Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Procedura reclamare firma

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
M-am angajat la o firma pentru o luna pe un post pe care au mai fost angajati si alti colegi.Slujba este de promovare si inventariere a pieselor de la o firma de dezmembrari.
In anunt se precisa salariu intre 1500-4500 la care se mai adauga o portiune din profit si plata carburantului.


Cand am ajuns la interviu a fost o discutie de cateva propozitii in care mi-a spus sa vin maine si ca salariul e de 1500 lei si daca ma descurc o sa creasca salariul.Nu a facut contract,in aceeasi situatie sunt si ceilalti colegi ai mei si ziua urmatoare seful a plecat in strainatate sa isi cumpere masina ,a ramas doar sotia lui si personalul acolo.Dupa 7 zile de lucru in care in unele zile am facut inventarul la de 2 ori mai multe piese ca si alti colegi in speranta ca o sa creasca salariul ,a zis sotia sefului ca ne da o parte din bani acum si ne trece in caiet si am zis 300 lei si mi-a comentat ca imi ajunge 200,la alti colegi la fel si la unul 100 lei deci salariul nu cred ca o sa il calculeze nici macar la 1500.

Vreau sa renunt la slujba aceasta si as vrea sa stiu cum as putea sa raportez,anonim daca se poate firma.In ziua in care am stat sa iau comenzi telefonice au facut bani cat sa plateasca salariul de vreo 4 ori ,nu dadeau nici bonuri si daca inregistrau ceva se face pe alte bunuri.

Daca la negru se calculeaza 1500 pe luna,adica aproape 75 pe zi din care 15 lei imi scade masa si 5 lei dau pe drum ar veni 55 pe zi (de la ora 8 la 17).Unde lucrez nu exista aer conditionat,uneori nici nu ne pune la dispozitie apa si ne trateaza ca pe niste sclavi,deci am luat o teapa destul de mare.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Faci sesizare/petitie la Inspectoratului Teritorial de Munca.

#3
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 buyonevideo, on 12 august 2017 - 13:35, said:

Faci sesizare/petitie la Inspectoratului Teritorial de Munca.
Trebuie sa le aduc si niste dovezi?sau verifica ei?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cred ca te vor sfatui ei exact ce si cum.

Poti si la telefon 0800 868 622.
Functionarea serviciului va fi asigurata de luni pana vineri, intre orele 08.30 si 16.30, apelurile putand fi realizate din retele fixe.
Nu stiu exact daca mai functioneaza, dar nu strica sa incerci.

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
In primul rand este greseala ta. De ce ai acceptat sa lucrezi fara un CIM semnat si parafat? Adica e clar ca daca dai peste un angajator de acest tip te poti astepta la multe alte rahaturi.

Il poti reclama la ITM. Si tinand cont de noile reguli, risca o amenda de-o sa-l arda buza toata viata. 20.000 de lei pentru fiecare persoana angajata la negru.

#6
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 Alecsandru010, on 12 august 2017 - 13:43, said:

In primul rand este greseala ta. De ce ai acceptat sa lucrezi fara un CIM semnat si parafat? Adica e clar ca daca dai peste un angajator de acest tip te poti astepta la multe alte rahaturi.

Il poti reclama la ITM. Si tinand cont de noile reguli, risca o amenda de-o sa-l arda buza toata viata. 20.000 de lei pentru fiecare persoana angajata la negru.
Credeam ca o sa imi faca contract in ziua urmatoare dar nu a zis nimeni nimic si dupa daca a plecat patronul nu am avut ce sa mai fac,sotia lui e o bleaga care evident ca zice sa astept patronul.Amenda aia nu cred ca o sa miste multe,aduc o masina functionala uzata cu 300 lei la dezmembrari si dupa ce o desfac o vand pe cel putin de 5 ori pretul ala

 buyonevideo, on 12 august 2017 - 13:42, said:

Cred ca te vor sfatui ei exact ce si cum.

Poti si la telefon 0800 868 622.
Functionarea serviciului va fi asigurata de luni pana vineri, intre orele 08.30 si 16.30, apelurile putand fi realizate din retele fixe.
Nu stiu exact daca mai functioneaza, dar nu strica sa incerci.

O sa ma duc sa vad daca se poate face petitia anonima,firma imi poate lua datele din CV si nu as vrea sa am probleme cu ei dupa.Multumesc!

Edited by tester111, 12 August 2017 - 13:48.


#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Legea spune ca in prima zi de munca trebuie sa fie deja inregistrat contractul in Revisal. N-ai stiut acum, tine minte pe viitor. Nu accepta sa incepi munca fara contract semnat de ambele parti. Vezi mai jos de ce.

1. Uite aici un caz asemanator cu al tau. Cu toate dovezile ei ca a lucrat acolo, ITM i-a raspuns ca nu au un act doveditor ca ea a lucrat acolo (adica contractul, care evident ca nu exista, ca doar d-aia e munca la negru), deci n-au facut nimic. Cel mult vei obtine un control ITM la firma aceea. Totusi, nu cred ca vor da curs unei sesizari anonime.

2. Pentru ca ai lucrat la negru, ITM iti poate aplica si tie o amenda de 1000 lei. Nu esti o victima aici, esti un cetatean care nu cunoaste legea. Dar puteai sa te informezi inainte sa incepi munca, cu o simpla cautare pe net. Sau puteai intreaba aici, asa cum ai intrebat acum. Cu siguranta primeai raspunsuri utile.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Anonima, de genul acesta - reclamatie - nu se poate face absolut nimic, nicaieri.
Daca nu vrei sa-ti dai numele/adresa, este considerata nula.
Dar, ITM iti pastreaza confidentialitatea.

Edited by buyonevideo, 12 August 2017 - 14:13.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Nu iti pastreaza la ITM confidentialitatea.Aia care angajeaza la negru, de obicei au relatii, vor afla cine a depus, si vor sti si cand vine controlul.Cauta alta firma si lasate pagubas.Trebuia sa stii de la inceput ca ai nevoie de contract de munca din prima zi.In plus, daca acepti sa muncesti la negru, poti fi si tu amendat.

#10
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 Michidoo, on 12 august 2017 - 14:03, said:

Legea spune ca in prima zi de munca trebuie sa fie deja inregistrat contractul in Revisal. N-ai stiut acum, tine minte pe viitor. Nu accepta sa incepi munca fara contract semnat de ambele parti. Vezi mai jos de ce.

1. Uite aici un caz asemanator cu al tau. Cu toate dovezile ei ca a lucrat acolo, ITM i-a raspuns ca nu au un act doveditor ca ea a lucrat acolo (adica contractul, care evident ca nu exista, ca doar d-aia e munca la negru), deci n-au facut nimic. Cel mult vei obtine un control ITM la firma aceea. Totusi, nu cred ca vor da curs unei sesizari anonime.

2. Pentru ca ai lucrat la negru, ITM iti poate aplica si tie o amenda de 1000 lei. Nu esti o victima aici, esti un cetatean care nu cunoaste legea. Dar puteai sa te informezi inainte sa incepi munca, cu o simpla cautare pe net. Sau puteai intreaba aici, asa cum ai intrebat acum. Cu siguranta primeai raspunsuri utile.
Deci nu am ce face,sigur se stiu cu cei de la ITM au fost cel putin 4 oameni ce au mai lucrat pe acelasi post si au plecat dupa si nu a patit nimic firma.Multumesc pentru sfaturi

 fqx, on 12 august 2017 - 14:22, said:

Nu iti pastreaza la ITM confidentialitatea.Aia care angajeaza la negru, de obicei au relatii, vor afla cine a depus, si vor sti si cand vine controlul.Cauta alta firma si lasate pagubas.Trebuia sa stii de la inceput ca ai nevoie de contract de munca din prima zi.In plus, daca acepti sa muncesti la negru, poti fi si tu amendat.
Da,a fost si greseala mea.Multumesc pentru sfat

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cei 4 care au plecat, au facut reclamatie la ITM ?

#12
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 buyonevideo, on 12 august 2017 - 16:04, said:

Cei 4 care au plecat, au facut reclamatie la ITM ?
Nu stiu,am vazut CV-urile vechi la patron pe desktop care clar ca i-a angajat ca sa prinda cat mai multa lume acolo.La cate masini dezmembreaza si vrea sa puna anunturi pe site cu piesele nu s-ar mai termina lucrul acolo niciodata,poate si 20 au fost angajati doar in anul asta

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai si atunci, de ce spui ca au mai fost si altii, au plecat, "sigur se stiu cu cei de la ITM" firma nu a patit nimic..... de parca ar fi vreo legatura intre aceste lucruri.
Normal ca firma nu a patit nimic, daca nu a depus nimeni reclamatie.
Deci, NU este deloc "sigur se stiu cu cei de la ITM".

#14
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016

 buyonevideo, on 12 august 2017 - 16:52, said:

Pai si atunci, de ce spui ca au mai fost si altii, au plecat, "sigur se stiu cu cei de la ITM" firma nu a patit nimic..... de parca ar fi vreo legatura intre aceste lucruri.
Normal ca firma nu a patit nimic, daca nu a depus nimeni reclamatie.
Deci, NU este deloc "sigur se stiu cu cei de la ITM".
Ai dreptate,o sa incerc la ITM totusi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate