Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Urme de vampiri (aka lilieci)

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu stiu exact ce te-a muscat, dar daca te-a muscat un liliac mergi urgent la medic. Liliacul e un animal plin de boli si nu are rost sa iti asumi niste riscuri, medicul de va trimite sa iti faci niste analize de profil.

Desi mie nu mi se pare ca e muscatura de liliac, dar nici imaginea nu e chiar elocventa, din cauza claritatii.

#20
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 12:13, said:


Asta nu este important. Spune-ne, simți dorința de a bea sânge? :huh:
Aria fun e mai jos. Coboară-te acolo sau ia-o cu lămâie prin Poiana lui Iocan, acolo e loc de provocări imbecile. Nu-mi jigni inteligența și toleranța față de nesimțiți. Pa!

#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:12, said:

Fără miștocăreală, te rog. Am deschis un subiect serios, n-am chef de ștouri. Rog un moderator să șteargă ironiile.
Sa le stearga ! ca bag seama ca iti vor sterge tie comentariile fiindca faci niste afirmatii de nici copiii de la gradinita nu le fac ! Auzi "muscatura de LILIAC VAMPIR !" Aia nici macar nu traiesc pe continentul European,ce sa caute in Romania ? au venit sa viziteze Cimitirul Vesel ?

#22
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostRubin1977, on 10 septembrie 2017 - 12:11, said:

„Liliacul este unul dintre animalele care şi-a căpătat pe nedrept o proasta reputaţie. Există un mare număr de specii de lilieci, dar dintre acestea doar câteva se hrănesc cu sânge, atacând animale şi mai rar oameni, cele mai multe specii sunt inofensive pentru oameni şi preferă ca hrană … ţânţarii.”
http://www.anidescoa...mifer-zburator/

http://www.descopera...radator-nocturn :
„Printre animalele cele mai nedreptăţite, care suferă cel mai mult de pe urma ignoranţei, a prejudecăţilor, a superstiţiilor oamenilor, liliecii ocupă un loc fruntaş. Ceea ce ştiu mulţi despre lilieci sunt nişte informaţii eronate, un amestec de superstiţii şi idei preconcepute, totul pe fondul unei atitudini de teamă, silă şi (totuşi) fascinaţie.
Între cele mai superficiale abordări ale subiectului, se află vestita credinţă despre "liliecii care sug sânge". În termenii acestei convingeri, orice liliac e, prin definiţie, un vampir. Iar această generalizare stă la originea unor confuzii cărora le cad victimă liliecii - nişte biete făpturi nevinovate, în fond.”
In anii 90' erau copii ce gaseau lilieci, ii bagau in hartie si le dadeau foc. Asta numai pentru ca Scooby Doo si vampirii erau la moda atunci. Recunosc ca avem niste copii cu o educatie de invidiat.

On topic: Eu cred totusi ca sunt purici sau tantari, mai ales ca ai zis ca dormi si in aer liber. Liliecii nu ataca...si te-ai fi trezit banuiesc daca s-ar fi pus un liliac pe tine. Nu evita nici posibilitatea unor boli, infectii., etc.

Edited by Erwin_Rommel, 10 September 2017 - 12:25.


#23
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mulțumesc mult pentru sfat. Îmi pare rău că nu am un aparat foto mai performant ori vreun telefon cu cameră foto mai acătării. Ce pot să îți spun e faptul că mișună liliecii noaptea aici în zona mea rurală. Coboară în picaje haotice dar controlate perfect, fac lupinguri, mă mai și sperii uneori și aplec capul în jos când trec pe uliță seara și ei încep să se desfășoare. Obișnuiesc să merg și prin pădurile de pe dealurile dimprejur, nu sunt un om serios, le dau fugă la mistreți, lupi și urși, dar liliecii mă înfioară oarecum pentru că atacă exact când dormi profund.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:23, said:

.... nu sunt un om serios, le dau fugă la mistreți, lupi și urși, dar liliecii mă înfioară oarecum pentru că atacă exact când dormi profund.
Asta e topic de Fun toata ziua .

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:02, said:

Purecii fac blânde (mici umflături), nicidecum nu lasă asemenea găurele simetrice.
Doua gaurele nu au cum sa fie altfel decat simetrice. Posted Image

#26
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:23, said:

Mulțumesc mult pentru sfat. Îmi pare rău că nu am un aparat foto mai performant ori vreun telefon cu cameră foto mai acătării. Ce pot să îți spun e faptul că mișună liliecii noaptea aici în zona mea rurală. Coboară în picaje haotice dar controlate perfect, fac lupinguri, mă mai și sperii uneori și aplec capul în jos când trec pe uliță seara și ei încep să se desfășoare. Obișnuiesc să merg și prin pădurile de pe dealurile dimprejur, nu sunt un om serios, le dau fugă la mistreți, lupi și urși, dar liliecii mă înfioară oarecum pentru că atacă exact când dormi profund.
Cand ii vezi seara sunt la ''vanatoare'' de insecte, cum ei nu vad si se folosesc de ultrasunete e normal sa aibe un zbor aiurea.

#27
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Poststlk, on 10 septembrie 2017 - 12:17, said:

Sa le stearga ! ca bag seama ca iti vor sterge tie comentariile fiindca faci niste afirmatii de nici copiii de la gradinita nu le fac ! Auzi "muscatura de LILIAC VAMPIR !" Aia nici macar nu traiesc pe continentul European,ce sa caute in Romania ? au venit sa viziteze Cimitirul Vesel ?
Și atunci de ce stau ei ciorchine pe vitele vecinului meu? Crezi că ei fac popas la vreo bere pe grumazul și cefele animalelor? Eu n-aș lua de bun tot ce scrie în cărți. Liliecii din zona mea chiar se hrănesc cu sânge. Capacitatea lor de adaptare e uimitoare, își pot reorienta "gusturile" gastronomice oricând. Nimic nu e bătut în cuie.

*nu sunt un om serios *
SwiftKey a dat din nou lovitura. Scuze.

*sperios

#28
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:23, said:

Coboară în picaje haotice dar controlate perfect, fac lupinguri,
https://ro.wikipedia.org/wiki/Luping

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:30, said:

Și atunci de ce stau ei ciorchine pe vitele vecinului meu?
Nu cred c-ai văzut așa ceva la noi în țară.
Mai citește și asta:
„Aflati chiar de la liliac cateva detalii
Eu sunt liliacul si sunt foarte des intalnit mai ales in Europa, sunt observat frecvent in Romania.
Sunt de culoare brun-cenusie pe spate, cap si pe partile laterale ale corpului am putin alb.
Aripile mele au o suprafata mare care imi permit un zbor rezistent. Membrele mele posterioare au un rol foarte important in a-mi tine aripile intinse in timpul zborului.
Boticul meu este partial lipsit de par si este de culoare cenusiu-rozalie.
Am ochisorii mici si un nasuc simplu, dar pavilioanele urechilor mele sunt mari la fel ca si coada mea care este conectata de membrele posterioare printr-o membrana foarte rezistenta.
Imi place sa dorm ziua, iar noaptea sa zbor si ador sa stau cu capul in jos. Sa stiti ca e o senzatie aparte!
Traiesc in regiuni cu paduri rare, in crapaturile stancilor, in podurile caselor parasite.
Nu sunt prea frumos din pacate, si multa lume ma asocieaza cu soarecii sau sobolanii si cateodata oamenii se sperie de mine cand ma vad, temandu-se ca as putea sa ma agat in parul lor ...Dar eu nu am facut asta niciodata.
Nu am mirosul si auzul prea bine dezvoltate si atunci cand zbor pentru a-mi gasi mancarica, ma ghidez cu ajutorul ultrasunetelor, pe care urechea umana nu le poate sesiza.
Aceste sunete functioneaza asemanator sistemelor radar, daca se lovesc de un obiect se intorc si sunt din nou captate de mine.
Timpul trecut intre emiterea sunetului si intoarcerea acestuia, imi semnalizeaza distanta la care se afla obiectele fata de mine.
Vanez de obicei in aer, si ador sa prind insecte pe care le acopar cu aripile, iar apoi le duc la gura, dar cateodata mai cobor si pe pamant in frunzele uscate si pline de tot felul de insecte numai bune pentru burtica mea.
Ziua dorm si noaptea zbor cu fratii si prietenii mei, jucandu-ne si amuzandu-ne de privirile speriate ale oamenilor si insectelor. Sunt eu mai uratel dar duc o viata frumusica.
Neamul meu cuprinde 94 de specii.”   http://gokids.ro/ani...iacul_2872.html

Edited by Rubin1977, 10 September 2017 - 12:38.


#29
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Initiator eu zici sa lasi prostiile, uite aici o pagina care te ajuta sa recunosti muscaturile/intepaturile de insecte.
Mai ai sa spui ca ai vazut o Chupacabra pe langa vitele vecinilor !
Daca tot iti este frica sa nu patesti ceva de la intepatura/muscatura mergi la medic si spune-le ce ai scris aici ! nu mai pierde vremea ca noi oricum nu putem salva pe forum !
Mentin ideea ca topicul trebuie mutat pe Fun !

Edited by stlk, 10 September 2017 - 12:48.


#30
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:30, said:

Și atunci de ce stau ei ciorchine pe vitele vecinului meu?

Adica tu dormi la bustul gol dupa ce ai vazut la vecin lilieci vampir?


Las-o-n....

#31
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostRubin1977, on 10 septembrie 2017 - 12:30, said:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Luping


Nu cred c-ai văzut așa ceva la noi în țară.
Voiam să evidențiez faptul că liliecii sunt zburători perfecți, se ghidează în zbor prin ultrasunete și fac prăpăd niște acrobații aeriene imposibile pentru oricare elicopter ori aparat de zbor căutate de tine pe Wikipedia ori google search. Un mic sfat, dacă te respecți dă search în memoria și cultura ta generală. Pe net poate căuta oricare puștan care încă nu are circumvoluțiunile conturate ori bine definite. Sapă adânc în emisferele tale cerebrale iar dacă ai fost pasionat în viață de cunoaștere vei descoperi bagaje de informații care te vor uimi, chiar dacă le-ai lăsat acolo uitate în stand-by. Îmi displac total oamenii care dau fuguța pe Wikipedia, Google Search ori Dex Online și vin repede înapoi să aștearnă mostre de "cultură generală" prin intermediul link-urilor ori copy paste-ului. ;) Îmi accepți provocarea? Antrenează-ți permanent creierul, muncește-l până simți că ți-ai epuizat  materia cenușie, învață, citește cărți, cercetează! Toate acestea îți vor fi de folos cât timp vei trăi, ca o mină de aur în care depozitezi în fiecare clipă de studiu câte un "lingou". ;)

#32
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
E zic să stai liniștit în privința liliecilor vampiri.
2 pișcături(puncte) relativ apropiate poate însemna orice vrem noi.
Pișcăturile în ce parte a corpului sunt?
Conform legendelor populare,ei țintesc fluxul de sânge(artere,vene).
Dar,pentru liniștea ta,măsoară dintanța dintre cele 2 pișcături,apoi vezi cât este distanța între canini liliecilor.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:49, said:

Voiam să evidențiez faptul că liliecii sunt zburători perfecți, se ghidează în zbor prin ultrasunete și fac prăpăd niște acrobații aeriene imposibile pentru oricare elicopter ori aparat de zbor căutate de tine pe Wikipedia ori google search. Un mic sfat, dacă te respecți dă search în memoria și cultura ta generală. Pe net poate căuta oricare puștan care încă nu are circumvoluțiunile conturate ori bine definite. Sapă adânc în emisferele tale cerebrale iar dacă ai fost pasionat în viață de cunoaștere vei descoperi bagaje de informații care te vor uimi, chiar dacă le-ai lăsat acolo uitate în stand-by. Îmi displac total oamenii care dau fuguța pe Wikipedia, Google Search ori Dex Online și vin repede înapoi să aștearnă mostre de "cultură generală" prin intermediul link-urilor ori copy paste-ului. Posted Image Îmi accepți provocarea? Antrenează-ți permanent creierul, muncește-l până simți că ți-ai epuizat  materia cenușie, învață, citește cărți, cercetează! Toate acestea îți vor fi de folos cât timp vei trăi, ca o mină de aur în care depozitezi în fiecare clipă de studiu câte un "lingou". Posted Image
Nici cu tine nu mi-e rusine , lilieci VAMPIRI care ataca atunci cand ai somnul PROFUND  .  fugarirea mistretilor , lupilor si ursilor prin padure , mai poti ?!

#34
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostErwin_Rommel, on 10 septembrie 2017 - 12:21, said:

In anii 90' erau copii ce gaseau lilieci, ii bagau in hartie si le dadeau foc. Asta numai pentru ca Scooby Doo si vampirii erau la moda atunci. Recunosc ca avem niste copii cu o educatie de invidiat.

On topic: Eu cred totusi ca sunt purici sau tantari, mai ales ca ai zis ca dormi si in aer liber. Liliecii nu ataca...si te-ai fi trezit banuiesc daca s-ar fi pus un liliac pe tine. Nu evita nici posibilitatea unor boli, infectii., etc.
Țânțarii și muștele au murit demult, pentru că pe dealurile Subcarpaților de Curbură unde locuiesc eu vremea se răcorește mai din timp decât în alte zone și localități din țară. De pureci, nici vorbă. Nu am așa ceva în curte ori în casă. Chiar și viespile au băut apă, adică, în termeni populari au murit. Le vezi prin orice vas cu apă de prin curte. După 6 august, atunci când se pișă cerbul în apă (conform legendei), dispar toate insectele pe aici. Doar greierii rezistă și licuricii.

#35
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
lilieci 'vampiri' nu exista in Romania....

#36
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
uite ce te aşteaptă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-moG6JDmJdc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate