Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sfat alegere mini pc Intel NUC

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Si cablul ce sa fie : HDMI 2 sau USB tip C ?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Cand o sa reusesti sa transmiti semnal la un TV/Monitor actual pe USB de pe PC sa-mi zici si mie.

HDMI 2.0 e cablul AV ptr 4k.
USB-ul e ptr transmisii de date.

Exista ce-i drept conexiunea MHL - ptr MOBILE si tablete - se gasesc si la noi cabluri de adaptare si adaptoare ptr iesire HDMI de la MHL.
N-am vazut insa MHL la niciun PC. Si chiar si la mobile trebuie sa existe implementarea acestui standard.

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am un NUC cu i3-4010U CPU @ 1.70GHz si merge brici ca HTPC si in ziua de azi. Scoate chiar si rezolutie 4K prin HDMI-ul lui 1.2 (doar la 30Hz totusi). Pentru 60Hz este nevoie de un HDMI 2.0 ceea ce inseamna un NUC modern.
Al meu ruleaza cu 4GB DDR3 si un SSD Kingston de 120GB.

L-am folosit cca 2 ani ca "office" (web si multimedia in dormitor) dar de vreo 2 ani a devenit principalul mediastreamer/player din sufragerie. Cuplat cu un adaptor intern CEC pot controla Kodi cu telcomanda TV-ului direct iau cu Stream streaming pot juca fluid jocurile de pe pc-ul de gaming din alta camera folosind controllerul de la PS4 sau un controller de XBX360 (cu dongle-ul usb aferent) :) ...

#22
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005

 eiffel, on 01 septembrie 2017 - 11:50, said:

Cand o sa reusesti sa transmiti semnal la un TV/Monitor actual pe USB de pe PC sa-mi zici si mie.

HDMI 2.0 e cablul AV ptr 4k.
USB-ul e ptr transmisii de date.

Si atunci la ce foloseste portul USB-C existent pe NUC si portul USB-C existent pe monitorul LG, din link-urile postate de mine in primul post?

Attached Files



#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
USB-C nu inseamna MHL - MHL exisa si pe micro-USB.

Dar USB-C este noul standard universal ptr USB.

Deci e normal sa apara pe placile de baza si pe PC-uri.
Si in caz ca nu stiai sunt deja pe piata monitoare cu HUB-uri USB incorporate.

In cazul tau monitorul stie si MHL - poti conecta un telefon sau o tableta ce stiu MHL ptr a transmite imagine.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 cosmins2000, on 01 septembrie 2017 - 16:59, said:

Si atunci la ce foloseste portul USB-C existent pe NUC si portul USB-C existent pe monitorul LG, din link-urile postate de mine in primul post?
Ala se cheama Thunderbolt 3 .... si da, are aceeasi mufa ca USB-C , pentru ca are si functie de USB 3 si poate fi folosit ca atare ... dar baga un receptor compatibil Thunderbolt 3 (un monitor de exemplu, sau o placa video externa) si ai sa vezi efecte miraculoase Posted Image

Edited by ro_explorer, 01 September 2017 - 17:39.


#25
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Pana la urma am mers pe NUC7i5BNH in locul lui NUC7i3BNK, care este varianta cu i5-7260U  (4M Cache, up to 3.40 GHz) fata de i3-7100U (3M Cache, 2.40 GHz), Intel® Iris® Plus Graphics 640 fata de Intel® Iris™ Plus Graphics 620 , este mai inalt si are doua sloturi de pentru HDD. https://www.intel.co.../nuc7i5bnh.html

Am ales Memorii Kingston HyperX Savage Black DDR4, 2x8GB, 2133 MHz, CL13

Intrebarea mea, si ultima sper, ce tip de SSD 500GB sa aleg : Samsung EVO 850 SATA 3 2.5" sau Samsung EVO 960 M.2 PCI Express Gen3 x4 ?

Stiu ca ultimul SSD e mult mai rapid si mai scump, dar avand in vedere configuratia mini pc-ului si nevoile mele, se justifica acesta din urma sau intr-o utilizare normala, de zi cu zi, nu o sa observ diferente ca de la cer la pamant?

Edited by cosmins2000, 04 September 2017 - 17:26.


#26
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
O sa fie diferente vizibile.
Totusi, eu am alta curiozitate. De ce sunt NUC-urile mai scumpe decat laptop-urile?

#27
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009
Ai vazut ca postarea e din septembrie 2017...

Edited by ionut_lazar2001, 26 January 2022 - 12:13.


#28
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Irelevant!
Nelamurirea mea este la fel de actuala, ca in 2017.

#29
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Din 2017 până acum nu ți-ai dat seama că, cel puțin în domeniul IT, chestiile mici (cu performanțe apropiate unor chestii mari) costă mai mult? Miniaturizarea e costisitoare.

#30
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Sunt mai mici componentele unui NUC decat cele ale unui laptop?

Edited by lost_in_a_dream, 27 January 2022 - 07:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate