Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema silicon pentru cabina de duș

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu o intrebare, sa nu mai fac alt topic.
La bucatarie blatul l-am lipit/etansat cu silicon termoplast(din ala cu pistolul).
Problema e ca in zona plitei ala se topeste din cauza temperaturii.
Ce altceva as putea folosi? Prefer ceva care sa etanseze, nu colt din ala, e mai greu de curatat.

Si inca o intrebare.
Plita e lipita pe blat cu ceva negru care rezista la temperatura, tot un fel de etansant.
Eu as vrea s-o deslipesc sa repar aprinderea electronica deoarece a intrat ulei pe-acolo si nu mai da scanteie unde trebuie.
Si apoi s-o etansez cu ceva. Deocamdata am acces pe la ochiuri, dar nu-i un acces prea bun, nu pot sterge calumea cablurile alea.
Si am o problema si la etansarea ochiurilor plitei, prin garniturile alea patrunde uleiul.

Exista solutii mai elegante pentru problemele astea?

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
eu detectez o problema la colegu.

el zice ca vrea sa lipeasca, pt asa ceva se foloseste adeziv sanitar. siliconul se foloseste pt etansari

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@maccip, gasket rosu, sau ceva echivalent. Intreaba in orice magazin de bricolaj.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 08 septembrie 2017 - 11:34, said:

Am si eu o intrebare, sa nu mai fac alt topic.
La bucatarie blatul l-am lipit/etansat cu silicon termoplast(din ala cu pistolul).
Problema e ca in zona plitei ala se topeste din cauza temperaturii.
Ce altceva as putea folosi? Prefer ceva care sa etanseze, nu colt din ala, e mai greu de curatat.

Si inca o intrebare.
Plita e lipita pe blat cu ceva negru care rezista la temperatura, tot un fel de etansant.
Eu as vrea s-o deslipesc sa repar aprinderea electronica deoarece a intrat ulei pe-acolo si nu mai da scanteie unde trebuie.
Si apoi s-o etansez cu ceva. Deocamdata am acces pe la ochiuri, dar nu-i un acces prea bun, nu pot sterge calumea cablurile alea.
Si am o problema si la etansarea ochiurilor plitei, prin garniturile alea patrunde uleiul.

Exista solutii mai elegante pentru problemele astea?

1. plita are uzual 50-51 cm latime transversal pe blat, si se monteaza la jumatatea blatului.
Deci la blat de 60cm raman minim 45 mm la spate, vizibili daca nu ai garnitura de blat.
In plus plita are si ea o inaltime.
In urma celor doua mentionate mai sus, in mod normal siliconul nu sufera decat de ingalbenire.

Pe blat la perete se monteaza doar plite cu ochiul mare in fata, si el in partea opusa unui eventual perete lateral.
Si pe ochiurile medii ramase la spate, nu se pun cratite si oale cu diametru mare, si se regleaza presiunea si flacara a.i. sa nu inconjoare obraznic fundul vaselor.
Cele 4 recomandari simultane - ochi mare in fata, vase moderate in sapte, presiune gaz reglata, flacara potrivita, se fac uzual pt a proteja garnitura de blat care e mai inalta - e si numita inaltator...

Siliconul uzual are mai putine probleme pt. ca este mai jos decat plita, dar se poate pune silicon special rezistent la temperatura.
Siliconul - care justificat se pune f. rar cand este faianta rectificata si pusa perfect fara rosturi, perete extrem de atipic de drept - fara burta sau valurele pe lungime orizontal, pt a pastra un design cu rafinament extrem si iesit din comun ( dar si pt clienti care au perete drept si vor sa maximizeze spatiul pe blat - dar este ceva f rar) nu trebuie sa fie vizibil, se pune in spatele blatului si daca este si deasupra maxim ceva f fin de ~ 1- 1,5m, eventual chiar matuit daca blatul nu e lucios.

Plita se izoleaza cu:

1. mastic similar cu cel de chiuveta, un chit care nu se usuca pt ca are probabil ulei siliconic in compozitie.
2. cheder de cauciuc sau alt elastomer usor expandat dar totusi suficient de dens.
3. silicon - de preferinta o varianta rezistenta la temperatura.
La toate se strang si clemele sau placutele de fixare sub blat.

Nu se pune garnitura de burete, chiar daca vine cu plita - musteste de apa si e o aberatie.

Masticul si siliconul se pun exclusiv pe blat.
Chederul se pune uzual tot pe blat, depinde si de constructia ramei plitei.
La unele vine deja montat pe plita, dar in general cele care vin separat se monteaza pe blat cu adezivul spre blat.
La imbinare se pot taia capetele la 45o pt suprapunere la imbinare.

La ochiuri in general se alege de la inceput un model bine proiectat si fabricat.
Probabil ca poti sa faci/depui niste inele f. fine de silicon rezistent la temperatura, chiar cu tub de silicon cu varf subtire.

Legat de aprinderea electrica, e posibil sa fie si alte cauze pt lipsa scanteii, chiar si atunci cand inca merge la unele.
Poate sa fie intrerupt traseul sau sa nu fie un contact bun, chiar si fara legatura cu uleiul.

Edited by loock, 08 September 2017 - 12:13.


#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Multumesc loock.
Firele sunt pline de ulei si fac scanteia cu tabla plitei.
Daca le curat cu izopropil, merg o perioada, pana se imbacsesc si iarasi incep sa nu mai mearga. Nu am acces prin gaurile ochiurilor sa le curat cum trebuie, dar reusesc sa le curat sa mearga o perioada. Aici problema este de la garniturile alea, sunt proaste, nustiu unde as putea gasi altele mai bune.
Plita e una ieftina Hansa, n-o schimb ca nu-i a mea, eu stau cu chirie.
Cat despre siliconul ala, se topeste, ajunge lichid si curge prin crapatura in zona ochiurilor, in celelalte parti e OK estetic si functional. Am ochiurile mijlocii acolo, dar e destul de aproape de perete, asa a fost montata, nu ma apuc acum sa modific blatul. Ochiul mare si ala mic e in fata. Flacara e normala la toate ochiurile.

Zici de silicon rezistent termic. Ce silicon rezistent la temperatura imi recomanzi?
Eu am folosit pana acum Steinel, din ala normal, mi s-a parut cel mai bun ca si aderenta pe faianta.
Dar se topeste. Mai am batoane de silicon alb Steinel dar si batoane mai ieftine de plastic, sau de silicon transparent, dar au o aderenta mai mica pe faianta.
Culoarea nu conteaza pentru ca nu las sa se vada mai mult de 1-2mm si tai cu cutterul pentru a fi suprafata plana. E mai usor la curatenie.

Si ce mastic imi recomanzi pentru lipirea plitei?
As vrea sa deslipesc geamul ala cu totul pentru a reordona firele, as pune niste distantori, dar mi-e ca n-o mai pot lipi cum e acum.

Masticul ala n-ar fi bun si sa etansez blatul in zona ochiurilor?

Edited by maccip, 08 September 2017 - 12:20.


#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 maccip, on 08 septembrie 2017 - 12:24, said:

Zici de silicon rezistent termic. Ce silicon rezistent la temperatura imi recomanzi?

Exista silicon “High Temp” sau “Heat Resistant” iar singurul de culoare alba pe care il stiu este BISON – vezi aici https://www.dedeman....10-ml/p/5000168 -
Or mai fi si altele dar eu nu am vazut decat rosu sau maro.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Masticul si chederul trebuie sa fie in kitul plitei.

Mastic nu prea se mai gaseste separat de multi ani, sau se gaseste greu.
Poti eventual lua de la un furnizor de chiuvete Franke, nu toate modelele au.
Dedicat de plita si separat cu atat mai greu...
Cu niste ani in urma se mai gaseau benzi de mastic separat si prin unele piete, obor, etc., insa era de calitate mai slaba.
Subliniez ca masticul despre care povestesc este sub forma unor benzi de chit gri care nu se usuca nici in zeci de ani.

Atunci cand chiuvetele sau plitele au venit in chit cu garnitura cu burete -poliuretan de mica densitate, primul lucru pe care l-am facut a fost sa-l rup si sa-l arunc la gunoi...
Nu m-am ocupat cu achizitia de silicon rezistent la temperatura, au fost altii cu achizitia, nici nu retin diferente intre modele pt ca se pune f. rar la plita, insa am vazut ca se gaseste la unele magazine.

Inteleg ca ai plita de sticla ?
Eu recomand din tabla emailata, cu gratare de fonta si design similar celor de sticla ( pe langa cele clasice).
Are Gorenje unele care pe tabla emailata alba si neagra arata le fel ca cele din sticla. Pe alb sunt si mai putin pretentioase la intretinut, si designul modern le face sa arate f bine, nu ca un aragaz.
Se gasesc si albe, si fildes, si crem, kaki(crem-bej), si negre, si moderne si clasice.

Edited by loock, 08 September 2017 - 12:39.


#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
@Naijax
Siliconul ala e mizerabil, aduna multa mizerie, trebuie schimbat des si se curata greu, nu-mi place. Eu ma refeream la tuburi de silicon termoplastic.

Edited by maccip, 08 September 2017 - 12:38.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 08 septembrie 2017 - 12:37, said:

@Naijax
Siliconul ala e mizerabil, aduna multa mizerie, trebuie schimbat des si se curata greu, nu-mi place. Eu ma refeream la tuburi de silicon termoplastic.

Daca e termoplastic prin definitie se topeste la temperatura.

Si eu mai vreau uneori lucruri care inca nu exista, dar in cazul asta cred ca nu e justificat sa te stresezi pt o chestie banala.
Teoretic se poate fabrica orice, inclusiv un material care se topeste doar odata, insa e overkill pt aplicatia discutata.

Siliconul se poate pune cu tubul f. frumos, egal si drept cu o grosime de ~ 1mm uniform, daca ai mana fina.
Si de asemenea se poate sterge cat e proaspat foarte lejer, asa ca nu e stres oricum daca ai gresit ceva...
Daca arata grosolan, se sterge imediat, nu se amana.

Edited by loock, 08 September 2017 - 12:44.


#28
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
@loock
Din asta(cred ca) am. Nu arata ca un aragaz.
https://tehnomaster....ansa-bhks-61138
E din sticla, dar dupa cum am zis, nu ma apuc sa cumpar alta, platesc suficienta chirie si deja am schimbat si reparat destule. Daca ar fi pe-asa, ar trebui sa schimb cam totul, frigider, cuptor, plita, nu-s pe placul meu niciunul, au diverse probleme fiecare.
Nasol cu consumerismul asta, nici macar butoanele rotative nu gasesc sa le schimb la un pret decent.
http://www.electroca...-c00260576-1381
135lei un buton? Hai sa fim seriosi. Cu 600 lei cumpar plita cu totul. Dar, ma rog, asta-i alta problema. Cel mai urat lucru pentru mine e sa alimentez un consumerism mizerabil, n-am sa dau 135 lei pe un buton nici sa fiu Tiriac+ Gates. Prefer sa le repar pana ajung mosneag la 85 de ani, sa improvizez. Sa dam peste bot la preplaned obsolence e scopul meu (secundar) in viata.

 loock, on 08 septembrie 2017 - 12:42, said:

Siliconul se poate pune cu tubul f. frumos, egal si drept cu o grosime de ~ 1mm uniform, daca ai mana fina.
Nu-mi place pentru ca aduna particule de mizerie care adereaza la el. Am lipit si cu asa ceva, ma rog, nu era rezistent la temperatura, dar nici nu se topea, se desprindea in zona.
Dar nu-mi placea ca-i mizerabil.
Ma gandeam ca exista o solutie mai eleganta, un adeziv, ceva, un chit din ala de ziceai tu, un termoplastic de temperatura mai inalta, un cauciuc dubluadeziv care poate fi taiat "la ras".
Daca nu e, nu e, da-l dracu, o sa mai schimb siliconul asta o data, o sa incerc cu un plastic de data asta, am niste tuburi ieftine de la mivarom dintr-un plastic negru care pare ca e mai rezistent. Dar nu adera asa de bine.

#29
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
baga siliconul fara partea aia alba daca ai taiat aiurea si-l modelezi cu o spaclu Posted Image

Edited by aurel100680, 08 September 2017 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate