Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Carte despre alimente - beneficii, dezavantaje etc

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
S530

S530

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.08.2017
Salut!

As vrea sa intreb, poate stie cineva, daca exista vreo carte despre alimente, in care sunt explicate ''avantajele'' si ''dezavantajele'' consumarii alimentelor, proprietatile lor, cat de recomandate sunt pentru consum etc. . De exemplu painea: de ce (este)/nu este bine sa fie consumata, ce mancaruri/alimente sunt usor digerabile, ce ar trebui evitat intr-o alimentatie sanatoasa. Ma gandesc ca exista astfel de carti, dar nu stiu cum se numesc ori cum sa le caut pe net.

Multumesc.

Edited by S530, 11 August 2017 - 19:49.


#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu ai neapărată nevoie de o carte, internetul este plin de informatii despre nutritie. Doar sa cauti in engleza, poti sa gasesti materiale de calitate net superioara celor in romana.

Cred ca termenul de nutriție este cel căutat de tine.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Iti recomand cartile prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi:Posted Image
http://www.librarie....ASAAEgIymvD_BwE

Asta doar daca vrei sa le ai in biblioteca....

Edited by xmanyacs77, 11 August 2017 - 20:02.


#4
S530

S530

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.08.2017

View Postjegmihai, on 11 august 2017 - 19:54, said:

Nu ai neapărată nevoie de o carte, internetul este plin de informatii despre nutritie. Doar sa cauti in engleza, poti sa gasesti materiale de calitate net superioara celor in romana.

Cred ca termenul de nutriție este cel căutat de tine.

Da, am cautat mai mult pe net, si acesta era termenul :D

View Postxmanyacs77, on 11 august 2017 - 19:55, said:

Iti recomand cartile prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi:Posted Image
http://www.librarie....ASAAEgIymvD_BwE

Asta doar daca vrei sa le ai in biblioteca....

Am descarcat de curiozitate varianta PDF a primului volum din ,,Si noi ce mai mancam?'' si este chiar ceea ce cautam, foarte interesanta. Cu siguranta o voi cumpara si in format ''fizic'' cat de curand.

Multumesc pentru raspunsuri! O seara buna :)

#5
Eu-Mirela

Eu-Mirela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2017
Alimentatia poate fi o problema serioasa in zilele noastre care din cauza lipsei multor elemente din aceasta, putem fi condusi catre boli mai putin grave sau unele foarte grave. Cum ar fi ateroscleroze, dementa si multe multe altele. :) Spre expemplu daca vine vorba de suplimente pentru stres, memorie si reinprospatarea memorie, pot recomanda suplimentul revitalum mind. Acum, poate cineva stie cv si de suplimente pentru articulatii? :D tare m as bucura sa incerc ceva bun.

#6
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Am încercat mai multe, cam toate îs bune. Mi-a plăcut unu in mod special, dacă vrei îți zic cum se numește pe pm să nu se considere reclamă.

#7
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Pentru articulatii poti incerca Artroflex, l-am luat de multe ori dar mult mai bun este suplimentul pentru sportivi produs de Universal Nutrition -> Animal Flex!
Astea le-am folosit si le recomand.

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
http://worldnewsdail...caused-by-gmos/

Nu am studiat credibilitatea sursei, dar daca este adevarat.....este o stire care va starni valuri mari in randul industriei alimentare, dar si a comunitatii stiintifice, care.....a dat gir acestor modificari genetice.

#9
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

View Postrichelieu, on 22 august 2017 - 11:55, said:

http://worldnewsdail...caused-by-gmos/

Nu am studiat credibilitatea sursei, dar daca este adevarat.....este o stire care va starni valuri mari in randul industriei alimentare, dar si a comunitatii stiintifice, care.....a dat gir acestor modificari genetice.

fake

#10
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Cred ca 99% din tot ce mancam este modificat genetic, inclusiv graul folosit in panificatie si fructele din market. Daca era asa, eram deja toti sub pamant.

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu mănânc pâine din comerț și nici fructe :))

#12
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu mananci fructe din comert sau nu mananci fructe deloc?
Nu de alta dar alea din market de multe ori provin chiar din plantatii de pomi din zona si sunt la fel ca cele care le iei din piata de la "producatori" care de multe ori le cumpara tot de acolo si le revand. Asa se intampla cu ceapa, usturoi, lubenita, cartofi, rosii, prune si multe altele.
Painea si daca o faci acasa, tot nu va fi naturala 100%. Problema pleaca deja de la solurile in care germineaza graul sa nu ma pun acum sa povestesc mai departe. Sunt inginer horticultor si stiu cat de "natural" se produc fructele, legumele si cerealele in ziua de azi.

Edited by Neuronul_ganditor, 25 August 2017 - 21:20.


#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Mănânc foarte rar fructe. La fel și pâine.
Evident ca, atâta timp cât nu locuiești in vârful muntelui, unde sa ai sol curat și sa produci tu tot ce mănânci, nu ai cum sa mănânci 100% curat. Nu cred in magazinele BIO și in oferta lor, însă de regula ma aprovizionez de acolo. Nu cumpăr chestii gata preparate ci ingrediente de baza. Nu or fi ele 100% worryfree, dar măcar șansele sunt mai mari. Și măcar au gust. :)


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate