Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Staturi cumparare golf 4 + inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
DragosCristeaa

DragosCristeaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2017
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un golf 4, bineinteles adus din Germania pe benzina ( 1.4 sau 1.6 ) mai mult tind spre 1.6 si apoi sa ii montez o intalatie GPL, in momentul de fata detin un negane 1.9 diesel si am avut foarte multe probleme, specific diesel...injectoare, pompa de injectie, etc si nu mai doresc diesel.

Mai ales in traficul din Bucuresti il simt cum nu e in apele lui.

As dori cateva sfaturi in legatura cu urmatoarea situatie :

Majoritatea masinilor sunt neinmatriculate, eu am 20 ani si daca o trec pe numele meu o sa dau pe asigurare cat pe jumate din masina, ai mei sunt plecati...si vin tocmai in noiembrie...ce pot face?
Nu prea doresc sa astept pana in noiembrie...
Pentru numere rosii banuiesc ca trebuie asigurare...si nici asa nu ies bine...

Cateva sfaturi va rog?

Multumesc,
Dragos

#2
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Daca vrei neaparat golf 4, te sfatuiesc sa mergi pe varianta 1.6 benzina dar sa eviti motorul FSI.
Ce buget ai pentru masina?

#3
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Daca ai tai vin abia in noiembrie, mai amana pana in octombrie achizitia masinii, iar in octombrie o cumperi cu nr provizorii valabile o luna. Apoi vin ai tai si faci demersurile pt inmatriculare pe numele lor.

#4
DragosCristeaa

DragosCristeaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2017
Pai in momentul de fata, salariul imi permite o rata de 2-3 mil, deci buget 2-3000 euro...oricum nu planuiesc sa tin masina foarte mult...2-3 ani, o sa fie doar o masina care sa ma duca din punctul A in punctul B.
Si in bugetul asta gasesc doar golf 4, astra g, Megane 2...si cateva forduri focus....dar din cate am citit pe forumuri multi se orienteaza spre golf...mai ales ca ai destule dotari la un pret foarte mic ( clima, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite, computer de bord, scaune incalzite, cruise control, etc)

#5
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
gasesti si logane benzina 1,6mpi la pretul ala, mult peste golfuri 4 cazute

#6
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Eu am cumparat golf 4 in vara aceasta.1.6 16v, si iti spun ca pe langa pretul de achizitie, trebuie sa ii mai faci si asigurare,rovigneta,si neaparat,distributia,uleiul si filtrele, pe mine distributia cu schimb de ulei si filtre a costat 1800 ron. Daca ai ghinion de o masina care nu a fost intretinuta, ai sa mai bagi bani imediat in ea sa schimbi ceva,fie sonda,ambreiajul etc depinde ce bube are masina,
Recomandarea mea este sa mai ai minim 500 de euro pe langa pretul dat pe masina.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da-ne detalii la ce anume folosesti (in afara de mersul in Bucuresti), recomandarea ar fi cel de 1.4.. La numere rosii se cere RCA (e rubrica speciala pentru inmatriculare nou cu numere noi), dar fiind la inceput o te coste ceva. Eu am platit anul trecut 488 pentru 6 luni (desi aveam 31 de ani si intram prima data in sistem, iar anul asta, 588 pentru tot anul cu B1, de la Bonus 1).

Daca vrei sa iei masina mai puternica, pe viitor, ar fi bine sa faci RCA pe numele tau pentru bonificatii. Prima data trag de cei noi (ca exemplu, unul din sefii mei are B4 sau B5 si a platit aproape jumatate din ce am platit eu).

Legat de inmatriculare, o sa ai nevoie de contractul de vanzare-cumparare (sau factura daca e de la dealer). Mai trebuie niste acte din germania (ca si acolo iti trebui numere temporare pe care le predai aici cand inmatriculezi).

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 sctnicu, on 13 septembrie 2017 - 09:52, said:

gasesti si logane benzina 1,6mpi la pretul ala, mult peste golfuri 4 cazute


La 2-3000euro isi ia un golf de 10 ori mai bun ca  loganul de care tot pomenesti. Posted Image  Uita-te intai sa vezi ce confort ai in golf, ce tinuta de drum are, ce materiale are in interior, cum este gandita si apoi mai vorbim Posted Image
Daca era Logan 1 facelift cu 1.6 16v mai vorbeam, dar asa...

Edited by TruculMagic, 13 September 2017 - 10:00.


#9
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
sunt cazane vai steaua lor golfurile, iti spun eu.
Loganele  MPI sunt mult peste ele si ca dotari si ca tot. La banii aia isi ia o versiune Ambition de 2005-2006 full option.

Edited by sctnicu, 13 September 2017 - 10:07.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,450
  • Înscris: 30.10.2003

 DragosCristeaa, on 13 septembrie 2017 - 09:33, said:

Majoritatea masinilor sunt neinmatriculate, eu am 20 ani si daca o trec pe numele meu o sa dau pe asigurare cat pe jumate din masina, ai mei sunt plecati...si vin tocmai in noiembrie...ce pot face?
Nu prea doresc sa astept pana in noiembrie...
Pentru numere rosii banuiesc ca trebuie asigurare...si nici asa nu ies bine...
Daca ai actele unuia din parinti mergi la o firma care inmatriculeaza si rezolva aia tot. Du-te la o firma din asta si intreaba. Intr-adevar platesti ceva, dar daca tii masina 4-5 ani te scoti la asigurare.

Bunici, n-ai?

Edited by Bursul, 13 September 2017 - 10:18.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-ti lua Golf 4. Cumpara o Octavia 1 ( sau Tour ) luata din tara . Sunt multe pe piata , cu unic proprietar , luate de noi, carte de servis. Poate sunt ceva mai scumpe , dar poti sa gasesti si cu rulaj de 100.000 km ceea ce te va scuti de multe batai de cap. Octavia 1 este pe aceeasi platforma cu Golf 4 ,

Edited by JurasikMan, 13 September 2017 - 10:19.


#12
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
De ce sa isi cumpere Logan sh la 2000-3000 de euro cand cu acesti bani isi poate cumpara o masina?
Am avut logan si am cumparat golf 4 si este o diferenta uriasa intre ele. Logan merita doar daca este cumparat nou, sa il folosesti 10 ani

#13
DragosCristeaa

DragosCristeaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2017

 sctnicu, on 13 septembrie 2017 - 09:52, said:

gasesti si logane benzina 1,6mpi la pretul ala, mult peste golfuri 4 cazute
Nu doresc Logan, multumesc.
In interiorul masinii o sa petrec mare parte din timp si e cam "sec" interiorul de logan.

 Bursul, on 13 septembrie 2017 - 10:17, said:

Daca ai actele unuia din parinti mergi la o firma care inmatriculeaza si rezolva aia tot. Du-te la o firma din asta si intreaba. Intr-adevar platesti ceva, dar daca tii masina 4-5 ani te scoti la asigurare.
Bunici, n-ai?
Am si bunici  dar nu detin permis auto :D

Edited by DragosCristeaa, 13 September 2017 - 10:26.


#14
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
diferenta e ca in logane nu bagi bani in reparatie, pe cand la VW si skoda, e sac fara fund.Mereu ai sa bagi bani in reparatii de te saturi.
Nimeni nu vinde o masina straina de buna. Absolut majoritatea sunt niste cazane care necesita bani multi de reparatii.

Edited by sctnicu, 13 September 2017 - 10:31.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,450
  • Înscris: 30.10.2003

 DragosCristeaa, on 13 septembrie 2017 - 10:26, said:

Am si bunici  dar nu detin permis auto Posted Image
Nu e necesar. Oricine poate sa posede un autoturism, dar daca nu are carnet nu poate sa-l conduca. Ar fi cazul sa dai un telefon bunicilor :D

#16
DragosCristeaa

DragosCristeaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2017

 Pololica, on 13 septembrie 2017 - 09:53, said:

Da-ne detalii la ce anume folosesti (in afara de mersul in Bucuresti), recomandarea ar fi cel de 1.4.. La numere rosii se cere RCA (e rubrica speciala pentru inmatriculare nou cu numere noi), dar fiind la inceput o te coste ceva. Eu am platit anul trecut 488 pentru 6 luni (desi aveam 31 de ani si intram prima data in sistem, iar anul asta, 588 pentru tot anul cu B1, de la Bonus 1).

Daca vrei sa iei masina mai puternica, pe viitor, ar fi bine sa faci RCA pe numele tau pentru bonificatii. Prima data trag de cei noi (ca exemplu, unul din sefii mei are B4 sau B5 si a platit aproape jumatate din ce am platit eu).

Legat de inmatriculare, o sa ai nevoie de contractul de vanzare-cumparare (sau factura daca e de la dealer). Mai trebuie niste acte din germania (ca si acolo iti trebui numere temporare pe care le predai aici cand inmatriculezi).

Multumesc pentru raspuns.

In principiu va fi folosita pentru mers in Bucuresti si in weekend Bucuresti - Buzau si eventual plecari mare, munte etc...nimic special

Nu doresc momentan masina mai puternica...un 120-140 in afara e suficient.

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Fantasy89, on 13 septembrie 2017 - 09:52, said:

pe mine distributia cu schimb de ulei si filtre a costat 1800 ron.
Cam mult...distributie INA,Gates,Conti cu pompa de apa-500,550 ron,pachet revizie Golf 4(ulei Castrol Magnatec si toate filtrele de pe masina, MANN)250 ron,total 750-800 ron.Daca ti-a luat manopera 1000 ron pe astea ,te-ai cam pacalit.

Edited by daniMMM, 13 September 2017 - 10:51.


#18
DragosCristeaa

DragosCristeaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2017

 Fantasy89, on 13 septembrie 2017 - 09:52, said:

Eu am cumparat golf 4 in vara aceasta.1.6 16v, si iti spun ca pe langa pretul de achizitie, trebuie sa ii mai faci si asigurare,rovigneta,si neaparat,distributia,uleiul si filtrele, pe mine distributia cu schimb de ulei si filtre a costat 1800 ron. Daca ai ghinion de o masina care nu a fost intretinuta, ai sa mai bagi bani imediat in ea sa schimbi ceva,fie sonda,ambreiajul etc depinde ce bube are masina,
Recomandarea mea este sa mai ai minim 500 de euro pe langa pretul dat pe masina.
Mi-am luat aceasta marja de eroare (filtre, ulei, distributie, placute...etc)

Si o sa ascult sfatul lui nwo, o sa o cumpar in octombrie , scot numere rosii o luna si apoi o sa "o vand" tatalui meu si o inmatriculeaza el.

Inca o problema. Sa intalez gpl inainte de inmatriculare sa nu fac mai multe drumuri la rar pentru omologare? Se poate asa? sau dupa inamtriculare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate