Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

rata de refresh

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005
MA DOARE CAPUUUUUU`!!

STICLA CU PLUMB? SI TRANSPARENTA UNDE MAI E?DE RANDAMENT ATI AUZIT?TOT CE SE TRIMITE CATRE LUMINOFOR SE INTOARCE SI NIMIC NU SARE GARDUL?IA MAI INVATA ! IN CE CLASA ESTI?

Edited by URSUS2, 30 May 2006 - 19:21.


#38
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostURSUS2, on May 30 2006, 13:18, said:

MA DOARE CAPUUUUUU`!!

STICLA CU PLUMB? SI TRANSPARENTA UNDE MAI E?DE RANDAMENT ATI AUZIT?TOT CE SE TRIMITE CATRE LUMINOFOR SE INTOARCE SI NIMIC NU SARE GARDUL?IA MAI INVATA ! IN CE CLASA ESTI?

Ma mira ca te doare capul... Cred ca nu ai habar din ce este facuta sticla ci care sunt aditivii acesteia.
Un citat scurt din http://en.wikipedia....ass_ingredients

Quote

As well as soda and lime, most common glass has other ingredients added to change its properties. Lead glass, such as lead crystal or flint glass, is more 'brilliant' because the increased refractive index causes noticeably more "sparkles", while boron may be added to change the thermal and electrical properties, as in Pyrex. Adding barium also increases the refractive index. Thorium oxide gives glass a high refractive index and low dispersion, and was formerly used in producing high-quality lenses, but due to its radioactivity has been replaced by lanthanum oxide in modern glasses. Large amounts of iron are used in glass that absorbs infrared energy, such as heat absorbing filters for movie projectors, while cerium(IV) oxide can be used for glass that absorbs UV wavelengths (biologically damaging ionizing radiation).

Acuma, cat si ce contine sticla de monitor este discutabil si depinde de producator. Oricum, este mai groasa in fata si are si un anod de aluminiu transparent pe interior. De ala nu te legi?

Edited by SuperDuper, 31 May 2006 - 01:58.


#39
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Ma scuzati ca dau buzna ...

1.) Vinovatul: Relisys TE988-RE; tinut la 1280x1024@85; imaginea oscileaza aleatoriu (parca se contracta si apoi se dilata repetat) pe orizontala putin ... eu stiu ... citiva mm; nu face tot timpul. I se mai poate face ceva? (... si nu, nu este al meu!)

2.) Se mai repara undeva in Timisoara, monitoare? Sau daca nu mai e in garantie la tomberon cu el? Stiu ca s-au ieftin 2nd-urile dar totusi poate are un defect minor, nu mi se pare o solutie schimbarea in orice conditii cu altul.

3.) @Ursus2: Ai actiuni la vreo fabrica de panel-uri? Incredibil cum toti cred marketingul cu LCD - beton pentru ochi, etc, etc. (parca am fi la cd-rom cu 56X ...) ce sa zic ... e superb neonul ala ascuns in spatele lcd-ului ... sau nu trebuia sa fie acolo si l-au uitat fabricantii inauntru ...?
Pe oriunde ma duc nu stiu cum sa fug mai repede de la LCD-uri (fie ele Philips, Benq, Horizon, Hyundai, Samsung, LG, Fujitsu-Siemens ... in loc de astea la o anumita institutie prefer un IBM de 15" la 800x600@85) parca te inteapa in ochi oricum ai regla contrastul si luminozitatea; ia face-ti o comparatie cu o foaie de excel full screen pe un LCD si pe un CRT reglat de bun simt...
Si contabiilii care au lucrat 20-30 de ani cu hirtie si creion resimt la ochi! Da! Banal pur si simplu de la albul foii de hirtie ... ia mai sapati!
Cu drivere ok, refresh si resolutie adecvata pe un crt fara probleme de geometrie si nu facut pe vapor se schimba treaba ... Sint cazuri cind la ATI pina nu dai override la refresh din driever-ele placii zice ca a setat refresh-ul dar daca te uiti in meniul monitorului (ala care l-ati avut avea asa ceva nu?) vezi ca de fapt sta in 60 Hz ... Jucati jocuri? Ati setat in dxdiag la override un refresh de 85? A? Nu? Pai da ca nu duce monitoru in jocu preferat 85 Hz la rezolutia setata unde in plus musai tre sa fie peste 100 fps, nu? Ce e mai trist ca si aprox 1/2 din cei ce lucra in ITC cred bullshit-ul cu ''buy a lcd for healthy eyes". Insa mai sint si pe dincolo unii care nu cred ... chiar tot ...
Ergonomia la masa de lucru este iarasi importanta (ia baga un ochi la http://www.healthyco...setup/monitor/) ...

Vorbim de spatiu? Oh scuze: we have a winner! LCD (normal fata de 30 kg cit are un 21")

Personal ma tenteaza SED-ul sau OLED-urile cind mai avanseaza putin.
Deocamdata eu nu dau un FJ 21T3 flat Trinitron (http://www.ciao.co.u...m_Line__5392830) pe un LCD, no offence! (1280x960@85 - ca sa pastrez proportia 4:3)

PS1: Sorry pentru lungimea postului ... mai erau de zis dar ma dor ... tastele

PS2: Chiar daca am facut referire la un user in postul meu altceva vroiam sa scot in evidenta, so ursus2 - no offence man!

PS3: Ei bine recunosc! Nu am avut prilejul sa stau cu fata intr-un Eizo din ala de 17" ce costa peste 2200 ron, poate ... ma mai indulceam :-)

Rabdare inca un pic ca dupa aia o sa stam pe intuneric ca altfel nu se vede bine holograma 3d (...cum care? cea in loc de monitor :-))

ooops! uitasem de pixeli morti ... garantie (except philips perfect panel ...) :-)

Edited by pdanyels, 01 June 2006 - 00:23.


#40
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Eu nu obosesc de loc la un compaq de 17" la 1024*768 în 100.
Şi nici să nu aud de tft cu culori de toată jena, sunt mulţumit aşa.

#41
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Nu e vorba de culori, cit e vorba de problema cu intzepatul ochilor la LCD...din cite am inteles de pe la amici _ar trebui_ sa treaca, in timp. Pina una alta ramin fan Trinitron FD...pacat ca nu se mai fac...

#42
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005
Mai superduper,aia e sticla pt. borcane si sticle colorate!Cantitatea de Pl ce o poate contine sticla din fata TK-ului tinde spre 0.Inca o data :ca sa ai o lumina si contrast bun tre sa faci sticla cat ma transparenta.Ai spart vreodata un TK si apoi spalat pe interior sticla din fata? Deci poti sa-i faci ce vrei! Tot ies radiatii pe acolo.

#43
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006

View Postloock, on May 13 2006, 13:18, said:

Tocmai am scris, refres-ul NU il poti afla sigur din monitor setings;

... mai aproape de realitate iti arata OSD-ul monitorului, iar si mai exact iti arata PowerStrip....dar nu e cazul sa mai umbli cu el (PowerStrip), decat daca driverele sunt absurd de proaste, si ai idee destul de clar ce faci....altfel risti serios sa arzi monitorul

ce este ala OSD??? Power strip este un program, nu?

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
1. on screen display
2. da.

#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
...nu mai apare edit...

OSD-ul, on screen display, este meniul propriu al monitorului, care se controleaza din butoanele monitorului...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate