Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Politia rutiera Cernauti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcristip20, on 12 septembrie 2017 - 18:46, said:

. Imi contunui drumul, la iesire din Chisinau, catre Balti, la "borcan", vad in mijlocul drumului un fotoliu cu o persoana care statea in el, care intinde mina stinga avind in ea un baston reflectorizant alb cu rosu, opresc, politistul binevoieste sa se ridice din fotoliu, da o tura de masina si constata ca am un bec ars pe luminile din spate, la ei pt orice "infractiune" se ia carnetul, daca nu esti "moldovan", nemai vrind sa le dau bani, mi-au luat stingatorul de incendii din masina si m-au lasat sa plec.


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Doamne fereste !

Moldovenii de peste Prut sunt mai prosti ca noaptea fratilor. Cred ca nici aia in Coreea de Nord nu sunt asa penibili .

Vai mama lor de inapoiati ! Si cand te gandesti ca mai latra unii pe aici ca sa ne unim cu Moldova Posted Image Posted Image

Edited by mccrya, 12 September 2017 - 19:28.


#38
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Posthoneymik, on 12 septembrie 2017 - 16:11, said:

Deci tu nu stii unde este Cernauti.
Sunteti chit.
Uite ca ai luat si un ''laic'' pentru o tampenie.

View Postmccrya, on 12 septembrie 2017 - 19:27, said:



Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Doamne fereste !

Moldovenii de peste Prut sunt mai prosti ca noaptea fratilor. Cred ca nici aia in Coreea de Nord nu sunt asa penibili .

Vai mama lor de inapoiati ! Si cand te gandesti ca mai latra unii pe aici ca sa nu unim cu Moldova Posted Image Posted Image
Aia nu sunt moldoveni, sunt rusi plantati de Stalin. Moldovenii de acolo au fost omorati in lagarele din Siberia.

#39
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmccrya, on 12 septembrie 2017 - 19:27, said:



Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Doamne fereste !

Moldovenii de peste Prut sunt mai prosti ca noaptea fratilor. Cred ca nici aia in Coreea de Nord nu sunt asa penibili .

Vai mama lor de inapoiati ! Si cand te gandesti ca mai latra unii pe aici ca sa nu unim cu Moldova Posted Image Posted Image
nu cred ca is mai prosti sau mai inteligenti, insa asta e tributul unei societati cu influente sovietice, unde domnia legii si statul de drept nu prea sta la loc de frunte. Ca si noi eram asa acum 15 ani , sa zicem, dar uite ca ajungand in ue, unele lucruri s-au normalizat cat de cat. Adica, nu s-a eradicat,dar totusi nu e chiar asa de des. Desi.. as fi curios de parerea unor straini ce circula in Romania, cine stie poate si prin zonele de granita is destui politai ce stau la vanatoare de numere straine

#40
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
e nu imi aduc aminte ca pe vremea lui Ceasca, sa te opreasca militia de atunci pentru fleacuri sau lucruri pe care nu le-ai facut. Ca au mai fost si exceptii poate, dar nu ca ceea ce se intampla in republica sovietica moldoveneasca.

#41
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
acum 15 ani era prin 2001-2002.. asa. am evoluat cat de cat fata de atunci..dar nu despre asta e neaparat vorba cat despre faptul ca disolutia statului duce la asa comportamente ale politaiului. Btw, ambii politai care m-au oprit pana acum erau tinerei, nu cred ca aveau mai mult de 30 de ani..

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmccrya, on 12 septembrie 2017 - 19:27, said:




Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Doamne fereste !

Moldovenii de peste Prut sunt mai prosti ca noaptea fratilor. Cred ca nici aia in Coreea de Nord nu sunt asa penibili .

Vai mama lor de inapoiati ! Si cand te gandesti ca mai latra unii pe aici ca sa ne unim cu Moldova Posted Image Posted Image
Mi se pare lipsa de inteligenta sa cataloghezi un popor dupa un singur fapt. Ca popor mi se par superiori noua, sunt mai putin stresati, mai veseli, mai impacati cu viata. Stiu sa manance mai bine, in domeniul mancarii ne bat de la distanta. Pe la restaurantele si pensiunile noastre foarte rar am mancat asa bine ca la ei. Se pricep la agricultura, am si oprit la marginea unui teren sa vad cum naiba l_au arat, cu furculita? Habar nu am cum au facut, dar tarlaua aia nu avea bolovani mai mari de 1cm.
Au ceva zone turistice, dar cazarile sunt scumpe, pentru ca's putine. Pe la noi platesc 150 lei in medie o cazare, am stat si cu 60 in zone mai departate de circuitele turistice, prim moldova 100 de euro nu e anormal. Ca fapt divers, prin ucraina gasesti si cu 20-30 lei. Asa ca turisti cam putini.
E drept, nici eu nu ma mai duc, din pacate nevasta'mea e sictirita tocmai de intamplarile cu vamesii si politistii lor. E foarte nasol, mai ales ca am asteptat sa ia ea permisul sa vizitez cricova si milestii mici...

#43
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
Alooooooo......era vorba de militienii lor. Chiar trebuia sa specific treaba asta ?

Nu vad ca atata ofensare pentru unii care se poarta ca pe vremea lui Stalin ?

#44
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Atunci o sa incerc sa ajung cu autocarul cat mai am treaba. Evit masina cat mai mult posibil si daca nu se poate altfel, pregatesc spaga in lei moldovenesti.
La radio tot ziceau de dorinta fratilor de peste Prut sa se uneasca cu Romania :) si despre coruptia de la ei din tara.

Multumesc de raspunsuri.

#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTarzy, on 12 septembrie 2017 - 16:22, said:

Eu cred ca initiatorul a fost la Chisinau .... dar acolo intreba de Cernauti ... si ptr acest motiv autoritatiile au declansat procedura de urgenta impotriva dubiosilor Posted Image

serios acum .... am fost si-n rep Moldova si-n Ucraina (nu Cernauti) de cateva ori cu masina ... in orase politia este mai prezenta pe strazi decat la noi ... dar nu am avut niciodata nici o problema ... si nu conduc intodeauna in limitele legale (nici nu sar calul prea de sus)
Am fost de 3x in Chisinau . De 2x am avut un contact cu politia . Prima data am oprit la un echipaj sa-i intreb unde o strada pentru ca pe Sygic nu mi-o gasea iar netul era foarte scump. Baietii foarte politicosi mi-au dat indicatii  ......dar au vazut ca nu prea am inteles . Dupa cateva secunde , probabil ca m-au observat  cu numere de RO , s-au luat dupa mine si mi-au facut semn cu mana sa-i urmez. M-au dus pana  pe straduta respectiva care se afla la 1-2 minute distanta .

Al doilea contact a fost tot cu politia Rutiera cand le-am inmanat un permis pierdut . Mi-au multumit pentru acest fapt si ne-am vazut de drum.

Quote

Mi se pare lipsa de inteligenta sa cataloghezi un popor dupa un singur fapt. Ca popor mi se par superiori noua, sunt mai putin stresati, mai veseli, mai impacati cu viata. Stiu sa manance mai bine, in domeniul mancarii ne bat de la distanta. Pe la restaurantele si pensiunile noastre foarte rar am mancat asa bine ca la ei. Se pricep la agricultura, am si oprit la marginea unui teren sa vad cum naiba l_au arat, cu furculita? Habar nu am cum au facut, dar tarlaua aia nu avea bolovani mai mari de 1cm.
Au ceva zone turistice, dar cazarile sunt scumpe, pentru ca's putine. Pe la noi platesc 150 lei in medie o cazare, am stat si cu 60 in zone mai departate de circuitele turistice, prim moldova 100 de euro nu e anormal. Ca fapt divers, prin ucraina gasesti si cu 20-30 lei. Asa ca turisti cam putini.
E drept, nici eu nu ma mai duc, din pacate nevasta'mea e sictirita tocmai de intamplarile cu vamesii si politistii lor. E foarte nasol, mai ales ca am asteptat sa ia ea permisul sa vizitez cricova si milestii mici...
Nu stiu daca superiori ...dar clar au si punctele lor forte. As evidentia mancarea delicioasa si ospitalitatea moldovenilor.....ahh si frumusetea unor fete (alea putine care au mai ramas pe acolo) .Oriunde spuneam ca sunt din Romania , eram privit cu alti ochi ....aproape cum priveam noi strainii prin anii 80-90 .
Am ajuns intr-o seara la Cocos Prive si bodyguard-ul ne-a intrebat daca avem rezervare. I-am specificat ca nu avem  deoarece suntem in vizita aici , suntem din Bucuresti. La care el...ahh dieci santiti rumani, stasi asia ca trebuie sa fasem niste loc aicisa. In 10-15 minute eram in club ....

Eu am folosit Airbnb in Chisinau si am inchiriat apartamente cu doua camere de `3-4 stele` la 16-20E/noapte .Bonus , unii ne-au lasat si mancare pentru mic dejun + cateva bauturi. In general (cu unele exceptii) viata mi s-a parut mult mai ieftina , mi s-a parut ca am o putere de cumparare mult mai mare decat in RO.

Cand am intrat in Rep. Moldova am stat foarte mult la coada ..in schimb de controlul propiu zis am scapat repede.(mai mult am stat la coada la taxa de drum) Cand am iesit am avut probleme cu vamesii romani care ne-au cautat `la sange` ...vamesii moldoveni chiar ne-au ajutat si ne-au dat niste recomandari cu privire la niste pachete de tigari (luasem prea multe). Initial am zis ca e o capcana....dar a functionat Posted Image

P.S. Si de prin Bulgaria sunt povesti cu politisti spagari , zelosi , incompetenti , etc......dar eu nu am dat peste ei , poate pentru ca am avut noroc sau pentru ca am respectat mereu regulile de circulatie si nu am fost agresiv ori haotic in trafic. (desi am trecut de zeci de ori pe acolo)

Edited by polizei, 16 September 2017 - 14:32.


#46
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Au mai simplificat procedura cu taxa de drum, inainte luai o foaie de la vames, te duceai, plateai, te intorceai la vames. Acum doar te duci, platesti, nu mai ai treaba cu vamesul.

#47
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Este voie cu statie de emisie receptie pe masina in Republica Moldova ? Sau vorbeste careva pe ea ?
Nu as mai da jos statia de pe masina si eventual daca as sti pe unde sunt echipajele sa am grija mai mare.

In rest, cu atentiile, am inteles. Trebuie sa plec din nou pe acolo, sper sa fie bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate