Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Noile oferte de Toamna de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Faptul ca poti sa poti sa faci modificari la contract este de la sine inteles, ca poate vrei si alte servicii pentru care oricum nu ai semnat initial. Si ar fi prosti sa nu ti le dea cu o reducere contra o prelungire.

Insa daca vorbim de contractul in sine acolo este problema (si discutam despre acest gen de oferte in care pretul abonamentului lunar nu este constant ci abonatilor li se iau ochii cu o reducere initiala, iar apoi pretul creste). De exemplu 'bestsellerul' actual spune: 59 lei/luna in primul an si 74 lei pe luna in al doilea (si pe aceeasi logica erau ofertele cu 37 sau 49)
Deci ei dupa primul an se asteapta la o marire (contractuala) a incasarii ori nu vad cum ar accepta ca abonatul sa vina sa negocieze o scadere la 50 sau la 45.

Edited by quant, 22 September 2017 - 21:14.


#38
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
La ofertele noi prețul era pentru 18 luni deci evident nu aștepți atâta pentru că prețul va crește pentru ultimele 6 luni. :D

#39
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View PostKalman2007, on 22 septembrie 2017 - 21:16, said:

La ofertele noi prețul era pentru 18 luni deci evident nu aștepți atâta pentru că prețul va crește pentru ultimele 6 luni. Posted Image
Pai nu merge chiar asa pentru ca ei au o strategie de marketing prin care abonatul este vrajit la inceput dar a semnat ca le garanteaza un anume venit total. Pentru cine are rabdare dau in continuare si o demonstratie mai matematica.

Ofertele acestea sunt de tipul 'x' luni pretul 'a' si 'y' luni la pretul 'b'. Deci abonatul le garanteza o valoare 'c', care este media ponderata de a+b, si evident ca din punctul de vedere al marketingului a<b (asa se iau ochii naivilor). Ca abonatul mai vrea apoi si alte servicii, evident ca i se pot da "ca la retentie" adica in loc de pretul 'd' i se dau la pretul 'e' unde e<d pentru ca esential pentru Upc este ca si-au marit incasarile obtinand c+e.
Insa ei nu au un motiv ca dupa cele 'x' luni de contract sa-ti dea tie un pret mai mic decat pretul 'a' si sa ignore de fapt ca tu aveai oricum obligatia pentru pretul 'b' (si ne reamintim ca b>a).

Edited by quant, 23 September 2017 - 06:50.


#40
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,364
  • Înscris: 05.09.2005
Doamne fereste unde s-a ajuns.

Dar daca nu m-am lamurit, acuma mi-e clar

#41
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare!
Nu au disparut de tot ofertele de toamna Posted Image . Atata doar ca sunt, oarecum, regionale, din ce imi dau seama.
49 lei în primele 18 luni
74 de lei din luna a 19-a
Net de 300 (Wifi inclus, fireste) si Family (Horizon sau CI), plus telefonia aia a lor Posted Image .
Iaca!

PS: Aia de 37 de lei ce cuprindea, mai stie cineva? Multumesc.

#42
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Am aflat unde e valabila oferta de toamna: in Bucuresti, Cluj-Napoca, Iasi si Timisoara.

#43
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
... iar cu oferta de 37 de lei, iata cum e treaba: este aceeasi, ca servicii, doar ca distribuirea costurilor este alta
37 lei în primele 12 luni
74 de lei din luna a 13-a
Contracte pe doi ani...
Am vorbit la telefon cu un agent de teren, aveam numarul lui de telefon de pe un pliant.

#44
pauarduc

pauarduc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2008
Am urmat si eu in link promo pentru oferta de 49 cu 300 + TV + tel.
M-au contactat sa fixam datele contractului urmand sa ma sune echipa pentru programarea instalarii. Nefiind sunat de acestia am revenit eu a 3-a zi pentru clarificari. Mi s-a comunicat ca de fapt oferta nu e valabila in zona in care conveniseram deja pentru instalare - Gilau Jud Cluj.
Mi se pare reclama mincinoasa, nu consider ca e cinstit modul in care procedeaza. Trebuia sa apara restrictie in momentul comandarii online a produsului. Sau macar la discutia in care am punctat conditiile si adresa de instalare.
Este minciuna sau neglijenta?
Pacat.

#45
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postpauarduc, on 17 octombrie 2017 - 20:41, said:

Trebuia sa apara restrictie in momentul comandarii online a produsului. Sau macar la discutia in care am punctat conditiile si adresa de instalare.
Salutare!
Insistati, mai ales ca pe saitul lor nu scrie unde e valabila oferta, ci doar pe pliantele pe care le impart. Nu se stie niciodata. Si daca nu desfiinteaza oferta Posted Image , macar poate c-or sa modifice pagina de promo de pe sait si astfel stie lumea o treaba: unde, cat, cum si ce, asa cum spuneti Dvs si cum e si normal.
PS: Daca nu merge nicicum si daca aveti un amic/ruda/coleg/etc in Cluj-Napoca, incheiati contractul pe adresa lui, dar pe numele Dvs, apoi mutati serviciile in locatia care va intereseaza Posted Image . Cred ca se taxeaza cu 40 sau 50 de lei mutarea. Ma rog, mai exista si posibilitatea cesionarii samd. Exista solutii impotriva pungasilor, chiar in propriile pungasii Posted Image ...

Edited by Sceleron, 18 October 2017 - 07:45.


#46
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
L-am gasit si pe cel de 37 de lei pe luna in primul din cei doi ani de contract (in al doilea an, 74 de lei pe luna), pe saitul UPC. E aici. Nici la asta nu scrie unde e valabila oferta. Cica "in orasul tau" Posted Image . Poti intra si cu proxy de Madagascar, ca tot asa zice...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate