Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Unde in Sithonia?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Buna ziua tuturor,
Ne gandim la o mica escapada de cateva zile in Sithonia. Ne plac plajele linistite, cu piesaj frumos (apa cristalina, turcoaz, intrare lina in apa), eventual cu nisip. Nu ne place aglomeratia si nici nu ne-am caza intr-un orasel zgomotos, cu balciul tipic de "Eforie".
Ce zona ne recomandati de cazare si ce plaje am putea vedea in 2-3 zile (mi-e greu sa fac o selectie, fiind timpul foarte scurt)? Ce este de neratat in Sithonia?
Ce taverne recomandati in zonele respective?

Edited by honney_bunny, 24 August 2017 - 15:02.


#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am pus ochii pe un resort asezat pe o inaltime de unde ai o  vedere superba catre mare, Porto Koufos Resort. Pe minenu ma intereseaza plaja asa ca nu ma deranjeaza ca e la cativa km de malul marii. Oricum la sfarsitul lui septembrie cand intentionez sa plec nu prea mai e vreme de baie in mare. Daca vrei plaja intinsa, gasesti la Vourvouru si la Nikiti.

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Eu am fost la Castro Deluxe Hotel anul tecut in August..Elegant si ieftin,hotel nou cu 2 nivele,internet gratuit ,tv prin satelit ce nu ma interesat,cat despre taverne toate sant bune bani sa ai.Mancare multa si buna tipic mediteraniana.Salate si peste cat incape.Multe nu poti vizita in 2 -3zile,Zece zile pe cont propriu 3.500E >2 persoane si prieteni din Athena ei pe contul lor bineinteles.Distractie placuta.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Tocmai am fost în zonă, prima dată, pentru 6 zile jumate. Deci încă nu cunosc toate „secretele” zonei. Fiind august, a fost aglomerat peste tot, dar nu de nerespirat. Deci aglomerația ține și de perioadă.
Am constatat că cea mai liberă zonă este partea de mijloc - sud a coastei de vest, la sud de Porto Carras, pînă în Toroni. Aici șoseaua principală e departe de țărm, iar șoseaua de pe țărm e slab circulată și leagă multe plaje aproape necunoscute, fiecare avînd alături unul - două spații de cazare (hotel, vile, camping) și una - două taverne. Îți dau niște nume, de la nord la sud, să le cauți pe harta google: Agia Kiriaki, Koutsoupia, Galini Neou Marmara, Likithos, Poseidon Beach (Las Bandidas), Azapiko Villas, Aretes, Tristinika.
Am fost și la cîteva plaje destul de izolate pe coasta de est, dar nu au neapărat cazare: Klimataria, Agridia, dar și Kriaritsi sau Kalamitsi, mai aglomerate, dar se găsește cazare liniștită la margine.
Altă cazare mai izolată e Hotel Porto Koufo sau studiourile de alături, dar plaja nu e chiar cum vrei tu.
Am mîncat bine la tavernele Bukadoura și Tzitzikas în Porto Koufo, Paul's în Parthenon (pe munte, lîngă Neos Marmaras, cu priveliște spre Kassandra) și Zorbas în Kalamitsi pe plajă. O priveliște extraordinară e și de la Kalamitsi Panorama, pe șoseaua dintre Porto Koufo și Kalamitsi, dar servirea și farfuriile arată mai rudimentar. Totuși, la nici una din aceste taverne nu am găsit frikasse, sau chestii de genul ăsta. La Paul și la Kalamitsi Panorama au miel sau capră la cuptor, cu cartofi, au stifado, au musaka, dar ceva mai tradițional/complicat nu. În rest am luat gustări pe la beach-bar-uri, ai ce mînca, prăjeli, grătare, salată de fructe.
De neratat ar fi insula Diaporos de la Vourvourou. Puteți fie închiria barcă (ideal ar fi cu rezervare, uite un exemplu de site https://alfaboatrental.gr/en/home/), fie merge cu excursiile organizate, care sînt suficient de relaxante, stau cîte o oră în fiecare loc important și pleacă la ora 11, deci nu e necesar să te grăbești (eu i-am găsit pe plajă lîngă Hotel Rema, nu știu ce site au). Aici merită mers în primul rînd la White Beach, apoi la Blue Waters și apoi, unde mai aveți chef.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca  o mai fi traind, incearca taverna lui Vassilis in Metamorfosi. Acolo am mancat cel mai bun octopus din toata Grecia dar si pestii sunt foarte buni. Se mananca binisor in Neos Marmaras dar la Toroni, in taverna de pe malul portului a fost un esec total. Caracatita era uscata iasca si nici nu parea foarte proaspata. Nu mai tin minte exact cum se numea taverna cu pricina, urcai niste scari pentru a ajunge pe terasa. Ar putea fi vorba despre O Pefkos dar au trecut vreo 6-7 ani de cand am fost ultima oara in Sithonia.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFreemanG1, on 24 august 2017 - 15:45, said:

Zece zile pe cont propriu 3.500E >2 persoane

Glumesti?3500 euro inseamna ieftin pentru 10 zile?
De banii aia te duci in Tahiti,in extrasezon.

#7
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Am revenit cu cateva impresii. Sithonia mi s-a parut fermecatoare, verde, cu peisaje superbe si foarte linistita la inceput de septembrie.
Am avut cazarea in Porto Koufo, mi-a placut mult locatia, golfuletul acesta linistit si superb, desi plaja are ceva cam multe pietre. Totusi gasesti in zona taverne foarte bune  (recomand Tzatzikas, unde totul este excelent! - servirea, mancarea, desertul din partea casei, prosopelele calde si parfumate pt maini si atentia la detalii, dar si O'psaras, unde am mancat la pranz o supa de peste excelenta si hamsii). Celelalte taverne am inteles ca sunt de evitat (cel putin asa ne-au spus gazdele de la pensiune). La ambele taverne este aglomerat seara si este de preferat sa se faca rezervare telefonica.
Nu prea sunt supermarketuri in zona (decat in Toroni).
Plaja Toroni este foarte lunga, intinsa, cu nisip mai grunjos ca textura, am prins valuri aici. Exista numeroase unitati de cazare in zona, de-a lungul plajei, precum si taverne. Am mancat la Leon, asa cum ne-ati recomandat. Mancarea a fost buna, dar Tzatzikas si O'psaras ne-au placut mai mult.
Am fost pe plaja 5 steps on the sand (zona Sikia), unde am revenit - este un colt de rai acest golfulet, cu nisip si pe plaja, si in apa, potrivita pentru copii, cu sezlonguri contra consumatie si cu taverna aferenta unde se serveste o mancare foarte buna.
Am mai fost si la plaja Kalamitsi, lata, cu nisip fin (cel putin in fata insulitei, unde am stat noi). Perfecta pt copii si acesta plaja. Sezlongurile costa 5E (2 sezlonguri si umbrela), acolo unde am stat noi.
Am facut si un mic tur intr-o dupa-amiaza, oprindu-ne la cateva plaje. In mod deosebit, mi-au placut Portokali (Orange Beach)- doar am facut poze si am plecat, dar si Lagonisi (superba, nisip fin, potrivita pt copii, un pic aglomerata).
Una peste alta, am avut o vreme perfecta, apa calda si as reveni cu placere oricand.

Edited by honney_bunny, 07 September 2017 - 14:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate