Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

restaurant cu specific grecesc in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Salut,

O recomandare de restaurant grecesc in Bucuresti, de preferinta cu terasa racoroasa? In orice caz, nu fast food, vrem sa gustam niste specialitati grecesti cu care n-am apucat sa ne delectam in Grecia...

#2
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
In Bucuresti Amvrosia si Meze.
Ambele incercate si ambele foarte bune.

Edited by pink_flamingo, 12 August 2017 - 20:55.


#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Meze are cumva si o terasa interioara? Ca nu-mi dau seama din poze...Asa, pe strada, in Centrul Vechi, chiar n-as vrea sa iau masa...

Amvrosia are terasa foarte frumoasa (cel putin asa se vede din poze), dar am dat peste niste review-uri care nu prea le fac cinste, si destul de recente (de acum 3 saptamani). Ca ar fi asteptat 45 min pana le-a luat comanda si in total 2h pana a venit mancarea (pe rand, nu toata deodata, cum ar trebui, si alta mancare, nu ce-au comandat). Nu ne grabim nicaieri, dar nici nu ne place bataia de joc (daca o fi real ce-au povestit oamenii acolo)...

altfel, imi lasa gura apa cand citesc meniurile de la ambele restaurante Posted Image

Edited by Michidoo, 12 August 2017 - 21:19.


#4
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Fereste-te de sosul tzatziki daca mergi acolo...

#5
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View PostMichidoo, on 12 august 2017 - 20:41, said:

O recomandare de restaurant grecesc in Bucuresti, de preferinta cu terasa racoroasa? In orice caz, nu fast food, vrem sa gustam niste specialitati grecesti cu care n-am apucat sa ne delectam in Grecia...
portocale ?

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Recomand cu incredere:

https://www.ryanair....8-12&budget=150

Vedeti si Atena, nu credeti ca e altceva decat cocalareala si t-igania bucuresteana?

Spunea cineva, si pe buna dreptate, ca decat sa caute o portie buna de paste in Bucuresti, mai bine ia avionul pana la Milano (erau bilete cu 5 euro la Ryanair)

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Meze e mai ok.Desi mancarurile ca sa fie originale nu au nevoie numai de reteta au nevoie si de componente.Ori iaurtul pentru Tzatziki este special nu e in Romania si nici castravetele care in Grecia este lung si are alta textura.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@cattavencu Multumesc, dar fix acum o luna luam masa in Grecia, pe malul marii. M-as urca in avion si maine, dar pentru mica vacanta pe care ne-am permis-o am de recuperat acum. Doar ca ne-a ramas sufletul acolo, multe feluri de mancare n-am apucat sa incercam si ziceam ca acum, cu ocazia unei aniversari, sa gasim ceva cu aer de Grecia, macar mancarea, ca la servicii n-am pretentii, stiu ca traiesc in RO.

@Memeito, tzatziki de la care din cele 2 restaurante? Sincer, n-am apucat sa incerc in Grecia si as fi comandat acum...

Edited by Michidoo, 12 August 2017 - 21:47.


#9
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
http://www.tavernamareluipaharnic.ro/

caracatita la gratar cu sos special

off-topic

View Postcattavencu, on 12 august 2017 - 21:22, said:

Vedeti si Atena, nu credeti ca e altceva decat cocalareala si t-igania bucuresteana?
Nu stiu ce cunosti tu despre Bucuresti, dar cand mai traiesti aici, schimba anturajul si iesi de urgenta din Rahova, Ferentari, Berceni, Giulesti sau Militari.
Bucurestiul este mult mai mare de atat.

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce o cauta Humus in meniu grecesc ....e mister.....!!

#11
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postvio69a, on 12 august 2017 - 22:28, said:

Ce o cauta Humus in meniu grecesc ....e mister.....!!

Ca si salata de vinete cu ceapa si maioneza.

#12
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postvio69a, on 12 august 2017 - 22:28, said:

Ce o cauta Humus in meniu grecesc ....e mister.....!!
Mai toate restaurantele etnice, nu au de fapt nimic in comun cu tara respectiva, avem in Romania si restaurante chinezesti, japoneze, indiene, etc. - dar pur si simplu sunt niste restaurante normale, cu cateva decoratiuni exotice, pune patronul acolo de pilda cateva stampe ieftine japoneze pe pereti, si gata! - zice ca e restaurant japonez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate