Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Inchiriere imobil Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Cameliavreacasa

Cameliavreacasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2017
A inchiriat cineva un imobil luat prin Prima Casa? Se poate face asta?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
da, se poate
doar ca trebuie o hartie cu acordul bancii, de obicei se da usor, nu-s probleme.

Edited by arg, 07 September 2017 - 14:20.


#3
Cameliavreacasa

Cameliavreacasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2017
Arg, imi poti da, te rog, mai multe detalii?

La ce banca ai facut creditul? A durat mult sa obtii acordul?

Multumesc

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da. Conform HG 388/2015, poti inchiria casa (cumparata prin creditul Prima Casa) cu conditia ca atat banca (in calitate de finantaor), cat si Ministerul Finantelor (in calitate de garant) sa-si dea acordul. Primul pas e la banca unde se depune cererea, iar apoi, cu acordul lor, la Minister.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiu ca raiffeisen da usor acea hartie, de pe o zi pe alta.
suna la banca si cere hartia, pe urma vezi tu ce ai de facut, spor.

@Pololica
pe asta cu ministerul finantelor nu o stiam, dar am notat.

eu stiam ca aia de fisc cand inregistreazi chiria (declaratia 220 parca), daca creditul e luat prin prima casa (se vede in copia contractului de vanzare-cuparare care trebuie atasat), cer acordul bancii.

Edited by arg, 07 September 2017 - 14:27.


#6
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Vineri am depus cererea la Raiffeisen Bank (am platit 90 de euro), ieri am primit raspunsul(nu comentez continutul acordului, total inutil). Azi am trimis documentele catre fondul de garantare.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Declararea contractului la fisc e obligatorie, nu are legatura in mod express cu dobandirea proprietatii. Si, intr-un fel, e normal sa fie si acordul MFP, din moment ce el este garantul imprumutului.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@sneferu1987
90 euro pentru acord?

Edited by arg, 07 September 2017 - 14:40.


#9
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 arg, on 07 septembrie 2017 - 14:39, said:

90 euro pentru ce?
Acordul bancii...  si raspunsul e total pe langa ce am cerut eu...
Acordul e valabil 30 de zile si pot incheia un contract pe maxim 1 an. Deci anul viitor mai scot 90 de euro daca vreau sa continui..

Edited by sneferu1987, 07 September 2017 - 14:42.


#10
Cameliavreacasa

Cameliavreacasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2017
Habar nu aveam ca trebuie sa si platesti pentru acest acord. Si ne mai miram ca sunt atatia care inchiriaza fara contract.

Eu sunt la CecBANK, as avea nevoie de niste banuti extra, sper sa fie posibila inchirierea, in mod legal, bineinteles.

Am fost astazi si am intrebat la o sucursala, doamna de acolo aproape a facut infarct cand a auzit, era socata ca vreau sa fac asa ceva....

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
merge, merge, lasa "doamnele" cu inima slaba sa doarma linistite nu le mai deraja, vb. cu cineva din central care se pricepe.

Edited by arg, 07 September 2017 - 14:49.


#12
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Si eu am ramas socat cand am aflat de acel comision... In principiu am vrut sa inchiriez casuta unei prietene care vrea sa-si faca un sediu social acolo. Pe cerere am bifat inchiriere/contract de comodat (nu erau rubrici separate, erau impreuna). Am primit acord sa inchiriez prin comodat unei persoane juridice pentru 1 an  cu scop locuinta.. In concluzie daca vrei sa fii corect si legal platesti cu varf si indesat.
La fondul de garantare am trimis documetnele pe mail conform instructiunilor de aici: http://www.datoriepu...orfaq&locale=ro

@arg, nici cu centrala nu m-am lamurit. Am sunat la ei, mi-au zis sa merg in orice agentie, am fost acolo mi s-a zis sa merg la agentia unde am facut creditul(alta localitate). Ajuns acolo consilierul s-a mirat ca nu mi-au acceptat cererea ca au "acelasi sistem peste tot". La fel cu raspunsul mi s-a spus ca pot merge in orice agentie si pe baza CNP-ului gasesc raspunsul, dar de fapt trebuie sa faca ele nu stiu ce cerere de transfer al raspunsului si tot asa.

Edited by sneferu1987, 07 September 2017 - 14:51.


#13
Cameliavreacasa

Cameliavreacasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2017
Va multumesc mult!

Eram tare dezamagita pana sa imi spuneti si despre experientele voastre.

O zi frumoasa! Posted Image

#14
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
vai ce usor... in alte tari daca vrei sa inchiriezi casa in care stai, banca iti creste dobanda la creditul ipotecar pt ca prezinti un risc crescut sa iti bagi picioarele in el de credit pt ca nu tu ajungi in strada.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
sau dincontra scade, pentru ca prezinti un risc scazut datorita faptului ca mai ai o sursa "sigura" de vanit...

Edited by arg, 07 September 2017 - 15:56.


#16
Cameliavreacasa

Cameliavreacasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2017
Buna ziua,

Revin cu o alta intrebare la voi, oameni buni: ati facut cerere la banca si in acelasi timp si la MF? Va intreb pentru ca functionarul de la Cec ma trimite la MF, nu as vrea sa ma duc degeaba, caci asta inseamna alte invoiri, iar nah, sefii sunt sefi...Macar sa ma invoiesc o data si sa rezolv.

Multumesc mult!

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
cand am vazut ceva nou in topicul asta credeam ca ne anunti ca ai rezolvat.............

 sneferu1987, on 07 septembrie 2017 - 14:36, said:

Vineri am depus cererea la Raiffeisen Bank (am platit 90 de euro), ieri am primit raspunsul(nu comentez continutul acordului, total inutil). Azi am trimis documentele catre fondul de garantare.


#18
Cameliavreacasa

Cameliavreacasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2017
Arg, esti tare optimist. Cu astia de la CEC nu ai cum sa rezolvi nimic repede... O sa ma duc la MF sa vad daca imi pot da acordul fara acordul de la banca.

E greu sa fii corect in tara asta, nici nu ma mir ca sunt atatia care inchiriaza fara contract!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate