Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Inchiriere imobil Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Poti sa inchiriezi fara contract la Anaf, cine te intreaba de sanatate? Nimeni!

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si ce impiedica initiatorul sa fie in legalitate? Nimic. La negru poti sa faci orice, dar daca respectivul chirias nu mai plateste, poti sa-l tragi la raspundere? Nu prea... basca mai primesti amenda ca nu ti-ai declarat veniturile.

#21
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 leusteanul, on 18 septembrie 2017 - 19:39, said:

Poti sa inchiriezi fara contract la Anaf, cine te intreaba de sanatate? Nimeni!

Te sfatuiesc sa nu mai dai recomandari "pe langa lege". Sper sa nu fie necesar sa ma repet.

#22
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

 mihai_9600, on 07 septembrie 2017 - 15:46, said:

vai ce usor... in alte tari daca vrei sa inchiriezi casa in care stai, banca iti creste dobanda la creditul ipotecar pt ca prezinti un risc crescut sa iti bagi picioarele in el de credit pt ca nu tu ajungi in strada.
Pentru ca sunt alte legi care protejeaza chiriasii in afara de care banca trebuie sa aiba grija :)  pam pam...

#23
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017

 mihai_9600, on 07 septembrie 2017 - 15:46, said:

vai ce usor... in alte tari daca vrei sa inchiriezi casa in care stai, banca iti creste dobanda la creditul ipotecar pt ca prezinti un risc crescut sa iti bagi picioarele in el de credit pt ca nu tu ajungi in strada.

si e normal sa faca asa.  programul prima casa a fost lansat ca asa ajute tinerele familii, nu ca sa isi faca unii afaceri profitabile pe banii statului roman (MFP)

#24
Revenger

Revenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.03.2005
Hai ca resuscitez topicul asta... In 2018 e aceiasi situatie, referitor inchiriere, adica acord banca - acord MFP. Dar stie cineva la BCR, cat de usor obtii acest acord?

#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai intrebat in banca? Schimbandu-se putin conditiile programului Prima Casa, e posibil sa se fi modificat si procedurile interne.


LE: acordul bancii e obligatoriu (primul pas) si depinde cati bani le-au mai ramas (pentru Prima Casa) si cat de avizi sunt sa le termine (atat programul, cat si creditele ipotecare din portofoliu). Depinde si despre ce client este vorba. Daca este bun platnic, a mai avut credite fara probleme, etc, timpul s-ar putea sa fie mai scurt si raspunsul pozitiv, fara prea multa birocratie.

Edited by Pololica, 19 June 2018 - 10:45.


#26
Iuliusm

Iuliusm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2017
Salut! Stie cineva la BCR, cat de usor obtii acest acord pentru a putea inchiria? Ce comision au? Multumesc!

Edited by Iuliusm, 07 July 2018 - 22:35.


#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde cat de tare te grabesti. Saptamana viitore (nu stiu exact ziua) o sa ajungă un prieten la bcr pentru niste documente si îl rog sa intrebe, desi răspunsul anterior (din iunie) s-ar putea sa rămână valabil.

#28
Iuliusm

Iuliusm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2017
A mai ajuns prietenul tau la BCR? Ce raspuns a primit? O zi buna!

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, scuze ca n-am mai postat, dar raspunsul a fost acelasi:
  • Cerere catre banca (am inteles ca e formular)
  • Cu raspunsul de la banca (daca este favorabil), o noua cerere catre Ministerul Finantelor
  • Daca este favorabil si de la Finante, se poate face contract de inchiriere in termenii din raspunsul de la finante.


#30
ionutionut123456789

ionutionut123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2018
Buna,

Am citit comentariile existente pe marginea acestui subiect si vin cu o intrebare care este in egala masura si o dilema:

Am achizitionat anul acesta (2018) un imobil prin programul Prima Casa. Creditul a fost obtinut prin banca BRD.

Doresc sa inchiriez acest imobil si prin urmare am intrebat consultantul cum sa procedez. Mi s-a comunicat ca pentru obtinerea acordului trebuie sa aduc o serie de documente printre care Contractul de Inchiriere impreuna cu C.I. ale chiriasilor.

S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema cu banca BRD? Pentru ca situatia este cel putin bizara: cum poti cere un contract de inchiriere pentru a-ti da acordul sa pot inchiria? Care este logica? Atunci care mai este rolul Acordului daca eu deja semnez un Contract de Inchiriere pentru care teoretic imi trebuie Acordul bancii?

Multumesc.

#31
Lynadeea

Lynadeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2019
Buna ziua,

A reusit cineva sa obtina de la Bcr acord pentru contract comodat sediu social?
De doua zile ma contrazic cu doamna de la banca care ma trimite la FNGCIMM sa cer dea ei acord. Stiu ca procedura este ca intai sa obtii acord de la banca sinp urma de la MF. In niciun caz de la FNGCIMM , unde am si sunat si mi-au confirmat ca ei nu dau asemenea acorduri. Doamna de la banca o tine pe a ei si nici nu vrea sa auda.
Daca a rezolvat cineva in Bucuresti la ce sucursala ati reusit?
Multumesc !

#32
Lynadeea

Lynadeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2019
Buna ziua,

Am reusit la BCR-ul de la Piata Muncii.
Am completat o solicitare. Raspunsul dureaza maxim 1 saptamana. Cu acordul lor se merge la MF.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate