Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Politia rutiera Cernauti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am fost in Cernauti cu masina din Iasi, prin vama Sculeni. Am mers incet, fara statie de emisie receptie pentru ca nu cunosc legislatia din Rep Moldova.

1. In apropiere de Cernauti, la dus, foarte mare aglomeratie si vad un echipaj de politie. Aveam viteza regulamentara, ma uit atent sa nu fi facut ceva si merg lipit de un camion din fata. Mai erau inca 4 masini oprite, si cu un gest atletic, hop, ma opreste tocmai si pe mine. 4 masini oprite, toate straine ! Mi-a cerut permis de conducere, doar atat. Se duce pana la masina de politie, vorbeste ceva cu celalalt politist si vine inapoi. Intreb ce am facut. Imi zice, ce ma lipesc asa de camion, ca daca ala pune o frana eu nu mai am timp sa franez. Mi-am carut scuze ca am mers asa aproape, mi-a dat permisul si cica pot pleca.

2. Aproape de iesire din Cernauti, pe o strada mica, vad un echipaj de politie. M-am uitat foarte putin cu coada ochiului, eram curios sa vad ce scrie pe masina. Politia, intoarce repede masina si dupa mine la vreo 8 metri. Eu frana, ei frana, se tineau scai. Am fost atent sa nu fac vreo greseala, credeam ca ma verificau sau ceva. Fiind aglomerat si cu semafoare, am luat stanga dreapta, si am scapat de ei, mergand regulamentar dar peofitand de trafic si situatie. Ii vad din urma gafaiau, au bagat viteza si m-au ajuns. Nu m-au opirt, tot asa mergeau la 8 metri in spate. Se apropie mai mult, merg pe lateral, trec in fata mea. Am zis ca ma opresc, dar pentru ce ?
Am continuat drumul dupa masina politiei. La iesire din Cernauti, era masiba politiei in fata, o duba si eu. Trec la semafor, pe verde ai pe mine ma prinde galben, nu rosu, in timp ce eram deja angajat in intersectie. Mai merg un pic si opreste duba din fata si pe mine. Duba din fata ii zice ceva si ii da drumul si vine la mine. Cica, am trecut pe rosu. Cum facem ? Ca, in tara lor, pe rosu inseamna ca imi ia permisul si nu mai am voie sa ajung cu masina la vama .... cica las masina acolo, ca nu mai am voie sa merg cu ea.
Dupa negocieri cu politistul, ajung la spaga, si imi era foarte aiurea ca nu stiam ce intentii au si cum e la ei in tara. Incerc cu 200 de ron si zic cica nu e bine. Au zis sa intru in masina, sa merg dupa ei la iesire din Cernauti si sa ma gandesc cum vreau ca e de 10 ori mai mult. Cica vorvim in afara orasului. Am zis, ori ma leaga, ori naiba srie ce se poate intampla. Am mera dupa ei si am rezolvat cu spaga.

Eu mai am teaba in Cernauti, vreo 6-8 drumuri pe viitor. E asa de aiurea pe acolo? Este voie cu statie de radio emisie. Mi se pare o tara comunista, unde politia face cam ce vrea. In alte imprejurari, as fi dat permisul si as fi contestat cred. Dar, tara starina si nu stiu legislatia si nici nu ma lasau sa plec cu masina de pe loc si mai am nevoie si de permis.
Am ceva ani de experienta la volan si de obicei merg regulamentar. Pentru mine a fost traumatizant tare. M-au trecut transpiratiile din mai multe puncte de vedere. Ma gandesc serios sa cumpar o camera video auto, care filmeaza fata si spate si sa prinda si culoarea semaforului. Se vedea clar cum m-au urmarit special 15 minute, doar pe mine si nu am trecut pe rosu ! Stiam ca sunt vizat si mai mult, doar nu eram sa gresesc atunci.
Toate masinile oprite, nu erau din Rep Moldova !

M-am gandit dupa aia ca era mult mai bine sa fi tras la un restaurant, sa beau o cafea sau sa mananc 1, 2, 3 ore si dupa sa plec la drum. Cred ca ma asteptau o perioada si poate se plictiseau. Au vazut ca sunt din Romania cu numere de Iasi si fiind singura iesire din Cernauti spre vama, stiau pe unde o sa merg.

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postlopi, on 12 septembrie 2017 - 15:51, said:

Am fost in Cernauti cu masina din Iasi, prin vama Sculeni. Am mers incet, fara statie de emisie receptie pentru ca nu cunosc legislatia din Rep Moldova.

wtf?????

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Cernauti nu este in Rep Moldova

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postbobalex18, on 12 septembrie 2017 - 15:57, said:

wtf?????
Tu stii unde e vama Sculeni, de pui intrebarea asta puerila?
[ https://s26.postimg.org/3mjmzm3i1/sculeni.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ar trebui sa inveti geografia Romaniei oleaca, nu te limita la Bucale.

Edited by Erwin_Rommel, 12 September 2017 - 16:04.


#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
ca strain o sa o patesti. Nu am fost prin ucraina da am fost in Republica Moldova odata la Chisinau si odata la Balti. De fiecare data am dat spaga (pt ca nu cunosteam prea bine care is pedepsele pentru diverse incalcari ale legii rutiere) , chiar daca am fost  oprit de-ampixu si de fapt nu incalcasem legea. . Daca mai vrei sa mergi, vezi care sunt pedepsele si provoaca-i sa-ti dea amenda. Ca ei pe asta se bazeaza cand te opresc pt spaga: ca esti strain, ca nu cunosti legislatia, ca nu vrei sa ai probleme si tot asa..

Nu am mai fost in rep. moldova din primavara , insa daca o sa ma duc ma informez intai despre care-s limitele la amenzi , macar sa fiu informat

Eu am avut noroc , de fiecare data  spaga a fost de maxim 50 lei romanesti.. si mi s-a meritat Posted Image) si de aia nici nu am facut gat prea mare.

Edited by vanitty, 12 September 2017 - 16:06.


#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostTarzy, on 12 septembrie 2017 - 15:57, said:

Cernauti nu este in Rep Moldova
Vezi raspunsul meu.

#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Data viitoare cand ii vezi ca se lipesc de curul tau tragi pe dreapta la un magazin sau ceva, fumezi o tigara linistit, te duci si-ti cumperi o apa din magazin, te mai scarpini in fund, te duci si faci o plimbare prin oras si apoi te urci in masina.

N-o sa stea ei atat timp dupa tine.

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu e mai ieftin cu o camera in bord si ii trimiti la plimbare cu spagile lor, ba chiar ii si prinzi in flagrant daca sunt dobitoci?

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostErwin_Rommel, on 12 septembrie 2017 - 16:00, said:

Tu stii unde e vama Sculeni, de pui intrebarea asta puerila?

Ar trebui sa inveti geografia Romaniei oleaca, nu te limita la Bucale.
știu unde este vama sculeni. cred că majoritatea știm, deoarece este ușor de memorat datorită denumirii și glumelor. dar pe cuvânt, nu știu de niciun Cernăuți în rep moldova. singurul pe care îl știu și l-am vizitat este în ucraina în bucovina de nord.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostErwin_Rommel, on 12 septembrie 2017 - 16:00, said:

Vezi raspunsul meu.


chiar si asa ceva tot nu e clar ... initiatorul spune ca a fost "hartuit"

Quote

2. Aproape de iesire din Cernauti, ...


de la Sculeni pana la Cernauti sunt peste 200 Km .... iar traseul cel mai scurt nu e prin Rep Moldova

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostErwin_Rommel, on 12 septembrie 2017 - 16:00, said:

Tu stii unde e vama Sculeni, de pui intrebarea asta puerila?
Prin Sculeni ajungi la Chisinau, nu la Cernauti :) Vama spre Ucraina este mult mai la nord, se trece ori prin Siret, ori prin Sighetul Marmatiei.

#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
La ce tara s-o referit initiatorul, habar n-am, dar vama Sculeni este intre Romania si Moldova si eu inteleg ca pe acolo a trecut, nu pe la vama Siret.

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

Quote

1. In apropiere de Cernauti
2. Aproape de iesire din Cernaut

Toate masinile oprite, nu erau din Rep Moldova !

Hai sa ne lamurim o chestie..in ce limba ai vorbit cu politistii aia cand ai dat mita?

#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostErwin_Rommel, on 12 septembrie 2017 - 16:08, said:

La ce tara s-o referit initiatorul, habar n-am, dar vama Sculeni este intre Romania si Moldova si eu inteleg ca pe acolo a trecut, nu pe la vama Siret.
Deci tu nu stii unde este Cernauti.
Sunteti chit.

Edited by honeymik, 12 September 2017 - 16:11.


#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Posthoneymik, on 12 septembrie 2017 - 16:11, said:

Deci tu nu stii unde este Cernauti.
Sunteti chit.
Asta ai inteles? Posted Image
Hai s-o terminam odata cu asta.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Eu cred ca initiatorul a fost la Chisinau .... dar acolo intreba de Cernauti ... si ptr acest motiv autoritatiile au declansat procedura de urgenta impotriva dubiosilor :)

serios acum .... am fost si-n rep Moldova si-n Ucraina (nu Cernauti) de cateva ori cu masina ... in orase politia este mai prezenta pe strazi decat la noi ... dar nu am avut niciodata nici o problema ... si nu conduc intodeauna in limitele legale (nici nu sar calul prea de sus)

#17
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Eu am fost anul trecut in Ucraina si politia de acolo mi s-a parut civilizata, erau prezenti pe sosele dar nu pareau ca vaneaza straini. S-o mai fi schimbat ceva si pe la ei.
Dar tind sa cred ca e o confuzie pe undeva, sculeni - cernauti - rep moldova, ceva nu se leaga :)

#18
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Joaca la intimidare cu tine, si cam asa ar trebui sa faci si tu cu ei.

Sa-ti ia frumos permisul, faceti hartiile, aduc dovada si toate alea. Vei vedea ca te vor ierta, asta daca chiar nu ai facut nimic. Asta functioneaza cam in toate statele CSI pentru ca toti militienii din aceste state vaneaza spaga.

Edited by Kersim, 12 September 2017 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate