Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Urme de vampiri (aka lilieci)

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Salut! Am obiceiul de a dormi nopțile călduroase pe un pat afară sub un umbrar flancat de o vie și acoperit deasupra cu plăci ondulate de azbociment. E o delectare să dormi la aer curat afară cu priveliștea cerului liber și cu un fundal sonor asigurat de greierași. Nu mai zic de licuricii din iarba mea din curte care se iau la întrecere în luminiscență cu stelele. Priveliștea și ambientul fac "toți banii". În schimb am dat de o problemă. Cred că un "șobolan înaripat" se delectează și savurează din sângele meu. Priviți poza și dați-vă cu părerea. Nu știam ce mă ustură în zona coastelor de pe partea stângă a toracelui, zona mușcăturii de liliac e relativ apropiată de subrațul stâng. Mă pot îmbolnăvi? Trebuie să îmi fac analize la sânge? Vampirii ăștia transmit boli prin mușcături? Mă cam ustură cele 2 puncte simetrice lăsate de colții micuței bestii a contelui Dracula dar și în jurul urmelor.
Attached File  IMG_20170910_123613_931.jpg   22.8K   81 downloads

#2
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
pureci

#3
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Daca in zona in care apar ciupiturile vezi pe haine urme de sange (pete mici), atunci e purec.

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Purecii fac blânde (mici umflături), nicidecum nu lasă asemenea găurele simetrice.

#5
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Aia nu e muscatura.

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am dormit, ca de obicei, la bustul gol.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 11:53, said:

Salut! Am obiceiul de a dormi nopțile călduroase pe un pat afară sub un umbrar flancat de o vie și acoperit deasupra cu plăci ondulate de azbociment. E o delectare să dormi la aer curat afară cu priveliștea cerului liber și cu un fundal sonor asigurat de greierași. Nu mai zic de licuricii din iarba mea din curte care se iau la întrecere în luminiscență cu stelele. Priveliștea și ambientul fac "toți banii". În schimb am dat de o problemă. Cred că un "șobolan înaripat" se delectează și savurează din sângele meu. Priviți poza și dați-vă cu părerea. Nu știam ce mă ustură în zona coastelor de pe partea stângă a toracelui, zona mușcăturii de liliac e relativ apropiată de subrațul stâng. Mă pot îmbolnăvi? Trebuie să îmi fac analize la sânge? Vampirii ăștia transmit boli prin mușcături? Mă cam ustură cele 2 puncte simetrice lăsate de colții micuței bestii a contelui Dracula dar și în jurul urmelor.
Attachment IMG_20170910_123613_931.jpg
Ti-a dat raspunsul dragne2017
doar pentru asta  ai scris romanul asta SF ? Posted Image

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:02, said:

Purecii fac blânde (mici umflături), nicidecum nu lasă asemenea găurele simetrice.
Ce-ti mai place sa infloresti comentariile !

Edited by stlk, 10 September 2017 - 12:07.


#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Dă-i zoom la poză și vei observa că sunt două gropițe relativ adânci, așezate simetric, lăsate de niște colțișori. Dacă nu știi n-are sens să postezi la număr.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poate cum ai dormit pe ceva cuie o aparut " muscatura " de " vampir "  .. Du-te la policlinica si fa-ti un set de analize si vezi daca ai sensibilitate la lumina ( ce stii poate devii un vampir ) .

#10
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu stiu sigur daca e de la liliac sau nu, dar fugi iute la spital si fa-ti antirabicul, lilieci sunt transmitatori de rabie!!!!

Edited by logy, 10 September 2017 - 12:12.


#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Poststlk, on 10 septembrie 2017 - 12:05, said:

Ti-a dat raspunsul dragne2017
doar pentru asta  ai scris romanul asta SF ? Posted Image

Ce-ti mai place sa infloresti comentariile !
Știu exact cum arată ciuputura de purece, blânda e departe de de urma lăsată pe coastele mele. De inflorit cred că infloriți voi comentariile, necunoscătorii.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:06, said:

Dă-i zoom la poză și vei observa că sunt două gropițe relativ adânci, așezate simetric, lăsate de niște colțișori. Dacă nu știi n-are sens să postezi la număr.
Am dat zoom chiar vad mai mult decat vezi tu, vad chiar un coltisor ramas din dintele unui vampir (sarmanul se pare ca avea probleme cu dintii de ia ramas bucatica de dinte in carne). Posted Image
Acum pe bune poti sa fi si tu serios ? daca nu, rog un moderator sa mute subiectul pe FUN ca sa discutam mai detaliat despre acest caz magnific ! unicat in Romania !

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:10, said:

Știu exact cum arată ciuputura de purece, blânda e departe de de urma lăsată pe coastele mele. De inflorit cred că infloriți voi comentariile, necunoscătorii.
Nu ! dar stiu cum arata mucatura de la un liliac vampir !

Edited by stlk, 10 September 2017 - 12:12.


#13
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
„Liliacul este unul dintre animalele care şi-a căpătat pe nedrept o proasta reputaţie. Există un mare număr de specii de lilieci, dar dintre acestea doar câteva se hrănesc cu sânge, atacând animale şi mai rar oameni, cele mai multe specii sunt inofensive pentru oameni şi preferă ca hrană … ţânţarii.”
http://www.anidescoa...mifer-zburator/

http://www.descopera...radator-nocturn :
„Printre animalele cele mai nedreptăţite, care suferă cel mai mult de pe urma ignoranţei, a prejudecăţilor, a superstiţiilor oamenilor, liliecii ocupă un loc fruntaş. Ceea ce ştiu mulţi despre lilieci sunt nişte informaţii eronate, un amestec de superstiţii şi idei preconcepute, totul pe fondul unei atitudini de teamă, silă şi (totuşi) fascinaţie.
Între cele mai superficiale abordări ale subiectului, se află vestita credinţă despre "liliecii care sug sânge". În termenii acestei convingeri, orice liliac e, prin definiţie, un vampir. Iar această generalizare stă la originea unor confuzii cărora le cad victimă liliecii - nişte biete făpturi nevinovate, în fond.”

Edited by Rubin1977, 10 September 2017 - 12:15.


#14
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Fără miștocăreală, te rog. Am deschis un subiect serios, n-am chef de ștouri. Rog un moderator să șteargă ironiile.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred ca sunt lilieci ci mai degrabă "orice altceva".
Simetria e doar o coincidenta.


Zic asta pentru ca liliecii vampir nu sunt găsiți in Romania :)

Pureci. Țânțari. Alte insecte.
Păianjeni.

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postandroholic, on 10 septembrie 2017 - 12:04, said:

Am dormit, ca de obicei, la bustul gol.

Asta nu este important. Spune-ne, simți dorința de a bea sânge? :huh:

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai tu refuzi orice parere care e in contradictoriu cu pararea ta , de ce ai mai deschis topic atunci ? Du-te la policlinica si vezi ce-ti zic doctorii ( poate o sa aiba subiect de gluma pt o saptamana ... ) .

#18
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Cred ca te trezeai daca te musca vreun liliac. Ca doar au dinti, nu-s tantari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate