Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

ASUS FX502V - montare SSD M.2

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Am un laptop ASUS FX 502VM si vreau sa-i montez o placuta SSD M.2.

Nedumerirea mea consta in faptul ca nu stiu exact ce tip de interfata am pe placa de baza pentru acest tip de SSD.
In plus, la o cautare pe emag bifand:
SATA 3;
PCI Expres si
M.2
mi-au aparut cateva SSD-uri care par a fi compatibile intre ele chiar daca unele au unu sau doua taieturi in laterala.

Dar uitandu-ma la pini, imi pare ca nu se prea pupa cu ce am eu pe placa de baza.

Mai precis, pot sa iau oricare din modelele din selectie? Sau ce criterii de cautare sa bifez?

Daca o placuta SSD are doua taieturi in laterala se potriveste intr-un slot care are o singura proeminenta, iesitura (nu gasesc acum un termen potrivit), asa ca in imagine?

Manual nu am gasit pentru laptopul meu nici pe site-ul oficial. E copilul nerecunoscut, ce naiba?!!

I-am facut poza interfetei laptopului pentru SSD M.2, dar tot nu ma dumiresc ce sa cumpar.

Multumesc.

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acela este slot M, asadar, tu poti cumpara ssd cu slot tip M, ori B&M daca suporta laptopul. din ce stiu nu toate suporta

dar cand l-ai cumparat, nu ai primit si manual in cutie? este obligatoriu acest lucru.

aici ai macar o gama mai larga de produse, nu doar 2-3, insa cumperi de unde doresti

Edited by Dany_Darke, 12 August 2017 - 00:11.


#3
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Multumesc, o sa ma uit pe link.

Nu era manual in cutie, cum am spus nici pe site. Era doar un CD cu drivere dar laptopul n-are unitate optica, l-au pus aiurea.

Am contactat echipa de suport de la mama lui, sa vaz ce imi raspund.

Spui ca e slot M, adica nu e M.2? Sau e totuna?


Edit: Se pare ca lista ta are preturi mult mai bune, evident ca iau de unde gasesc un pret mai bun.
         Dar, pe langa form factor M.2 ma gandesc ca ar trebui sa setez si interfata: sata3, pci expres?
         Nu stiu, astept raspuns de la suportul ASUS, sa ma dumiresc.

Edited by master_oz, 12 August 2017 - 21:41.


#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Bun.

Am primit raspuns de la echipa de suport ASUS in termenul precizat de ei, as ca nota 10 aici.

In raspuns se precizeaza ca produsul are manual, dar ar fi trebuit sa caut dupa o alta denumire, de care n-aveam de unde sa stiu: GL502VM.

Din manual am extras faptul ca:"Slotul M.2 2280 este compatibil cu unitatile SSD (NVMe) si PCIe"

Mai am si cateva link-uri catre niste SSD-uri tip M.2 testate de ASUS sau pentru ASUS, din care nu pretind sa fi inteles mare lucru, fiind foarte multe detalii tehnice.

1.https://www.sandisk.com/business/computing/z400s
2.https://www.micron.com/parts/solid-state-storage/ssd/mtfddav256tbn-1ar1zab
3.http://www.samsung.com/semiconductor/products/flash-storage/client-ssd/MZNTY128HDHP?ia=831

Ce ar mai trebui sa stiu este:

1. Acest NVMe pentru SSD este ceva similar cu ECC la memoriile RAM? Adica un SSD poate sa aiba sau nu un NVMe si sa functioneze, desi s-ar recomanda sa-l aiba. Hmm, mi-am raspuns singur?

2. PCIe trebuie sa fie PCIe x2 sau PCIe x4?

Intreb si echipa de suport ASUS si voi reveni aici cu raspuns, poate mai intereseaza pe cineva ulterior.

#5
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Am primit raspuns din nou:

"Buna ziua,
Cel mai indicat ar fi sa gasiti pe PCIe x4. Cat despre SSD, recomandat ar fi un model cu NVMe."

Din pacate modelele cu NVMe si 240-256 Gb au preturi putin cam peste 500 lei, suma de care nu dispun momentan. Insa in momentul in care voi avea suma necesara, sau apare ceva bun la oferta sub 500 lei se va achizitiona. Nu e tarziu nici de Black Friday, de anu asta :D.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate