Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum pot să îmi fac dreptate? - Divorț, partaj și drept de vizită minor

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
As putea sa scriu un roman dar o sa incerc sa expun situatia cat mai pe scurt.

In urma cu un an si jumatate m-am casatorit. Sotia mea a avut credite si a fost giranta la alte credite,dar mi-a ascuns acest lucru.Am aflat intamplator.Cand o intrebam ce e cu aceste credite sau de ce mi-a ascuns adevarul incepea sa tipe(ca nu e treaba mea,ca se descurca ea cu ele).
A insistat sa modernizam apartamentul(mobila,parchet nou,zugravit).Apartamentul este proprietatea mea dinainte de casatorie.Eu m-am opus.In urma insistentelor ei am cedat si am scos banii pe care ii aveam in banca.
Ulterior am inteles de ce a vrut aceste modernizari.Acum spune ca banii de pe nunta au fost cei cu care s-au facut modernizarile si pentru ca marea majoritate a nuntasilor au fost din partea ei as fi dator fata de ea.
Cum nu mai am nici un ban ar trebui sa vand apartamentul si sa ii dau banii.
Numai ca tot la inistentele ei(scandaluri,presiuni) am cumparat o masina second-hand cu credit.Eu am bagat foarte multi bani in masina spre deosebire de ea(in piese,taxe,credit) plus ca ne-a ajutat foarte mult si mama mea. Deci oricum la bani am fi mai mult decat chit.

Mama este foarte bolnava,iar apartamentul pe care il detin dinainte de casatorie este de la dansa.Sotia mea nu mai vroia sa o primeasca pe mama nici macar sa doarma o noapte in apartament pe motiv ca ea a facut modernizari cu banii de pe nunta(care de fapt erau tot banii mei dinainte de casatorie pe care i-am scos din banca sa facem nunta).
Pe langa asta, sotia nu a vrut sa se mute in apartament,ci a continuat sa locuiasca cu parintii. Pentru ca locuia cu parintii spunea ca trebuie sa contribuie la cheltuielile casei aceleia.
Eu aveam salariu 2500 lei,mama mea ne ajuta cu 1000 lei,iar sotia mea avea salariu 1900 lei,in total 5400 lei pe luna se cheltuiau in mod nejustificat.Eu lucram la 130 km departare de casa.Plecam lunea si ma intorceam vinerea,deci eram acasa doar in week-end.Avea cardul meu si al mamei mele care dorea sa ne ajute pe mana ei.Cand ii ceream explicatii pe ce s-au cheltuit banii incepea sa chiraie.
Ulterior am aflat ca parintii ei au credite la banci,CAR-uri,persoane fizice pe care nu au cu ce le returna.Am aflat de la diferite persoane fizice ca s-au imprumutat si foarte greu au returnat banii inapoi sau nu au returnat integrat sau chiar deloc.

Incet,incet am inceput sa imi dau seama ca banii se duceau in parintii ei. Iata cum lucrau:veneam acasa la sfarsit de saptamana si sotia spunea:"au gatit ai mei,au cumparat de 20-50lei".Eu spuneam:"hai sa pun si eu partea mea de bani".Ea:"Lasa ca mergem la Kaufland si luam de acolo alte produse." Mergeam acolo si spunea ca vror si parintii ei sa cumpere cate ceva si i-au dat 20-50lei.Se cumpara in nestire,punea si ea vreo 80 lei(zicea ca nu are mai mult-ne separasem cu banii cand am vazut ca e foarte cheltuitoare) si eu puneam vreo 200-300 lei.Cam asa au mers lucrurile.
Iar acum tot ei sunt cei care spun ca eu le datorez bani(in special mama ei).Sotia nu a platit niciodata intretinerea la mine, eu alimentam masina cu motorina samd.

Intre timp a aparut copilul.Cand m-am prins de cum lucra si apareau discutii imi spunea ca pierde sarcina daca se enerveaza asa ca sa nu mai deschid subiectul. Deciziile le lua mama ei.Ea ne trasa programul pe week-end.Am plimbat-o pe femeia asta peste tot.Sotia mea nu pleca cu mine undeva fara sa o ia si pe mama ei. Am fost pagubit de foarte multi bani de catre ei.

Dupa botezul copilului i-am spus ca nu mai accept sa isi ajute mama prin acest mecanism de inselaciune in detrimentul copilului. A luat copilul si s-a mutat definitiv la parintii ei. Acum suntem in divort.

A intervenit si fratele ei care m-a amenintat la locul de munca (eram colegi de serviciu) si a amenintat-o si pe mama.Am plecat de la acel loc de munca pentru ca as fi fost expus la presiuni,amenintari si hartuieli permanent din pricina lui. Fratele ei se lauda ca stie interlopi si ca a fost mare bataus la viata lui.L-am lasat in pace.Eram totusi la locul de munca,iar conducatorul institutiei nu a luat nici o masura in acest sens.
Sotia mai are un cumnat care este sef in cadrul politiei la mascati.
Mama ei m-a jignit si pe mine si pe mama la modul cel mai grosolan cu putinta pe strada.Mama ei este cea care pretinde bani pe motiv ca la nunta invitatii au fost majoritar din partea lor.

Traiesc intr-o continua incordare pentru ca sunt un adevarat clan foarte periculos.Eu nu mi-am vazut copilul de 3 luni de zile.I-am cumparat pampers si lapte si i-am cerut fratelui ei sa imi aduca copilul sa il vad si eu macar un minut.Nu a vrut dupa care a inceput sa ma ameninte la serviciu.

Ce pot face? Cum pot lupta? Cum ma pot apara? Cui ma pot adresa?
Sa merg la politie?
La Judecatorie in afara de divort pot sa mai fac altceva?
Pot dovedi inselaciunea? Imi mai pot recupera pagubele?Banii pe care i-am avut in banca,banii pe care i-am bagat in masina(pentru piese si reparatii nu exista facturi,iar masina e pe numele ei),banii care i-am bagat eu si mama in ea si parintii ei (in consum)?
La un proces de partaj desi eu am pierdut, tot eu as fi cel care pierde? Cum s-ar putea face dreptate? Ea vine cu martori, eu nu prea am. Mentionez ca pentru modernizarile care s-au facut in apartament nu exista facturi.Nu au cum dovedi darul de nunta decat pe marturia lor.
Eu am extrasul de cont de la banca in care pot arata ca banii au fost ai mei. Pot dovedi si ca am avut salariul mai mare si poate si mama sa spuna ca ne-a ajutat si ea cu pensia ei.

Multumesc!

Edited by sergiu88888, 12 September 2017 - 16:46.


#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Ura si la gara.
Nu-ti face griji, apartamentu (daca erai proprietar inainte de casatorie ) nu se imparte.
Pensie alimentara vei plati, nu poti evita.
Alte pretentii?? vax albina, in cel mai rau caz, are de LUAT.
Ai dai~5 lei/zi si vezi in cat timp stingi datoria, nu conteaza daca dureaza 148 de ani, ea are de LUAT.
Tot schepsisul este ca inainte de casatorie sa fi fost platit 100% apartamentul respectiv, altfel, daca ati mai platit o parte, se considera parte comuna

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Deocamdată tu nu ai nimic de făcut în privința partajului - apartamentul este al tău, cea care trebuie să introducă acțiune este ea.

Dacă vrei să divorțezi și să-ți vezi copilul trebuie să-ți angajezi un avocat. După ce introduce acțiunea poate să rezolve cu programul de vizită cu o ordonanță președințială - asta se judecă în regim de urgență.

LE
Vă rog să încetați cu mesajele offtopic, mulțumesc.

Edited by althea, 12 September 2017 - 16:52.


#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
divorteaza fa partaj si cum se imparte se imparte si gata,pe viitor fii foarte atent la alegerea jumatatii.

#5
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Posttiupedix, on 12 septembrie 2017 - 16:51, said:


Tot schepsisul este ca inainte de casatorie sa fi fost platit 100% apartamentul respectiv, altfel, daca ati mai platit o parte, se considera parte comuna
Apartamentul a fost cumparat cu mult timp inainte de casatorie si platit integral 100%.

Ma bate gandul sa vand apartamentul si sa plec din oras. Cred ca trebuie sa astept divortul ca sa pot vinde. Sau partajul. Am inteles ca partajul se face dupa divort.
Pana la cat timp dupa divort se poate face partajul?
Daca ea nu cere partajul 15 ani ramane totul in aer?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsergiu88888, on 12 septembrie 2017 - 16:56, said:

Apartamentul a fost cumparat cu mult timp inainte de casatorie si platit integral 100%.

Ma bate gandul sa vand apartamentul si sa plec din oras. Cred ca trebuie sa astept divortul ca sa pot vinde.  
Nu trebuie să aștepți nimic, îl poți vinde și mâine dacă ai client. Sau azi :)

#7
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postalthea, on 12 septembrie 2017 - 16:58, said:

Nu trebuie să aștepți nimic, îl poți vinde și mâine dacă ai client. Sau azi Posted Image
ok.Numai ca as vrea sa vand si sa cumpar o garsoniera in Bucuresti.
Fiind cumparata in timpul casatoriei nu o sa aiba dreptul si ea, chiar daca e cumparata cu banii de pe apartament? Nu trebuie sa astept divortul? Sau chiar partajul?

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu cumpara pana nu divortezi.

#9
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postsilesax, on 12 septembrie 2017 - 17:02, said:

nu cumpara pana nu divortezi.
asa ma gandeam si eu. dar trebuie sa astept si partajul?

eu unul nu deschid partaj, dar o poate face ea.
cat timp poate deschide partaj dupa divort? 1 an, 2..?
pentru ca stau blocat aiurea atata timp.nu pot cumpara nimic pana nu divortez.

Edited by sergiu88888, 12 September 2017 - 17:06.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsergiu88888, on 12 septembrie 2017 - 17:01, said:

ok.Numai ca as vrea sa vand si sa cumpar o garsoniera in Bucuresti.
Fiind cumparata in timpul casatoriei nu o sa aiba dreptul si ea, chiar daca e cumparata cu banii de pe apartament? Nu trebuie sa astept divortul? Sau chiar partajul?
Nu cumpăra nimic, n-ai zis că vrei asta. Așteaptă să se finalizeze divorțul.
Partajul n-are cum să te încurce la vânzare, apartamentul nu face parte din bunurile comune.

Încă o dată: tu n-ai treabă cu partajul, las-o pe ea să deschidă acțiune.

Edited by althea, 12 September 2017 - 17:07.


#11
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Partajul se poate face si fara divort, cum si divortul se poate face fara partaj.

#12
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Orice este achizitionat in timpul casatoriei este considerat bun comun. Indiferent de provenienta banilor.
Se imparte .
Daca chiar vrei le dai banii parintilor tai , sa cumpere ei (parintii tai) garsoniera respectiva.

#13
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Apartamentul este al tau si il poti vinde când vrei. Este bun propriu. Nu te intreaba nimeni cine a cumparat parchetul sau cine a platit zugravul.
Vinde si muta-te in chirie.

Edited by campary, 12 September 2017 - 17:11.


#14
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Am inteles.Pot vinde oricand.Dar de cumparat doar dupa divort.

Daca va deschide partaj si va castiga ceva(desi e absurd si greu de crezut) va trebui sa ii platesc suma de bani.Cum nu am o sa imi opreasca din salariu sau imi executa bunul,nu?

Oricum va trebui sa dovedeasca cumva darul de nunta,nu doar cu rudele ei martori.Iar eu am extrasul de cont.
Daca nu se lasa atunci cer si eu jumatate din masina, care e cumparata in timpul casatoriei, dar probabil voi fi obligat sa platesc jumatate din rata la credit in continuare.
Desi ea spunea ca o sa vanda masina si o sa plateasca creditul care s-a facut pentru masina.Insa nu stiu ce are de gand.

Edited by sergiu88888, 12 September 2017 - 17:14.


#15
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Iti pune poprire pe salariu, bunul nu il executa (poti sa-i spui ca-i dai ei apartamentul cu conditia sa iti dea diferenta de bani pana la valoarea lui). Nu o sa-i convina.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsergiu88888, on 12 septembrie 2017 - 17:11, said:

Daca va deschide partaj si va castiga ceva(desi e absurd si greu de crezut) va trebui sa ii platesc suma de bani.Cum nu am o sa imi opreasca din salariu sau imi executa bunul,nu?
Nu e nici absurd nici greu de crezut, depinde de avocați.
Și da, poți fi executat silit dar e prea devreme să te preocupe asta.

De copil nu  vrei să știi? Cum poți să-l vezi, ce-i cu pensia de întreținere...?

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In principiu poti sa cumperi si acum garsoniera ca si bun propriu, dar trebuie sa fii atent la acte.

#18
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postalthea, on 12 septembrie 2017 - 17:19, said:

Nu e nici absurd nici greu de crezut, depinde de avocați.
Și da, poți fi executat silit dar e prea devreme să te preocupe asta.

De copil nu  vrei să știi? Cum poți să-l vezi, ce-i cu pensia de întreținere...?
Am inteles ca pana la 1 an si jumatate am dreptul doar sa il vad, nu ii pot cere sa stea la mine cateva zile.Apoi pot sa il vizitez mai mult. Si de -abia in a treia faza pot cere sa stea in week-end la mine.

Nu stiu daca pot sa il vad printr-o terta persoana pentru ca nu vreau sa mai am de a face cu ea sau clanul ei. Trebuie neaparat sa ma duc la ei? Pot sa il vad intr-un loc public,neutru?
Pot cere sa mi-l aduca acasa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate