiţii privind amplasarea plăcilor de înmatriculare ale vehiculelor
11.1. Motociclurile trebuie să fie astfel construite încât să existe spaţiul necesar pentru montarea unei plăci de înmatriculare în spate. De asemenea, acest loc trebuie prevăzut cu cel puţin un dispozitiv de iluminare a plăcii de înmatriculare.
11.2. Dimensiunile spaţiului pentru montarea plăcii de înmatriculare spate a autovehiculelor cu două sau trei roţi sunt următoarele:
11.2.1. Mopede şi cvadricicluri uşoare fără caroserie:
lăţime: 100 mm
sau
lăţime: 145 mm
înălţime: 175 mm înălţime: 125 mm
11.2.2. Motociclete, tricicluri până la o putere maximă de 15 kW şi cvadricicluri altele decât cele uşoare, fără caroserie:
lăţime: 280 mm, înălţime: 210 mm.
11.2.3. Tricicluri cu o putere maximă mai mare de 15 kW, cvadricicluri uşoare, cu caroseria montată şi cvadricicluri altele decât cele uşoare, cu caroseria montată:
lungime 520 mm sau lungime 340 mm
înălţime 120 mm înălţime 240 mm


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
eu stiu ca prin lege este impus ca placutele de inmatriculare sa fie la vedere indiferent unde sunt montate, in cazul de mai sus putem discuta, multi ori sa spuna ca este de ajuns, dar practic si teoretic NU, nu este de ajuns. Eu stiu faze cand indoiau jumatate de numar de inmatriculare in sus gen, ca sa nu vezi decat B-00 (spre ex) si literele nu le vedeai.

De ce este permis asa ceva, pentru ca Politia nu face nimic sau mai bine zis legiile sunt prea usoare. Daca s-ar oferi amenzi de 1.000RON pentru asa ceva, sa vezi cum nimeni nu ar mai monta numerele gresit. Si nimeni nu imi poate spune ca nu are unde sa o monteze altundeva pentru ca isi cumpara suport pentru numar si il monteaza vertical, easy si posibil.

Dar cu numarul indoit, economisesti niste bani de amenda.

#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

View PostLex404, on 13 septembrie 2017 - 12:54, said:

Si ma rog, ai fi vrut s-o tina in mana?

Nu ma asteptam la asta. Bad day?

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postbusiness11, on 13 septembrie 2017 - 13:15, said:

eu stiu ca prin lege este impus ca placutele de inmatriculare sa fie la vedere indiferent unde sunt montate, in cazul de mai sus putem discuta, multi ori sa spuna ca este de ajuns, dar practic si teoretic NU, nu este de ajuns. Eu stiu faze cand indoiau jumatate de numar de inmatriculare in sus gen, ca sa nu vezi decat B-00 (spre ex) si literele nu le vedeai.

De ce este permis asa ceva, pentru ca Politia nu face nimic sau mai bine zis legiile sunt prea usoare. Daca s-ar oferi amenzi de 1.000RON pentru asa ceva, sa vezi cum nimeni nu ar mai monta numerele gresit. Si nimeni nu imi poate spune ca nu are unde sa o monteze altundeva pentru ca isi cumpara suport pentru numar si il monteaza vertical, easy si posibil.

Dar cu numarul indoit, economisesti niste bani de amenda.

300 de lei + retinerea certificatului de inmatriculare

mie mi se pare o sanctiune ok... numai sa se aplice. :lol:

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostdreaQ, on 13 septembrie 2017 - 13:06, said:

Iti dai seama ca la viniete sau la diferite puncte de taxare nu i se vede nimic Posted Image
La viniete rovignetele alea care nu se platesc pt moto ?   :bigwhitegrin:

Idem si pt punctele de taxare...

#11
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Motociclisti nu platesc vinieta,de trecere pe pod chiar nu stiu.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Multe nu fac politistii.

#13
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 22.04.2017
Acum ce vina au restul motociclistilor daca unii sunt mai "smecheri" si Politia se face ca nu ii vede?!
Nu motociclistii sunt de vina ci ultimele doua categorii mentionate de mine.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbusiness11, on 13 septembrie 2017 - 13:15, said:

De ce este permis asa ceva, pentru ca Politia nu face nimic sau mai bine zis legiile sunt prea usoare. Daca s-ar oferi amenzi de 1.000RON pentru asa ceva, sa vezi cum nimeni nu ar mai monta numerele gresit. Si nimeni nu imi poate spune ca nu are unde sa o monteze altundeva pentru ca isi cumpara suport pentru numar si il monteaza vertical, easy si posibil.

Dar cu numarul indoit, economisesti niste bani de amenda.

Nu neaparat amenzile sunt mici.Nesimtirea insa si lipsa de educatie si civilizatie atinge cote maxime.
La poza de mai sus nu mai ai ce comenta.Proprietarul se crede smecher,teribilist si interesant,in schimb este un fel de "gunoi" rutier care nu se va da niciodata in laturi sa produca sicane pe sosele.
Rahati din astia se gasesc pe toate drumurile tarii,e plin de ei.Dar avem noroc ca din cand in cand natura isi intra in drepturi si-si cere obolul.
Imi cer scuze pentru cuvantul "rahati",dar pe moment n-am gasit nimic mai bun.

Edited by adisz, 13 September 2017 - 13:29.


#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View PostBarboso, on 13 septembrie 2017 - 13:20, said:

La viniete rovignetele alea care nu se platesc pt moto ?   Posted Image

Idem si pt punctele de taxare...
E, uite ai facut cum ai vrut tu dar aiurea. Am zis VINIETE si nu ROVINIETE. Vezi diferenta? In alte tari nu sunt roviniete, in alte tari (Ungaria sa zicem) se plateste taxa asta.
Mai scoate si tu capul in Europa ca se poate acum...hai curaj!

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Nu-mi purta tu mie de grija, ca l-am scos si-l scot in continuare.  Nu cu motocicleta, e drept... pana acum doar cu masina.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
da tine de civilizatie, educatie si aplicarea legiilor. In general cine face asa ceva este un pusti pana in 30 de ani cu siguranta, care il doare in cot de legi si face ce vrea. Un om cu mintea la cap nu se comporta asa si isi pune numarul acolo unde trebuie.

Doi la mana aplicarea legiilor este o gluma proasta. Dar si amenda de 300ron mi se pare ieftina pentru ca ti-o permiti, cum ar fi fost 1.000? Cine dintre zmardoi mai facea asa ceva.

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View PostBarboso, on 13 septembrie 2017 - 13:38, said:

Nu-mi purta tu mie de grija, ca l-am scos si-l scot in continuare.  Nu cu motocicleta, e drept... pana acum doar cu masina.

Pai si atunci de unde glumita aia cu vinieta (ro)vinieta? Ai vrut doar sa pari ca ai gasit o greseala si sa o scoti in evidenta aratandu-ti talentul? Macar ai inteles la ce m-am referit? As fi mai linistit sa stiu ca ai inteles.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate