Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

chart din numarul de cuvinte duplicate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Vreau si eu sa stiu cum pot face un chart  ( grafic )  din numarul de cuvinte duplicate   ( ex :  sa scriu o lista cu diferite nume  si in grafic sa apara de cate ori  e scris numele x , z, z si sa fie grafic cu numarul de  cuvinte duplicate  , )
daca stie cineva , tot caut gasesc cu cifre dar cu  , cuvinte  nu gasesc , am gasit un site dar pierde unele cuvinte nu le ia pe toate

Edited by geutu, 03 September 2017 - 20:30.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
o varianta e Excel:
- scrii cuvintele pe o coloana
- pe a doua faci un countif
- copiezi toate cuvintele in alt sheet si elimini duplicatele (stie Excel sa faca asta)
- faci un vlookup dupa fiecare cuvant si sa-ti returneze de cate ori il regasesti in primul sheet
- faci un grafic din datele din al doilea sheet

Ta-daa! :)

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
faci in excel o coloana cu nume si langa o coloana cu numarul de repetitii ale numelor. Selectezi coloanele si Insert Chart.

Daca ai lista lunga de nume si nu le poti numara tu, inserezi lista de nume cu duplicate, o copiezi pe alta coloana in care elimini duplicatele (cu remove duplicates). Intr-a 3 coloana numeri inregistrarile unice din prima coloana cu functia =countifs(A:A; C1) si tragi formula pana jos.

Selectezi coloanele B si C si inserezi chartul.

Bafta

 sorin147, on 03 septembrie 2017 - 20:34, said:

o varianta e Excel:
- scrii cuvintele pe o coloana
- pe a doua faci un countif
- copiezi toate cuvintele in alt sheet si elimini duplicatele (stie Excel sa faca asta)
- faci un vlookup dupa fiecare cuvant si sa-ti returneze de cate ori il regasesti in primul sheet
- faci un grafic din datele din al doilea sheet

Ta-daa! Posted Image

l-ai complicat si cu vlookup.

#4
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
pana la urma nu e nevoie sa imi faca chart , macar sa stiu   de cate ori e scrie fiecare cuvant  sa imi apara acele nume de cate ori sunt scrise ,  lista se face foarte lunga  ca asa daca era mica  ii inumaram si gata  ,deci lista se face foarte  mare si vreau sa aflu de cate ori e scris acele nume
ex :
marin  20
ionut 40
maurri 89
si asa mai departe

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Se numeste histogram, iar Excelul stie deja sa faca asta, fara count blabla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate