Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitie masina 5500 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
vladvlad111

vladvlad111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.05.2015
Salut oameni,

In primul rand nu stiu sigur daca am nimerit bine cu intrebarea dar sper ca da.

Saptamana viitoare vreau sa imi cumpar o masina si as dori putin ajutor din partea voastra. Am capital in jur de 5500e si vroiam sa ma indreptati spre o alegere buna.

Am 3 masini in minte...Audi a4 , VW Passat sau Ford focus. Audi nu cred ca ma pot apropia mai mult de 2006-2007, passat cam tot asa si focus cred ca ma pot duce in 2009 chiar. Chiar daca mai adaug 2-3-400e prin magie astea ar fii modele pe care le-as vrea sa le cumpar.

Acum daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu modele alese, la ce motoare sa ma uit (audi a4 are si 1.9 si 2.0). La ce sa fiu atent cand m-as duce sa le verific etc.

Va multumesc si astept sfaturi si ajutor !

#2
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Alegerea depinde de cati bani ai sa intretii o masina. Spune-ne ce magie poti face ca sa socti bani din joben pentru a intretine una dintre masinile enuntate de tine. O distributie, o volanta, ambreiaj etc.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Destul de greu sa gasesti un a4 in mintile lui din 2005-2006 (modelul b7) in stare buna la 5500euro. Ca motorizare iti recomand 1.9tdi chiar daca e mai slaba la putere.

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Focus clar. Bugetul ala inseamna un A4 sau Passat (mult) mai uzate. Cu putina rabdare si atentie, poti sa gasesti un Focus de prin 2008-2009, de la proprietar si rulaj de 100-120000 de km pe bune. Un A4 sau Passat echivalent, inseamna un buget de pe la 7000 de euro in sus. Si nu da toti banii pe masina. Nu strica sa mai ai acolo de o "ciorba".

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eu m-as orienta catre un model mai low budget dar relativ mai ieftin de intretinut. In niciun caz un Audi, VW. Sunt marci premium si la banii astia nu cred ca vei gasi ceva uman. Strict parerea mea.
U know, Citroen, PJ, Renault, un Duster, chestii mai pamantene dar clar mai ieftine de noi. So, posibil, mai ok la second in banii astia :)

Oricum, mai scrie lumea, mai vezi si te hotarasti in final. Orice ai face, nu te grabi foarte tare si ai rabdare sa intelegi ce ti se potriveste mai bine si nu neaparat ce arata mai cool dar mai apoi te distruge daca pica ceva.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

 Monitoxus, on 12 august 2017 - 16:09, said:

Orice ai face, nu te grabi foarte tare si ai rabdare sa intelegi ce ti se potriveste mai bine si nu neaparat ce arata mai cool dar mai apoi te distruge daca pica ceva.

De fapt asta e cel mai important si aici gresesc cei mai multi...se grabesc. Din euforia de a avea masina, unii ca sa pleace in vacanta cu ea etc. Din graba multi ajung sa cumpere "ocazii" si mai apoi sa regrete. Deci asta ar fi cel mia bun sfat: RABDARE! Mai ales camasini SH, in intervalul tau de buget sunt cu miile.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Focus. A4 ok pleaca de la 7.000, Passat un pic mai de jos, dar tot depaseste bugetul.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Gasesti A4 B7 in stare buna in 6000... si Passat b6.

#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Grija mare la samsari. mai ales cu Audi-urile si cu VW-urile. Mai bine un Ford Focus decat o samsareala de VW sau Audi cu multiplii distantei de la Pamant la Luna in bord.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Al3xandru35, on 12 august 2017 - 17:52, said:

Grija mare la samsari. mai ales cu Audi-urile si cu VW-urile. Mai bine un Ford Focus decat o samsareala de VW sau Audi cu multiplii distantei de la Pamant la Luna in bord.

De parca focusurile nu pot fi samsarite. Aveti o logica unii...

Sunt mai multe tipuri de samsari.
Unii se ocupa doar de: Golf 4, altii de Golf 5 si Passat B6, altii de BMW seria 5 E60, altii seria 3 e46 respectiv E90, altii doar de audi, altii doar de frantuzesti (citroen c5, Peugeot 508, 308, etc), unii doar cu Opel astra si Insignia, iar unii doar cu Ford Mondeo si focus mk2.

Se poate gasi si un audi bun la 6000euro (a4 b7), insa destul de greu. Ca idee din vreo 20 Audi A4 b7 verificate, abia unul singur l-am gasit in stare buna mecanic, insa vizual in exterior mai avea mici defecte optice (2-3 zgarieturi, vopsea ciobita de pe la pietre, etc), iar interiorul era impecabil.

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Adevarul e ca samsarii sunt ca doctorii: unii sunt specializati pe anumite parti ale corpului, altii pe anumite modele de masini. Nu stiu ce are in plus un samsar de Golf 4, fata de unul de Golf 5 sau Audi A4. Asta apropo de logica. :D

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In banii aia nu prea vad ce A4 ai lua. Cred ca nici Passat. In schimb, Focus gasesti ok.

Focus diesel [titanium] din decembrie 2008 a luat o cunostinta la vreo 5700. Prim proprietar, servisare in retea, 70 k km, supermisto masina.

Edited by _R_A_D_U, 12 August 2017 - 19:20.


#13
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
difera liga de pret.
samsaru de golf 4 se joaca cu masini de 3500 Euro bucata iar cel de A4 poate ca jongleaza in intervalu 10-20k bucata

#14
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu am luat Focus 1.6 benzina din 2007 si 125000 km cu 3500 E, masina de la primul proprietar, Il am de cateva luni fara probleme momentan.  Cu 5500 sigur gasesti ceva de prin 2009 in stare buna.

Deci mergi pe Ford, sau poate chiar un astra h 1.6 benzina 115 cp, ori Fiat bravo tjet

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 LauCalin, on 12 august 2017 - 18:38, said:

Adevarul e ca samsarii sunt ca doctorii: unii sunt specializati pe anumite parti ale corpului, altii pe anumite modele de masini. Nu stiu ce are in plus un samsar de Golf 4, fata de unul de Golf 5 sau Audi A4. Asta apropo de logica. Posted Image

SAMSAR de golf 4 spune asa:
-golf 4 e mult mai reusit ca golf 5
-am avut si golf 5 si golf 6, dar ca golf 4 de fiabil nu s-a mai facut.
-e masina fabricata pana in 2005, e fara moarte
-intretinere ieftina la suspensii

Samsar de golf 5 spune asa:
-golf 5 e mai modern ca golf 4, arata mai bine, zici ca e masina fabricata in 2017
-merge mult mai bine la drum, ca are suspensie din aia misto


Deja stiu destul de bine piata sh din Romania. Fiecare e specializat pe o anumita masina, stie cum sa o prezinte, cum sa o faca sa functioneze pana ti-o vinde, se pricepe bine la modelul respectiv de masina.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Mergi pe Passat sau Golf. In nici un caz pe Focus care e in clasa cu Golf dar mult mai slaba calitativ.
Audi daca chiar simti diferenta de calitate si placere a condusului si daca esti pregatit financiar sa intretii o masina premium.

#17
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 22.01.2014

 Kroghy, on 12 august 2017 - 20:42, said:

Mergi pe Passat sau Golf. In nici un caz pe Focus care e in clasa cu Golf dar mult mai slaba calitativ.
Audi daca chiar simti diferenta de calitate si placere a condusului si daca esti pregatit financiar sa intretii o masina premium.
placerea condusului dupa inca 3k euro ;)
daca tu ti-ai luat teapa de ce indrumi si alte persoane spre aceeasi patanie ca si a ta....placerea ondusului:)) ia un Subaru un evo un rs nu un a4.....si VW si Ford au bune si rele...ford cu dinamica vw cu interiorul(calitate)

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Comparativ cu un ... de focus, un a4 chiar e o placere a condusului... mai ales daca are macar 170cp Posted Image
PS: Ultima data am facut un focus 2... nu avea nici o sansa pe curbe, dapoi daca as avea si quattro si jante pe 18... ar sta ca trenul pe sine Posted Image

Edited by TruculMagic, 12 August 2017 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate