Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cultura de lavanda

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016
Salutare!

Deoarece nu am gasit un topic pe acest subiect m-am decis sa deschid unul. Stiu ca acum cativa ani era "la moda" cultura lavandei.
Anul acesta ma gandesc sa infiintez o mica cultura de test pe 200-500 mp pentru stupii de albine din curte, urmand ca la anul sa o extind pe 0.5ha in camp.

As vrea sa va intreb daca ati avut experienta cu aceasta floare
Pentru inceput, ma intereseaza sa gasesc un soi melifer si cat de cat rezistent la inghet(zona Dolj) am vazut ca soiul Sevastopolis ar fi mai rezistent la inghet, si este un soi de ulei pe mine m-ar interesa un soi melifer deci cu flori mai mari.

Orice informatie din experienta dvs mi-ar fi utila, va multumesc!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
inca este la moda cultura de lavanda, zilele trecute a fost un reportaj la stiri
http://stirileprotv....flori-lila.html

#3
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am cateva zeci de tufe de lavanda si o mare problema - ce faci cu ea? Cum extragi uleiul?
Am incercat sa fac un cazan dintr-o oala de presiune - randamentul este foarte mic, trebuie generator de aburi cu presiune mare, separator, samd.
Exista si alte specii melifere cu inflorire lunga. Chiar si trifoi.
Incearca intai cu 10-20 de tufe si vezi dupa aia cum ii merge si cum te descurci, inainte de a planta jumatate de hectar.

Edited by Oxigen1234, 13 September 2017 - 15:27.


#4
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016
Poti da mai multe detalii ce suprafata si orientativ ce recolta ati avut daca se poate?

Dupa recoltare o parte m-am gandit sa le folosesc in gospodarie pentru ca resping unii daunatori si insecte chiar si la albine resping unii paraziti astfel se pot face pernute care se pun in stupi.
Apoi o parte poate reusesc sa o vand neprocesata?
Pentru obtinerea uleiului m-am gandit la o procesare din doua etape presare la rece cu o presa simpla cu surub gen teasc de struguri mai mult pentru compactare nu ma astept sa obtin ulei
Etapa a 2a as cumpara un cazan mic de distilare ca acesta https://www.olx.ro/o...html#edd24b9691 la pretul de 1000 eur.

Oare se poate adapta cazanul de distilat alcool sa pui in cazan in partea de jos apa apoi o sita cu 3 picioare pe fundul cazanului apoi plantele peste acea sita? Apa fierbe in primul sfert de cazan apoi se ridica vaporii prin sita si extrag uleiul din plantele care ocupa restul de 3 sferturi. Singura problema ar fi alimentarea cu apa fara sa deschizi cazanul
Desigur am vazut ca la un hectar se foloseste cazan de 2000 litri deci la jumatate probabil 1000 litri asta inseamna sa faci zeci de cazane si probabil si florile se scutura sau cat timp am la dispozitie sa le procesez?
O instalatie mai mare pe olx cel putin costa in jur de 10.000 euro cam mult poate doar prin fonduri europene...

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Presare la rece lavanda? Nu cred ca iese nimic.
La fiecare tufa iese cate un snop/o legatura, sa zicem un kg. Recolta de obicei o dau gratis la prieteni sau o atarn prin casa. Florile se culeg cand au inflorit cam o treime, toate odata, si se proceseaza proaspete sau mai bine uscate, insa trebuie loc sa le usuci (atarnate cu floarea in jos) altfel mucegaiesc.
Am luat o oala de presiune de 10 litri si o sita de inox pe picoare, pun cam 1-2 litri apa (pana sub sita) si umplu cu flori oala (3 legaturi la oala), in capac am demontat fluierul si bag o teava din cupru subtire de aer conditionat, indoita serpentina intr-o galeata de plastic cu apa. Iese jumatate de litru de apa de lavanda si 2-3 picaturi de ulei.

Cazanului de 1000 euro ii lipseste separatorul de uleiuri, tot apa de lavanda iese si pierzi uleiul lipi pe peretii vasului.
Cine da 10.000 euro doar pe cazan joaca in alta liga, cultiva zeci de hectare si apeleaza la consultanti.

Edited by Oxigen1234, 14 September 2017 - 09:25.


#6
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Munstead dwarf pun eu in pahare de toamna . Rezista foarte bine peste iarna - am avut minus 22 iarna trecuta.

#7
vasilenicusor

vasilenicusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2008

 AndreiDrp, on 12 septembrie 2017 - 16:47, said:

Salutare!

Deoarece nu am gasit un topic pe acest subiect m-am decis sa deschid unul. Stiu ca acum cativa ani era "la moda" cultura lavandei.
Anul acesta ma gandesc sa infiintez o mica cultura de test pe 200-500 mp pentru stupii de albine din curte, urmand ca la anul sa o extind pe 0.5ha in camp.

As vrea sa va intreb daca ati avut experienta cu aceasta floare
Pentru inceput, ma intereseaza sa gasesc un soi melifer si cat de cat rezistent la inghet(zona Dolj) am vazut ca soiul Sevastopolis ar fi mai rezistent la inghet, si este un soi de ulei pe mine m-ar interesa un soi melifer deci cu flori mai mari.

Orice informatie din experienta dvs mi-ar fi utila, va multumesc!

Salut @AndreiDrp,

Din punct de vedere al inghetului sa stai linistit, rezista cu succes pana la temperaturi de -30 -33 grade C.
Asa cum a spus si @Oxigen1234 , nu te arunca la suprafata prea mare.
Posibilitati de obtinere venit sunt foarte multe, de la flori  pana la extracte ale acestora. Pana la productia de uleiuri si apa de lavanda poti incepe cu flori - se cauta foarte mult, apoi dupa ce te extinzi cu suprafata , poti incerca si producerea de butasi si apoi sa incepi sa investesti intr-o instalatie de procesare.
Pe pagina asta  https://lavandadetra...ura-de-lavanda/ am gasit un ghid foarte bine realizat.
Sper sa iti fie de folos

#8
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Lavanda mea crescuta din seminte.

Attached Files



#9
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Pentru gradina, ce soi de lavanda se preteaza mai bine? Ma intereseaza un soi de lavanda care sa aiba multe flori si sa miroasa bine :-)

#10
BauWow

BauWow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.11.2018
Pentru gradina se preteaza bine un soi de lavanda decorativ gen blue scent, english lavender, hidcott. Le poti lasa si lor un mesaj sa te sfatuiasca mai bine https://fleurane.ro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate