Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Samsung UE32F6400 Defect Placa Baza

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
caps_lock

caps_lock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2011
Salutare!
Am un TV LED Smart Samsung UE32F6400 care are placa de baza defecta ,constatare facuta la PECEF TEHNICA Ploiesti(sevice autorizat samsung), pana aici toate bune si frumoase, am platit piesa 500 lei plus manopera si l-am luat acasa ,doar ca la nici doua ore de functionare s-a sticat , l-am dus inapoi si stupoare din nou placa baza defecta ,au zis ca se mai intampla posibil ca placa noua sa vina cu ceva defect, l-am luat acasa si din nou a mers doua trei ore si s-a oprit singur, acum este din nou in service dar cu foarte multe certuri pentru ca nu vroiau sa il mai repare motivand ca folosesc antena clasica, spre norocul meu am uitat in el cardul digi cand l-am dus a treia oara si nu au mai zis nimic.
Va rog sa-mi spuneti ce pot face, a mai intalnit cineva problema asta ?
Multumesc!

#2
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
Samsung nu mai este de mult ce a fost. In afara de televizoarele de top cele pentru utilizatorul home sunt de tot rahatul cu probleme de la alimentare, placa de baza si pana la display-uri. Sfatul meu mai bine cumperi un no-name decat sa cumperi Samsung sau LG. Ceva mai calitative par sa fie cele produse de Sony. Am avut un LED Samsung 32F5000 care mi-a mers bine vreo 4 luni, apoi belea cu display-ul, apoi cu alimentarea ledurilor ca mereu imi ardea panglicile led si-n final bomboana de pe coliva... placa de baza bulita. Mi-am bagat ceva in el, imi iesise si din garantie si m-am jurat sa nu mai vad Samsung sau LG in viata mea, am luat un Horizon de 32 inch si merge aproape non-stop de peste 1 an de zile ... si mai ieftin decat jegurile alea de Samsung. Referitor la LG, tot la fel, un prieten de al meu i-a mers tv-ul ala fix 25 de luni dupa care i-a picat placa de baza iar reparatia in afara garantiei nu era rentabila

 caps_lock, on 13 septembrie 2017 - 11:34, said:

Va rog sa-mi spuneti ce pot face, a mai intalnit cineva problema asta ?
Multumesc!
Nu trebuia sa te mai complici cu reparatia daca nu mai era in garantie, cu banii aia mai puneai maxim inca 500 de lei si luai alt tv nou. Mai mult ca sigur, nu ti-au inlocuit nici o placa doar ti-a peticit-o pe ici pe colo cat sa-ti dea imaginea si sa-ti ia banii/... NUMAi ca peticeala in electronica NU PREA TINE

Edited by aurel100680, 13 September 2017 - 11:48.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Caz tipic de prostire a clientului cu poveşti nemuritoare. Ăia au făcut upgrade de software cel mai probabil, în vreme ce defectul e sigur hardware, o componentă care cedează la încălzire. Nesimţire mi se pare şi faptul că nu l-au lăsat în probe de funcţionare, eu după fiecare reparaţie testez TV-ul cel puţin peste noapte, dacă a doua zi încă mai merge îl predau.

Edited by mihaicozac, 13 September 2017 - 12:15.


#4
caps_lock

caps_lock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2011
Mai nou m-au sunat din sevice si zic ca problema ar fi de la adaptorul ci+ ,la ei televizorul a mers 2 zile non stop iar eu acasa cand introduc adaptorul se strica placa de baza ,ca si solutie mi-au spus ca trebuie sa achizitionez unul nou de la ei 70l ei. Acum sincer nu stiu ce sa  fac , daca nu cumpar adaptor sigur nu o sa il mai primeasca in sevice daca se stica din nou .Sincer vreau sa fac si plangere la Samsung avand in vedere ca toate terminalele din casa 3 tv, aer,cuptor ,frigider,laptop sunt samsung si raspusul din asa zisul service autorizat samsung a fost ca "asa imi trebuie daca imi cumpar toate chinezariile"
Poate acel adaptor sa strice placa de baza?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Exită cazuri de necompatibilitate între modulul CI şi placă, dar sunt rare şi ar trebui să ducă doar la blocarea TV-ului, nu la defectarea permanentă.

#6
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Nu trebuie generalizat. EU am un LG de prin 2012, care merge blana! Singura problema dupa atatea ore de functionare sunt cativa pixeli morti, dar nu deranjeaza. In rest imaginea e perfecta, nu mi s-a stricat nici macar o data. Foarte multumit!

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 aurel100680, on 13 septembrie 2017 - 11:47, said:

Samsung nu mai este de mult ce a fost. In afara de televizoarele de top cele pentru utilizatorul home sunt de tot rahatul cu probleme de la alimentare, placa de baza si pana la display-uri. Sfatul meu mai bine cumperi un no-name decat sa cumperi Samsung sau LG. Ceva mai calitative par sa fie cele produse de Sony. Am avut un LED Samsung 32F5000 care mi-a mers bine vreo 4 luni, apoi belea cu display-ul, apoi cu alimentarea ledurilor ca mereu imi ardea panglicile led si-n final bomboana de pe coliva... placa de baza bulita. Mi-am bagat ceva in el, imi iesise si din garantie si m-am jurat sa nu mai vad Samsung sau LG in viata mea, am luat un Horizon de 32 inch si merge aproape non-stop de peste 1 an de zile ... si mai ieftin decat jegurile alea de Samsung. Referitor la LG, tot la fel, un prieten de al meu i-a mers tv-ul ala fix 25 de luni dupa care i-a picat placa de baza iar reparatia in afara garantiei nu era rentabila


Nu trebuia sa te mai complici cu reparatia daca nu mai era in garantie, cu banii aia mai puneai maxim inca 500 de lei si luai alt tv nou. Mai mult ca sigur, nu ti-au inlocuit nici o placa doar ti-a peticit-o pe ici pe colo cat sa-ti dea imaginea si sa-ti ia banii/... NUMAi ca peticeala in electronica NU PREA TINE

Am mai auzit eu o vorba.Cica la produsele scumpe (telefoane de ex), pun o piesa care se "duce" la un anumit timp.Gandirea unui cocalar de bordura, un spargator de siminte la colt de strada, care nu stie ce sa faca cu un telefon de top, cum sa scoata banii pe el.

Eu zic ca pbl e la serice-ul ala , aia-s spargatori de seminte.Cum dracu sa duci un tv de 2 ori si sa nu-i dea de cap?Carpaci, spargatori de seminte ca mai sus.Au schimbat piesa care nu trebuia, nu au schimbat piesa care genera efectul in alta.Pt ca atat stiu spargatorii, schimbam la ghici, ce o fi, o fi(clar diagnosticare incorecta)

Poa sa schimbe ei tot, daca e sursa defecta(iesita din parametri), degeaba schimba.

Am telefon Samsing , de top candva, face 3 ani.Eu o sa-mi iau acum cel mai slab telefon de pe piata, cu siguranta va duce muuult, il voi folosi doar cand vreau sa vad cat e ceasul, atat ma intereseaza.

Edited by ionutz_joe2009, 13 September 2017 - 14:22.


#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sursa si pcb-ul(preturi derizorii pt f6400 pt un  service bun, e tv f bun/pardon , panel) sunt nimicuri pe langa costul panelului(75-80% din pretul total, e panelul, la mai orice tv).Trageti concluzii.E pacat , repara-l.Ia problema in mana(nu ai cu cine), ia sh chiar, e un tv bun.Sunt 150 roni impreuna pe sh(display spart).

Edited by ionutz_joe2009, 13 September 2017 - 15:07.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Eu am luat placa de baza pentru F6400 in 300 de lei, functioneaza si in ziua de azi. Nu mai e pe stoc la acel magazin din pacate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate