Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Urme de vampiri (aka lilieci)

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Inca o data spun: mergi la medic ca  sa nu dai vina pe noi ca te-am retinut pe forum si ai luat rabie de la liliacul vampir !
E bine de stiut :

Quote

Although rare, infection of humans by rabies from vampire bat bites has been documented; for example in 2010 four children in Peru died after being bitten.
Wiki

Edited by stlk, 10 September 2017 - 13:01.


#38
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:04, said:

Am dormit, ca de obicei, la bustul gol.
La bustul gol, in ultimele nopti, afara ? Esti pe vreo insula ceva ? Ca la 13-17 grade cate sunt acum afara ...

#39
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostBaxon, on 10 septembrie 2017 - 12:54, said:

Nici cu tine nu mi-e rusine , lilieci VAMPIRI care ataca atunci cand ai somnul PROFUND  .  fugarirea mistretilor , lupilor si ursilor prin padure , mai poti ?!
Nu crezi, nu? Te provoc să o luăm la pas amândoi de la Pîrscov și până în Trestieni, să vedem care dintre noi doi se cacă pe el de frică și sună plângând la 112 implorând ajutor. ;)

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deosebirea este ca eu NU m-am laudat cu treaba asta deci intai trebuie sa demonstrezi ce afirmi , fara tagada , fara comparatii cu altii care NU au zis ca fugaresc animalele salbatice

#41
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Nu traiesc lilieci-vampir pe continentul asta...

#42
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
PS Dacă viața ta se rezumă doar la scaunul din fața pc-ului și la rugăciunile de banare pentru ceilalți useri atunci sfaturile mele nu îți vor folosi la nimic. Te poți lupta lejer cu urșii prin jocurile de pe pc, nu riști nimic, ba chiar te vei și distra. Tastare plăcută! ;)

#43
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Postlogy, on 10 septembrie 2017 - 12:10, said:

Nu stiu sigur daca e de la liliac sau nu, dar fugi iute la spital si fa-ti antirabicul, lilieci sunt transmitatori de rabie!!!!
Exact asta am vrut sa spun si eu. Putin probabil sa fie muscatura de liliac si putin probabil sa fie unul purtator de rabie. Dar in astfel de cazul nu este bine sa risti.
PS La ce distanta unul de altul sint cele doua semne?

Edited by Gaby_M, 10 September 2017 - 13:30.


#44
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
sunt absolut uimit de lipsa de cultura a unor cetateni cu cont pe softpedia, multi probabil bat matanii pe la moaste si cred ca pamantul este plat....bafta!
http://www.batworlds.com/vampire-bat/
si ca sa nu plesneasca ceva in cap, un scurt rezumat
You will find the Vampire Bat living in a variety of locations around South and Central America.

Liliecii din Romania manaca insecte!!!! nici macar din greseala nu au treaba cu oamenii.

Edited by alexpet, 10 September 2017 - 13:35.


#45
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrayden26, on 10 septembrie 2017 - 13:00, said:

La bustul gol, in ultimele nopti, afara ? Esti pe vreo insula ceva ? Ca la 13-17 grade cate sunt acum afara ...
Aș vrea eu să fiu pe vreo insulă, cu niscaiva marafeți cu câteva zerouri în coadă prin vreun cont. :lol:
Nu. Locuiesc undeva la vreo 35 de kilometri față de Buzău, sunt înconjurat de dealuri pline de păduri, faună bogată, râul Buzău curge la câteva sute de metri de mine. Peisajul e superb.

#46
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postalexpet, on 10 septembrie 2017 - 13:29, said:

sunt absolut uimit de lipsa de cultura a unor cetateni cu cont pe softpedia, multi probabil bat matanii pe la moaste si cred ca pamantul este plat....bafta!
http://www.batworlds.com/vampire-bat/
si ca sa nu plesneasca ceva in cap, un scurt rezumat
You will find the Vampire Bat living in a variety of locations around South and Central America.

Liliecii din Romania manaca insecte!!!! nici macar din greseala nu au treaba cu oamenii.
M-a derutat faptul că am văzut cum stau liliecii pe vite, aici în zonă. E foarte posibil să mă înșel iar liliacul să nu aibă nicio legătură cu mușcătura mea de pe torace. Îți mulțumesc mult oricum, am învățat ceva, și anume faptul că liliecii din zona noastră haplesc doar insecte, nicidecum sânge. Sunt deschis oricând pentru cunoaștere. Deci, să o luăm metodic, prin excludere. Liliac nu e. Atunci ce rămâne? Ce m-a mușcat atât de "elegant" încât nu am simțit nimic în timpul acela dar acum mă ustură deranjant zona aceea?

Am făcut cumva armata împreună de mă trimiți să mă duc tare? Stai jos, respiră și încearcă să vorbești calm și civilizat. Nu te costă nimic altceva decât micul efort de a-ți aduce aminte de cei șapte ani de acasă, asta în cazul în care nu te-ai născut la vârsta de 8 ani cu mari întârzieri, pe toate planurile și aspectele vieții. ;)

#47
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai fost intrebat de mai multe ori, care e distanta dintre muscaturi, dar eviti sa raspunzi. Eu zic sa pui si capusele pe lista. Vezi sa nu fi ramas capul in piele. Poza e mult prea proasta sa se poata trage o cincluzie, dar gasesti pe net poze destule cu muscaturi, vezi care seamana cu ce ai tu.

#48
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrumegus, on 10 septembrie 2017 - 14:34, said:

Ai fost intrebat de mai multe ori, care e distanta dintre muscaturi, dar eviti sa raspunzi. Eu zic sa pui si capusele pe lista. Vezi sa nu fi ramas capul in piele. Poza e mult prea proasta sa se poata trage o cincluzie, dar gasesti pe net poze destule cu muscaturi, vezi care seamana cu ce ai tu.
Nu evit răspunsul, absolut deloc. Doar că sunt pe drum, mai durează câteva zeci de minute și ajung acasă de unde pot lua de la copiii mei o linie ca să măsor exact. Revin.

#49
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am revenit. 18 milimetri - distanța dintre înțepături.

1,8 centimetri.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai clar nu e muscatura de liliac. Te-ai uitat vreodata la un liliac de-apoape ?
Eu am prins cativa. Daca erau cam 4-5mm atunci ziceai ca si-au bagat dintii in tine - cam atata au la bot. Liliacii vampiri din america centrala sunt mult mai mari.

Practic ai fost ciupit de o insecta - ca sunt doau ciupituri la ceva distanta intre ele e o coincidenta.
Posibil sa fie un paianjen, mai ales daca iritatia dureaza mai mult de 3-4 zile.

#51
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Da, se poate închide. M-a lămurit adineauri o doamnă asistent medical care șade lângă mine pe uliță, puțin mai sus. E ciuputură de păianjen , m-a "capsat" în 2 puncte în drumul lui. Mi-a zis să dau bine cu spirt, am dat temeinic, și mi-a zis că de injecții sau altele nu e cazul.
Mulțumesc tuturor pentru implicare. Se poate închide thread-ul.

#52
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Da bine ma, tocmai imi faceam specializarea in vampiri ca sa te pot sustine si tu....te duci la doctor.... si-mi strici bucuria.

#53
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Zât

#54
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Pai, e cerb, nu pisica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate