Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Posibil fals făcut de un angajat Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 samebo, on 11 august 2017 - 20:16, said:

Sunt curios, ce abonament are, de cand il are si ce telefon se presupune ca a luat la prelungire?
si eu .. nu prea am aflat multe detalii pana acum

 pepsi80, on 11 august 2017 - 20:17, said:


Daca nu ai deja, poti face un cont pe site-ul lor si acolo poti sa vezi cand s-a reinnoit ultima data contractul, daca e sub perioada contractuala, cand expira contractul etc...
o sa incerc acum

#38
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Poate se rezolva mai intai cu denunt la OPC si/sau protectia consumatorilor UE. Apoi incerci si alte chestii.

#39
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 20:22, said:

si eu .. nu prea am aflat multe detalii pana acum
Abonamentul in mod clar stie care e, din moment ce au venit facturile si le-a si platit din Mai pana acum, ca daca nu platea nu mai avea telefon functionabil in August.
Fac presupunerea ca infractorul a pastrat abonamentul avut, astfel incat sa nu se prinda pagubitul cand vine factura si are de plata cu mult mai mult fata de cat era obisnuit.

 bai3tzash, on 11 august 2017 - 20:24, said:

Poate se rezolva mai intai cu denunt la OPC si/sau protectia consumatorilor UE. Apoi incerci si alte chestii.
Nu e de ANPC sau UE inca. Intai sa primeasca un raspuns din partea companiei, si apoi daca nu il satisfice e indicat sa urmeze si calea ANPC Posted Image
De obicei Orange are un customer care bun, rezolva situatiile in favoarea clientilor, mai ales cand acestia au dreptate.

Edited by samebo, 11 August 2017 - 20:30.


#40
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 20:22, said:

o sa incerc acum

https://www.orange.r...nt/oty/contract

Asta e link-ul sa nu mai stai sa cauti ca gasesti destul de greu sectiunea asta.
Ai acolo:
"data activarii abonamentului: xxxx
data ultimei prelungiri a abonamentului: xxxx
perioada cu care s-a prelungit abonamentul: xx
data la care poti cumpara un telefon prin programul Orange Thank You: xxxx
stare contract: xxxx
data de expirare a perioadei minime contractuale: xxxx"

Vezi ca cel mai probabil va trebui sa confirmi numarul de telefon adaugat in cont, probabil vor trimite sms cu un cod...

Edited by pepsi80, 11 August 2017 - 20:53.


#41
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 samebo, on 11 august 2017 - 20:29, said:

Abonamentul in mod clar stie care e, din moment ce au venit facturile si le-a si platit din Mai pana acum, ca daca nu platea nu mai avea telefon functionabil in August.
Fac presupunerea ca infractorul a pastrat abonamentul avut, astfel incat sa nu se prinda pagubitul cand vine factura si are de plata cu mult mai mult fata de cat era obisnuit.


Nu e de ANPC sau UE inca. Intai sa primeasca un raspuns din partea companiei, si apoi daca nu il satisfice e indicat sa urmeze si calea ANPC Posted Image
De obicei Orange are un customer care bun, rezolva situatiile in favoarea clientilor, mai ales cand acestia au dreptate.
Nu m-ai inteles ! S-a facut prelungire de contract la un abonament pe care il are deja , contractul expira in Octombrie si l-au facut cu cateva luni mai devreme ! (asa fac si eu la Telekom ramane acelasi SIM acelasi numar etc. )
Cat despre "customer care"  nu stiu cat de bun este daca i-au spus ca nu poate sa faca nimic

 pepsi80, on 11 august 2017 - 20:33, said:


https://www.orange.r...nt/oty/contract

Asta e link-ul sa nu mai stai sa cauti ca gasesti destul de greu sectiunea asta.
Vezi ca cel mai probabil va trebui sa confirmi numarul de telefon adaugat in cont, probabil vor trimite sms cu un cod...
mersi frumos deja am facut o sesizare
Dar mi s-a pus pata ! Vreau ca persoana care a facut asta sa ramana cel putin cu un dosar penal !
Mi s-a urat de sarlatani !

 samebo, on 11 august 2017 - 19:06, said:

Nu stiu de ce am impresia ca el era taximetrist si ii imprumutase cuiva taxiul si nu s-a mai intors cu el.
Nu stiu daca nu cumva il confund dar parca aici am citit ceva de genul.
Deci se cam tin tepele de el Posted Image
Am uitat sa-ti zic ca intre timp mi s-a spart si masina , si dupa ce au prins infractorul m-au obligat sa platesc cheltuielile de judecata Posted Image Posted Image

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 20:45, said:

Nu m-ai inteles ! S-a facut prelungire de contract la un abonament pe care il are deja , contractul expira in Octombrie si l-au facut cu cateva luni mai devreme ! (asa fac si eu la Telekom ramane acelasi SIM acelasi numar etc. )
Cat despre "customer care"  nu stiu cat de bun este daca i-au spus ca nu poate sa faca nimic
Am inteles asta, deaceea am si spus ca infractorul a prelungit acelasi abonament (ca valoare) astfel incat victima sa nu se prinda, astfel victim primea aceeasi valoare pe factura si nu se mai prindea decat cand incerca sa faca ea o prelungire, daca incerca vreodata si nu mergea in prelungire tacita pana expira si termenul contractului incheiat prin frauda de infractor. Posted Image
Eram curios de valoarea acestuia, sa imi fac idee cam ce telefon ar fi putut sa achizitioneze la pret 0 sa fie atat de avantajos incat sa se riste in halul asta Posted Image Priveste partea buna, a incasat si comisionul la contract, deci a mai plusat si niste bani de acolo, nu doar din vanzarea telefonului Posted Image

Daca e o valoare mica am motive sa cred ca e o intreaga retea infractionala la acel partener si ca nu e singura victima facuta de ei acolo. Daca afli numele partenerului sa ne comunici si noua, sa stim ce sa evitam.

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 20:45, said:

Am uitat sa-ti zic ca intre timp mi s-a spart si masina , si dupa ce au prins infractorul m-au obligat sa platesc cheltuielile de judecata Posted Image Posted Image
De ce? L-au declarat nevinovat pe infractor? Posted Image

Edited by samebo, 11 August 2017 - 21:00.


#43
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 samebo, on 11 august 2017 - 20:59, said:

Am inteles asta, deaceea am si spus ca infractorul a prelungit acelasi abonament (ca valoare) astfel incat victima sa nu se prinda, astfel victim primea aceeasi valoare pe factura si nu se mai prindea decat cand incerca sa faca ea o prelungire, daca incerca vreodata si nu mergea in prelungire tacita pana expira si termenul contractului incheiat prin frauda de infractor. Posted Image
Eram curios de valoarea acestuia, sa imi fac idee cam ce telefon ar fi putut sa achizitioneze la pret 0 sa fie atat de avantajos incat sa se riste in halul asta Posted Image Priveste partea buna, a incasat si comisionul la contract, deci a mai plusat si niste bani de acolo, nu doar din vanzarea telefonului Posted Image

Daca e o valoare mica am motive sa cred ca e o intreaga retea infractionala la acel partener si ca nu e singura victima facuta de ei acolo. Daca afli numele partenerului sa ne comunici si noua, sa stim ce sa evitam.
De ce? L-au declarat nevinovat pe infractor? Posted Image
Nu e abonament mare !

Cat despre infractor , m-am simtit obligat sa-mi retrag plangerea dupa ce POLITIA ROMANA i-a dat familiei infractorului adresa mea (infractorul are familie numeroasa cu inclinatii infractionale )

#44
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:25, said:

Adica un angajat de la o companie  care are acces la toate datele mele personale poate oricand sa semneze in locul meu si eu nu am ce sa fac ????
Exact. Au toate datele tale,chiar si o semnatura mai veche care poate fii falsificat foarte usor,iar acei angajati sunt constransi si amenintati de sefii lor sa incheie cat mai multe contracte.Bineinteles ca este o infractiune.Poti sa incerci si la OPC(Oficiul pentru Pacalirea Clientului) unde o sa o iei in barba.Ca sa rezolvi acesta problema iti trebuie bani si un avocat bun. Eu am furat-o urat de la Orange si decat sa ma judec 5 ani cu zecile lor de avocati am preferat cu 30 de zile inainte de prelungire sa le spun "Adio si n-am Cuvinte".Avand in vedere ca le pleaca clientii Orange la Digi si plecarea ta o sa-i doara al naibii de tare. Adevarul este ca noi romanii suntem slabi si le permitem la toti smecherii astia de la Orange si Vodafone sa faca tot cea ce vor ei atunci cand au chef si pofta.

#45
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 samebo, on 11 august 2017 - 18:48, said:

Au fost si niste cazuri celebre ce s-au dat si prin media, cu niste buticari parteneri care erau fabrici de contracte false, faceau abonamente oamenilor fara sa stie si vindeau telefoanele.
Deaceea e bine sa eviti partenerii astia mici, buticari. Doar sa iei coduri de reincarcare de la ei si sa reincarci tu singur, nimic mai mult.
Asta poti sa faci si online.

#46
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017
Asta este inselaciune, plangere la politie.

#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 20:45, said:

Am uitat sa-ti zic ca intre timp mi s-a spart si masina , si dupa ce au prins infractorul m-au obligat sa platesc cheltuielile de judecata Posted Image Posted Image

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 21:24, said:

Cat despre infractor , m-am simtit obligat sa-mi retrag plangerea   )
De-aia ai plătit. N-ai cerut nicio sumă de bani, ți-ai retras-o de teamă?

#48
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu am cerut nici o suma de bani , mi-au platit geamul spart (la pret de dezmembrari,  nu pret de nou ) si undeva la jumatate din suma pe care trebuie sa o platesc eu ca si cheltuieli de judecata !
Nu sunt rasist dar stie toata lumea vrajeala tuciuriilor!

Edited by althea, 20 August 2017 - 19:41.
raspunde unui mesaj sters


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate