Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Morometii 2 (2018)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Sper ca filmul sa fie filmat in format 16:9 si sa fie pus pe blu ray. Primul film, cu toate ca a fost produs inainte de 89, a fost filmat in format 16:9.

Edited by testing1b, 12 September 2017 - 18:42.


#20
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostBursul, on 12 septembrie 2017 - 14:22, said:



Sunteti nerabdatori sa-l vedeti? Dezamagiti? Morometii este un film foarte apreciat de romani, iar continuarea lui sigur va naste discutii aprinse.


Nu doresc sa il vad. Daca nu e cu Rebengiuc, nu ma intereseaza :).
In plus, Malaele nu mi-a placut niciodata, iar in rolul asta, dupa Rebengiuc, mi se pare o alegere nepotrivita.

#21
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
eu as vrea sa vad  o parte secunda la fel de buna ca prima , insa nu prea cred ca se poate asa ceva
, decat sa si bata joc mai bine nu ar face continuare. Primul film a fost excelent, spun eu caruia nu i prea
plac filmele romanesti sin perioada comunista.

#22
Reichsritter

Reichsritter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2017

View Postsailor62, on 12 septembrie 2017 - 17:27, said:

Nu are Malaiele mutra de taran autentic??  
Nu. Figura lui nu e potrivita cu acest personaj. Cum sa-l interpreteze mascariciul asta pe Moromete? Cel mai probabil o sa ne bufneasca rasu'. Preda a scris drama taranului simplu si nu o comedie. Oficial au stricat tot ce a reusit Rebengiuc si echipa originala in primul film.

#23
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Inca nu au stricat nimic. Hai sa asteptam sa vedem ce o sa iasa.
Malaele nu joaca doar roluri de comedie si cred ca este destul de potrivit. Pastrarea lui Rebengiuc si a altora era neverosimila in conditiile in care actiunea se petrece doar la cativa ani distanta de prima parte. Acei actori erau prea batrani.
Pe un actor il poti imbatrani dar sa il intineresti, mai greu.

#24
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
am revazut aseara morometii dupa multi multi ani de cand il vazusem prima oara si mi-am adus aminte de ce mi-a placut. Pe langa faptul ca prezinta satul asa cum e (cu conflicte , cu mici bucurii, cu presiunea constanta de a produce bani pt taxe) , ce mi-a placut si atunci si acum a fost faptul ca spre deosebire de o gramada de alte filme romanesti, morometii nu sufera de sindromul: zici ca actorii citesc de pe hartie si nici interepretarea nu e.. overthetop. E ca si cum ai vedea oameni obisnuiti comportandu-se obisnuit.Sper ca macar spiritul primului film sa se regaseasca si in al doilea

Edited by vanitty, 13 September 2017 - 07:58.


#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pai aici e problema actorilor romani. Sunt actori de teatru. Altcumva se joaca in fata camerei. Pe scena poti sa reciti, insa pe platoul de filmare scena trebuie sa para cat mai reala. Daca e asa cum zici tu, clar ca e un film bun. O sa il vizionez si eu zilele astea, daca am de unde.

#26
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
eu am revazut filmul pe youtoube..



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L6GR26B_2vQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vanitty, 13 September 2017 - 10:39.


#27
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
astept si eu filmul cu interes.

As zice ca serialul "las fierbinti" se apropie un pic de o varianta contemporana a "morometiilor"

#28
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Eu n-as zice.

#29
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Cand a aparut serialul ala, prima mea reactie a fost ca iar au scos o procarie marca protv-wc.

Insa dupa ce am urmarit cateva seriale mai mult involuntar, parca mai gasesti un pic de esenta prin secventele alea. Personajele sunt destul de bine conturate si au o oarecare ... "complexitate" (termen fortat).
Toti cred ca s-au confruntat cu tipul ala de personaje: primarul corupt, cocalarul, combinatorul, parvenitul, betivul, oameni de moralitatea joasa.

Ce strica la serialul ala este latura lui "comerciala". Insa la baza lui regasesti satira defectelor umane; politistul ala e "ghita pristanda" de azi

Desigur e deplasata comparatia cu un film clasic sau a scenariului cu o opera literara (fie ea M. Preda sau Caragiale), insa elemente comune se regasesc.

Edited by un_dac, 14 September 2017 - 11:56.


#30
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View Postsmokke2, on 12 septembrie 2017 - 15:04, said:

Pozele de la platoul de filmare de la Moromeții 2.
Attachment morometii2.jpgAttachment morometii2_1.jpgAttachment morometii2_2.jpgAttachment morometii2_3.jpg


mda ... avea Moromete tabla pe casa (sopron, cosar, etc) grupa mare Posted Image

Edited by Tarzy, 15 September 2017 - 16:43.


#31
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Probabil o sa o acopere... nu astea ar fi problemele. Scenariul, regia si jocul actorilor fac filmul acesta.

#32
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostReichsritter, on 12 septembrie 2017 - 21:27, said:

Nu. Figura lui nu e potrivita cu acest personaj. Cum sa-l interpreteze mascariciul asta pe Moromete? Cel mai probabil o sa ne bufneasca rasu'. Preda a scris drama taranului simplu si nu o comedie. Oficial au stricat tot ce a reusit Rebengiuc si echipa originala in primul film.


Ce sa spun, parca Rebengiuc fix numa" tarani a jucat toata cariera lui. Dimpotriva, are un aer citadin, de intelectual.

Un actor bun poate interpreta orice. De vina sunt doar spectatorii care au pareri preconcepute.

Vezi cazul lui Rowan Atkinson care a facut un Maigret neasteptat. Nimeni nu l-ar fi vazut altfel decat Mr Bean.

#33
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
eu sunt curios cat o sa fi;meze, acu un an am vazut ca ceva film romanesc a fost filmat ... o luna, va dati seama ce a iesit de acolo, cred ca au filmat cadrele una dupa alta

Edited by Sucre-Bolivar, 23 September 2017 - 11:57.


#34
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Arata bine noul Moromete Posted Image
Attached File  5a7ad32ad6bf61248fe534e4d73f10fc26422b15.jpg   504.94K   77 downloads

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ce broasca ancestrala e pe usa aia! Broasca aplicata :w00t:

#36
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View PostDihorul Razboinic, on 07 octombrie 2017 - 21:29, said:

Ce broasca ancestrala e pe usa aia! Broasca aplicata Posted Image

n-ai avut bunici cu casa la tara?

Cand am vazut usa aia, m-au luat amintirile copilariei. Imi aduc aminte cat de greu era sa inchizi o usa d-aia copiil fiind. Arcul ala era atat de gros incat ramaneam atarnat de clanta si abia se misca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate