Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vacanta exotica (Safari)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MarinescuLaura

MarinescuLaura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2017
Buna,

Ce destinatii exotice la preturi accesibile exista???
Nu ma intereseaza lux,plaja nisip etc etc. Si in trib in tabara as sta :)) Ma intereseaza sa fie cat mai salbatic,plimbari prin natura,animale,safari,jungla,peisaje,....totusi,sa fie cat de cat "safe".
Am tot cautat circuite pe la agentii,in Africa cu ghid,dar 3000 euro/persoana este prea mult iar pe cont propriu in Africa nu cred ca este ok.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Ce limita de pret ai de persoana si in ce perioada vrei si ce durata sa aiba excursia?
Agentie sau cont propriu?

Edited by AlexEn, 11 August 2017 - 08:59.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarinescuLaura, on 11 august 2017 - 08:55, said:

Buna,

Ce destinatii exotice la preturi accesibile exista???
Nu ma intereseaza lux,plaja nisip etc etc. Si in trib in tabara as sta Posted Image) Ma intereseaza sa fie cat mai salbatic,plimbari prin natura,animale,safari,jungla,peisaje,....totusi,sa fie cat de cat "safe".
Am tot cautat circuite pe la agentii,in Africa cu ghid,dar 3000 euro/persoana este prea mult iar pe cont propriu in Africa nu cred ca este ok.

Vrei sa fie si ieftin,sa si dureze mult,sa fii si in siguranta,sa ai parte si de safari 9apropo.astea-s scumpe rau)
Citeste si sectiunea asta a forumului SP:
https://forum.softpe...acante-exotice/

#4
MarinescuLaura

MarinescuLaura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2017
Pai...
: 5-10 zile
: pentru 2 persoane lasand la o parte ce vizitam pe acolo cazarea (fara masa) si avion (+taxe aeroport,etc) sa nu depaseasca 2-3 mii euro
: as merge si pe cont propriu,dar cum ziceam,nu stiu unce,ce,cat,cum....nu cred ca este foarte safe

Ce am vazut eu prin agentii 1000 euro cazare cu masa inclusa si bilet avion + 500euro/pers taxe aeroport,taxe intrare in tara,taxe,taxe taxe adica undeva la 2000/pers,asta inseama 4000 pentru amandoi si daca mai vreau si safari....deja depasesc cu muuult

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMarinescuLaura, on 11 august 2017 - 08:55, said:

Am tot cautat circuite pe la agentii,in Africa cu ghid,dar 3000 euro/persoana este prea mult iar pe cont propriu in Africa nu cred ca este ok.

Doar ca reminder, pt destinatii de genul Africa o sa ai de bagat in tine hapuri si alte chimicale daca vrei sa te mai si intorci Posted Image
De exemplu in Seychelles si alte locuri de genul asta, nu trebuie sa iei nimic pt ca sunt "curate". Arunca un ochi si vezi care e cea mai ieftina chestie din Seychelles si daca te incadrezi la buget, it's a go go! Ai ce vizita pe acolo, ai si ceva salbaticie (nu Africa like, fara inoiala) si poti experimenta si condusul pe dreapta daca te plictisesti Posted Image

Plaje salbatice, insulite cu super fauna etc. Totul e sa gasesti ceva OK in bugetul tau. Cu siguranta exista si cazari mai rezonabile si nu doar 5*.

#6
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Intai zici destinatie exotica apoi vad ca repeti safari de cateva ori deci sa intelegem de aici ca vrei Africa pentru vazut animale?

Africa aia pentru safari este scumpa. Oricum ai merge , este scump.

Si daca nu esti calator cu experienta atunci nu te sfatuiesc sa mergi pe cont propriu.

Daca vrei ceva cat de cat ieftin alege Kenya. Gasesti bilete de avion ieftiine si apoi discuti direct cu o agentie locala. Si mai gaseste prieteni care sa mearga :) cu cat sunt mai multe persoane cu atat descreste pretul de persoana.

#7
MarinescuLaura

MarinescuLaura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2017
Daaa vreau sa vad animale in mod special,ideea este ca nu vreau sa stau toata ziua pe o plaja cu nisip la soare....asta gasesc oricunde.
Kenya suna bine , caut acum o agentie de acolo sa vad ce si cum...
Mersi

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sa ne spui ce ai gasit.

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostMarinescuLaura, on 11 august 2017 - 09:32, said:

Daaa vreau sa vad animale in mod special,ideea este ca nu vreau sa stau toata ziua pe o plaja cu nisip la soare....asta gasesc oricunde.
Kenya suna bine , caut acum o agentie de acolo sa vad ce si cum...
Mersi

Uite aici o compliatie:

https://www.safaribookings.com/

Dar trebuie sa citesti foarte atent ce primesti pentru un buget reduc intr-un safari.
Eu personal as economisi 1-2 ani in plus si as merge intr-un safari care sa imi ofere tot ceea ce vreau.
Cum am zis: Africa este al naibi de scumpa. Primesti foarte putin pentru o caruta de bani.

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
2000eur / persoana e scump? Poate ceva nu pusca intre dorinta si putinta :) reconsidera ori destinatia ori durata ori bugetul

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMarinescuLaura, on 11 august 2017 - 08:55, said:

-sa fie cat mai salbatic, animale, jungla

...totusi, sa fie cat de cat "safe".
iti recomand doua pusti, un pistol si o maceta. gloante... doua portbagaje de gipan.
de caciula!

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostQuantum, on 11 august 2017 - 10:08, said:

iti recomand doua pusti, un pistol si o maceta. gloante... doua portbagaje de gipan.
de caciula!


Si apoi ajungi prin lumi straine si vezi ca de cele mai multe ori cel mai mare pericol e unul biped...

Sau chiar tu. Pentru ca daca auzi povestile cu oameni atacati de animale salbatice o sa intelegi ca de cele mai multe ori motivul nu e animalul ci prostia.

Edited by something00, 11 August 2017 - 10:16.


#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsomething00, on 11 august 2017 - 10:15, said:

daca auzi povestile cu oameni atacati de animale salbatice
Ai dreptate. Leul, cobra si rechinul doar se gudura pe langa turist. Posted Image

#14
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostQuantum, on 11 august 2017 - 10:23, said:

Ai dreptate. Leul, cobra si rechinul doar se gudura pe langa turist. Posted Image

Eu zic sa mai citesti cate un pic ca sa vezi ce inseamna safari. Apoi mai discutam.

La fel si la rechini. Am facut scufundari inconjurata de zeci de nurse sharks. Sunt tot rechini Posted Image

Dar ma opresc aici ca nu are nici un rost sa discuti cu cei care stiu totul despre orice Posted Image

Edited by something00, 11 August 2017 - 10:48.


#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsomething00, on 11 august 2017 - 10:38, said:

Am facut scufundari inconjurata de zeci de nursing sharks. Sunt tot rechini Posted Image
Si ce ti-ai zis, daca am scapat o data de rechini, scap tot timpul... inclusiv de lei si alte tandreturi din jungla, safari.
Problema cu astia mancati de rechini e ca nu se mai aude de ei, sunt doar disparuti...

#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostQuantum, on 11 august 2017 - 10:49, said:

Si ce ti-ai zis, daca am scapat o data de rechini, scap tot timpul... inclusiv de lei si alte tandreturi din jungla, safari.
Problema cu astia mancati de rechini e ca nu se mai aude de ei, sunt doar disparuti...

:)))))))

QED

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Singura destinatie exotica la preturi acesibile este ... Mamaia ... Posted Image
Acum serios - bugetul este mic. Extrem de mic. Nu este suficient nici macar pentru transport si mancare.

Daca tot vrei sa "simti" experienta unui safari incearca aici;
https://www.serenget...n/location-map/

Success

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postsomething00, on 11 august 2017 - 10:15, said:

Pentru ca daca auzi povestile cu oameni atacati de animale salbatice o sa intelegi ca de cele mai multe ori întotdeauna motivul nu e animalul ci prostia.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate