Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Viscri - sa moara fraierii la tara!

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Familionul a vrut sa ne plimbam, pt ca V. Prahovei dadea pe afara, asa ca am purces voiniceste catre Viscri si Sighisoara.
La Viscri ne asteptam sa vedem un mini-Buckingham, al lui Nea Charles.

Attached File  litl-bukingham.jpeg   305.7K   275 downloads

Pe drumul spre Sighisoara, in satul Bunesti, un indicator scofalcit ne indica drumul catre Viscri.

La iesirea din Bunesti, am vazut arhitectura rurala demna de India, cu case de un nivel, fara structura de rezistenta, din porotherm lipit cu lut (nu ciment).
E ceva de speriat, si am o "mica banuiala" ca n-au nici autorizatie de constructie! Niste infractori, toti!

Attached File  caramida.jpeg   136.03K   303 downloads

Asta a fost primul semn ca nu-i a buna.

Drumul spre Viscri este o schita, adica e plin de cratere (nu gropi), iar pe alocuri dispare. Sunt 8 Km ce sunt strabatuti in 30minute.
Era plin de masini cu soferi ce injurau de mama focului si biciclisti de profesie.

Sotia delira ceva despre restaurantele din Viscri si foame; nepotii vorbeau de snitzel vienez si pizza.
Eu ranjeam presimtind dezastrul, fiind mai calit si trait de mic la tara.

Am ajuns in Viscri, unde niste case romanesti si sasesti, ce erau amarate pe la 1900, acum sfideaza gravitatia, dar macar erau relativ proaspat spoite.
Mirosul de "balega evetiana" te facea sa te simti la sat!

Casa de la intrarea in sat, pare a fi arhitectura romaneasca.
Attached File  2017-08-17_13-24-39.jpg   368.18K   321 downloads

Am ajuns "in centru", langa Birt (Local-pub) si am parcat.

Attached File  local-pub.jpeg   259.89K   321 downloads

Un ~ polonez cu o engleza stricata ma interpeleaza suparat:

Quote

- Do you know what's to visit in Viscri?
- Nothing, really nothing; the nice fortified Church, similar to the Milano Duomo (zic eu razand).
- Oh, that bad?
- I'm afraid so...


Rade si el, apoi mergem catre biserica.
Pe drum gasim elemente de kitch rural, si imi aduc aminte cat de mult am urat sosetele de lana facute de mama si bunica.
Am presimtiri ca cele de pe gard erau facute in China, dar macar nu intepau!

Biserica chiar ca sfideaza gravitatia, iar doar zidurile groase de 5-7m o ajuta. Asteapta doar cutremurul cel mare, precum jumatate din orasele tarii.
Attached File  biserica1.jpeg   260.03K   307 downloads Attached File  biserica2.jpeg   405.68K   290 downloads

In fine, a gasit si un restaurant, cu doua feluri de mancare si am fugit infometati catre masina, pt ca ploua cu galeata.

Pe drumul de intoarcere am reluat injuraturile la adresa primarului si autoritatilor locale ce au ignorat drumul spre Viscri timp de ~ 20 de ani.
Probabil stiau ei de ce fac asta, ca sa nu se mai duca prostii in vizita.
Ma intreb daca Charles vine cu elicopterul sau cu Range Rover?

Retrospectiv, calatoria la Viscri e buna pentru a rumega cateva realitati:
- cum arata un sat romanesc MARE/Frumos pe la 1900; asa veti intelege cat de mult am evoluat; unii dintre noi.
- marginimea satului Bunesti va face sa intelegeti ca multi romani traiesc inca ca pe la 1900, dar cu antena parabolica!
- sa moara fraierii la tara! Eu nu mai vreau!

Quote

Locuinta mea de vara
E la tara...
Acolo era sa mor
De urat si de-ntristare
Beat de soare
Si parlit ingrozitor!

Vara la Tara - Baniciu

Attached Files



#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Asta inseamna sa pleci la drum neinformat, doar pe baza a ceea ce vezi la tv.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAhasverus, on 22 august 2017 - 09:15, said:

imi aduc aminte cat de mult am urat sosetele de lana facute de mama si bunica.
Am presimtiri ca cele de pe gard erau facute in China, dar macar nu intepau!
Daca primeai sosete din lana "adevarata", din alea groase, erai aranjat! :)
Primeam si eu, in copilarie, in fiecare toamna de la o bunica, dar le "pierdeam" destul de rapid pentru ca nu le suportam deloc.
Cele de pe gard par a fi dintr-un material mai prietenos.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Super-like pentru poze, stil si chiar lungime (exact cit trebuie, cel putin pentru atentia mea...).

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Si eu am patit-o. Si m-am intors si flamand. La Prejmer e mult mai drăguț si fără atâta marketing

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo de oras sasesc frumos, mi-a placut Codlea.

In rest, am trecut fix prin aceeasi experienta, iar la plecare tot ce aveam in cap era:

Fireatz ai dreaq cu Viscri al vostru!

Desigur, odata ajunsi in civilizatie, am aplicat filtre la poze si le-am povestit prietenilor ce frumos si pitoresc e la Viscri.

Ce, sa fim noi singurii prosti? Posted Image

#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Ai dat macar un search pe google inainte sa pleci ?

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dumnezeule Mare! Pai ce ai fi vrut sa vezi, intr-un catun izolat, uitzt de lume? Discoteci, cluburi de fite? Charles tocmai de asta a ales zona, ca arata ca acum 200 de ani, nu cauta palate, are destule la el in tara.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Charles fuge de parparazzo si Priscilla, ca sa se bucure de un tzoi de pruna!
Nici eu nu m-am interesat (mea culpa), dar personal ma asteptam la pensiuni, apa curenta, asfalt, produse traditionale nefabricate in China sau la strung!
Mergi prin Italia si in general zonele vechi, dar care sunt pune bine in valoare, macar dpdv comercial.

La Viscri nu e nimic!
Ajungi sa te bucuri de pietrisul nou pus in sat, pt ca altfel te afunzi in colb.
Localnicii se uita la vizitatori ca la circ, spargand seminte in poarta inalta.
La ei in ochi se citeste: "uite-i si pe prostii astia".

Cu organizare si putin efort, acolo putea fi un corn al abundentei pt localnici.

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,248
  • Înscris: 31.08.2006

View PostAhasverus, on 22 august 2017 - 09:15, said:

pe drumul de intoarcere am reluat injuraturile la adresa primarului si autoritatilor locale ce au ignorat drumul spre Viscri timp de ~ 20 de ani.
Probabil stiau ei de ce fac asta, ca sa nu se mai duca prostii in vizita.
Ma intreb daca Charles vine cu elicopterul sau cu Range Rover?



Pai, lui domnul print Charles tocmai drumurile desfundate ii plac, si mersul cu caruta:

[ https://s29.postimg.org/ohxr9sqzb/CHARLES.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s29.postimg.org/okhmwmumv/CHARLES_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

             Cand vine la Viscri renunta pentru cateva zile la viata de superlux si se integreaza perfect in specificul local, in traiul campenesc, fiindca e satul de drumuri asfaltate si masini scumpe. Isi ia o bata in mana si merge la pas pe drumuri de care duce lipsa in Regatul Unit. Asa se incarca omul de rustic si intra in deplina comuniune cu natura.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 22 august 2017 - 09:44, said:

Cu organizare si putin efort, acolo putea fi un corn al abundentei pt localnici.
da, dar nu ar mai putea manca seminte-n poarta....

#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu e sat romanesc, dar starea lui actuala a fost ''imbunatatita'' mult de romanii nostri :D

#13
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Românul s-a dus la turism rural: să aibă drumuri, pizza, șnițel, parcări supraetajate! Păi ce, am plecat de la oraș ca să nu avem același confort?! De aia am murit noi la revoluție?!

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostErwin_Rommel, on 22 august 2017 - 09:50, said:

Nu e sat romanesc, dar starea lui actuala a fost ''imbunatatita'' mult de romanii nostri Posted Image
la ce primar au, nimic nu ne mai mira...

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bai copii... printul Charles cand vine la Viscri intra numai in cizme cu carutza sau cu masina de teren, exclus alte variante.... Am incercat si eu odata, cu masina de oras, sa merg sa vad ce e acolo si am renuntat cand am vazut ca incep pietrisul, gropile si ca apar rromi pe ulitza....

Lasati-o balta! Romania rustica a murit de mult... Aia reala e lipsita aproape total de infrastructura civilizata, apa curenta si posibilitati de a face un dush...  Asa ca, fuga inapoi la Bucuresti.

Edited by rosix, 22 August 2017 - 10:06.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce restaurant? Tocanita de pui cu mamaliguta cu branza facuta in konie si pita coapta la cuptor.
Merg la tara in ideea de a scapa de tot ceea ce am la oras si sa ma intorc cu 60 de ani in urma. Tocmai nimicul ala, simplitatea, salbaticia locului, mirosul de balegar si fan, scroafele cu purceii pe marginea santului, ciurda de vaci sus pe deal fac din satul romanesc (ma rog, romanesco-sesesc) autenticul la care te intorci cu drag. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 22 August 2017 - 10:13.


#17
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Domnu' eu am trait jumatate de viata la tara, plin e greutati ce pt generatiile actuale pot fi considerate SF.

Pentru mine a fost o intoarcere in timp, si ma asteptam la ceva stilizat, care a merite 5 lei cheltuiti acolo!

Da, cred ca turistii nu ar fi fost deranjati sa aibe restaurante cu specific romanesc/sasesc, parcare amenajata, calarie, mers cu caruta; intr-un cuvant atractii turistice, imbinate cu specific national.

Da o fuga prin Austria, ca sa vezi cum se face!

Daca mizeria si delasarea e specific national, atunci asta este... de ce dracu sa ne mai mintim.
Daca facem din WC in fundul curtii un stindard al turismului romanesc, atunci macar suntem sinceri si liberi!

Edited by Ahasverus, 22 August 2017 - 10:11.


#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Restaurantul astora nu l-ati gasit?

Quote

Iată câteva dintre preparatele servite la Casa Albastră:
- supă cremă de roșii dulci cu ardei copt;
- cartofii ciobanului cu brânză maturată și cârnați din sat;
- telemea coaptă cu roșii, ardei și busuioc;
- dovlecei rași cu puțină smântănă și serviți cu ou prăjit;
- vinete coapte pe plită cu ardei;
- tarte de fructe de pădure.

Edited by Michidoo, 22 August 2017 - 10:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate