Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

aplicații mobile foto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ma gândesc că acest topic poate deveni o sursa buna de schimb de experiență. Vă rog recomandați NUMAI aplicații pe care le folosiți și care vi se par utile; deci nu recomandați doar pentru că ați auzit de ele sau pentru că au apărut în nu-știu-ce clasament "best apps".

Încep eu.

The Photographer's Ephemeris
Android
25,00 lei
Planificare foto pe teren. Aplicație completă, nu știu ce ar trebui în plus. Are și versiune web gratuită.

Sun Position Map
Android
Gratis
Planificare foto pe teren. Mai slabă față de TPE de mai sus; funcții mai puține, caractere foarte mici și greu lizibile, cel puțin pe ecranul meu FHD. Dar măcar e gratis.

DoF
Android
Gratis
Calculează DoF/blur ținând cont și de difracție. Alte funcții: calcul f-stop pentru a obține DoF dorit, focus stacking, DoF în mod macro. Se poate seta nivelul de blur / claritate acceptabil. Pare cam dificil de folosit la început, dar după ce înveți programul merge brici. Am încercat multe aplicații pe această temă, și chiar sunt foarte multe, dar aceasta mi s-a părut de departe cea mai completă.

Edited by calexe, 12 August 2017 - 22:48.


#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Aplicatia nativa a telefonului! Aia este baza. Daca nu esti multumit de cum scoate pozele telefonul,inseamna ca ai un hardware prost.
Cu aplicatii terte ce crezi ca faci?

Edited by Adm, 13 August 2017 - 07:55.


#3
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Snapseed- prietenii știu de ce ;)

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postthe_ice_master, on 13 august 2017 - 02:11, said:

Snapseed- prietenii știu de ce Posted Image

Pe Android Snapseed si GPhotos distrug tot impreuna la editare. Nu exista ceva mai avansat. NU are rost pentru editare sa iti bati capul cu altceva.

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
https://play.google.....imageapp&hl=ro


Aplicatie pentru camerele foto Panasonic (o folosesc pentru GH5).

Copy paste  de pe prezentarea lor. O folosesc de cateva luni si este excelenta.

“Panasonic Image App” is an application that makes it possible to use your smartphone to remotely control the shooting and playback functions of a Wi-Fi-compatible digital camera/digital video camera, and to perform upload operations to SNS (Social Networking Service) sites.
The following major functions are available with this application.
・You can watch the same image as on the Live View screen of your digital camera/digital video camera on your smartphone, and control shooting and other camera operations as with a wireless remote controller. (*1)
・You can play back and delete still pictures and videos recorded using your digital camera/digital video camera on your smartphone. (*2) (*3) You can also copy them to your smartphone, and upload them to SNS sites. (*3)
・If your smartphone is equipped with NFC functions, you can perform the initial Wi-Fi settings and establish a connection simply by touching your digital camera/digital video camera with your smartphone. (*4)

Additional functions for digital cameras
・This app allows you to implement continuous connection with a digital camera that has Bluetooth function and make Wi-Fi connections and perform remote operation just with your smart phone. It also allows you to apply location information to recorded images and easily perform automatic transfer of images.(*5)
・If your smartphone is equipped with NFC functions, you can transfer recorded still pictures stored in your digital camera to your smartphone simply by touching your digital camera with your smartphone. (*4)
・You can make settings to automatically transfer still pictures recorded with your digital camera to your smartphone.
・You can add location information acquired with your smartphone to pictures recorded using your digital camera.

Additional functions for digital video cameras
・By installing a digital video camera, you can monitor your home while you are out by checking the image on your smartphone, and speak to those at home and take pictures. (*3) (*6) (*7)
・You can play back recorded still pictures and videos from your digital video camera on a DLNA-compatible TV using a LAN connection. (*3) (*7)

Edited by mircea812, 13 August 2017 - 08:57.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Doar pentru android!
Compozitie - PS Touch
Tonare - Lightroom mobile
Captura - Camera FV5/Cinema FV5 si FreedCam(Bineinteles telefon cu permisii de superuser/ROOT)
Controller - DSLR Controller
Planing- Utilitarele recomandate de Calexe
Sincer nu le vad rostul: In 99% din cazuri am laptopul si monitorul extern de garfica cu mine si acolo fac treaba seara la un pahar de JB.

Edited by geo123, 13 August 2017 - 15:55.


#7
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Eu am asta: https://play.google....menrg.dof&hl=en

Il folosesc pentru hiperfocala.

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postgeo123, on 13 august 2017 - 15:54, said:

...
Planing- Utilitarele recomandate de Calexe
Sincer nu le vad rostul: In 99% din cazuri am laptopul si monitorul extern de garfica cu mine si acolo fac treaba seara la un pahar de JB.
Ce are a face laptop-ul și monitorul extern de grafică cu app-urile recomandate de mine? Sau nu înțeleg eu?

În rest:
Referitor la FV5, nu m-am referit la captură de foto via telefon, deci nu recomandați așa ceva decât dacă țineți neapărat. Nu acesta era scopul topicului, chiar dacă unii rătăciți de mai sus, vânători de subiecte noi, s-au și băgat ca musca-n lapte.

Edited by calexe, 13 August 2017 - 19:13.


#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru planing e nevoie de telefon si atat.
Pentru restul eu folosesc Laptop si monitor dedicat.
Editarea si captura cu telefonul sunt o gluma proasta indiferent de aplicatie si telefon/tableta.
Eu am recomandat ce este mai bun pentru cei care se incapataneaza sa faca captura si sau sa proceseze cu telefonul.


#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcalexe, on 12 august 2017 - 22:47, said:

DoF
Android ...
Gratis
Calculează DoF/blur ținând cont și de difracție. Alte funcții: calcul f-stop pentru a obține DoF dorit, focus stacking, DoF în mod macro. Se poate seta nivelul de blur / claritate acceptabil. Pare cam dificil de folosit la început, dar după ce înveți programul merge brici. Am încercat multe aplicații pe această temă, și chiar sunt foarte multe, dar aceasta mi s-a părut de departe cea mai completă.

Da, pare sa fie tehnic cea mai completa, cam dificil insa de setat pe telefon valorile exacte pentru parametrii doriti. Am incercat sa instalez si varianta pe Windows dar sare antivirusu pe fisier. Fara manualul de utilizare, asa la prima vedere nu se intelege nimic. Dupa calculele DOF (justificate si prin trimitere la carti de specialitate) daca mai cresc producatorii mult numarul de pixeli vom face fotografii doar cu diafragme mai deschise decat 2.8 ca sa evitam difractia  si asa deja la f5.6, f8 nu mai e ce a fost odata. :)

In loc de TPE eu folosesc mai mult SunSurveyor, le-am cumparat acum cativa ani, cam in acelasi timp, si m-am inteles mai bine cu interfata acesteia.

Edited by edri, 22 January 2018 - 17:03.


#11
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postthe_ice_master, on 13 august 2017 - 02:11, said:

Snapseed- prietenii știu de ce Posted Image

Snapseed and you're done iar raportat (și) la preț nimeni nu-l întrece.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate