Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Sigma DC 18-250 HSM -Err 01

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
vizi_ionut

vizi_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.07.2009
Salutare !!

Am  un Canon 500D cu un obiectiv  Sigma DC 18-250 HSM.

De ceva timp imi tot apare Err 01 Communication between the camera and lens is faulty. Clean the lens contacts.

A inceput sa o dea de vreo 3-4 luni din ce in ce mai des.  La inceput cand il foloseam intre 80-135 mm, acum si la 18mm.

Cu alte obiective nu am nici o problema.



Care sa fie problema ?



Multumesc!

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Daca nu ai contacte murdare intre obiectiv si camera, cel mai probabil s-a defectat sistemul de diafragma. Am patit asa ceva la Canon, cu un Tamron 70-300mm, al carui diafragma nu mai functiona. Dupa descrierea defectului, ar putea fi vorba de cablul panglica care actioneaza diafragma sau autofocusul, probabil s-a largit si agata pe undeva.

Fa o proba. Lasa diafragma deschisa la maxim. Si incearca sa faci poze la toate distantele focale, wide, medium, tele. Daca merge si nu da eroare, pune diafragma la F8 sau F11 si incearca din nou. Daca nu da eroare "wide open" dar primesti la F8 atunci diafragma e problema.

Al meu asa facea. Camera declansa doar wide open. Daca alegeam alta diafragma, camera refuza sa declanseze si aparea mesajul de eroare.

Edited by GUP, 24 August 2017 - 23:40.


#3
vizi_ionut

vizi_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.07.2009
Am incercat, aceiasi eroare. cand schimb distanta focala imi lasa impresia ca agata ceva inauntru obiectivului.

Posibil sa fie cablul panglica. Cam cat sa ma ajunga reparatia  ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate