Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Declarație șoc a BNR despre Prima Casă

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Declarație șoc a BNR despre Prima Casă

Quote

Programul nu reprezintă decât o formă de transfer a unor sume de bani de la buget către sectorul privat și nu o formă de creștere a accesabilității persoanelor fizice la obținerea de credit


Ponderea debitorilor care au contractat credite Prima casă și care au capacitatea plății unui avans la credit semnificativ mai mare decât cel minim solicitat deprogram este în creștere, iar în aceste condiții, programul nu reprezintă decât o formă de transfer a unor sume de bani de la buget către sectorul privat și nu o formă de creștere a accesabilității persoanelor fizice la obținerea de credite în vederea achiziționării unei locuințe, se precizează într-o analiză BNR coordonată de economistul –șef al BNR Valentin Lazea


ZF

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai cam asa e.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
si trebuia s-o anunte bnr-ul, nu era relativ clar de la inceputul programului?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Adica BNR era asa prost(i) incat nu au sesizat ca sunt criteriile prea relaxate ? E pericol tata, astia lasa intai bomba sa explodeze dupa care trag concluzia ca e periculoasa.

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Oricum aia cu avansul e discutabila, poti face magareli sa dai avans mai mic (eu am inclus 2000 euroi din avans in pretul apartamentului, la intelegere cu dezvoltatorul), dar cu conditia sa-ti permita valoarea apartamentului data de evaluator.

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Soc era daca ne spunea asta inainte sa lanseze programul, nu dupa ce toata lumea s-a lamurit ce e cu el.
Ca o masura care trebuia sa ajute o anumita categorie nu a ajutat-o aprope de loc si din contra, timp de o buna perioada a influentat preturile exact pe dos de cum trebuia?

#7
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostJammalan-the-Prophet, on 09 august 2017 - 16:11, said:

Ca o masura care trebuia sa ajute o anumita categorie nu a ajutat-o aprope de loc si din contra, timp de o buna perioada a influentat preturile exact pe dos de cum trebuia?

A lucrat vreodata statul in folosul cetatenilor si nu stim noi ?

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Afirmatia nu e chiar adevarata. Reprezinta fara indoiala o distorsiune a pietei, dar transfer de sume de la buget sunt doar in caz de neplata. In rest "bugetul" in sens larg se alimenteaza din micul comision platit de cumparator. Deci e transfer de sume catre buget, in final.

View PostJammalan-the-Prophet, on 09 august 2017 - 16:11, said:

Ca o masura care trebuia sa ajute o anumita categorie nu a ajutat-o aprope de loc si din contra, timp de o buna perioada a influentat preturile exact pe dos de cum trebuia?
Cu tristete ma vad nevoit sa-ti reamintesc si tie ca piata e alcatuita atat din cumparatori, cat si din vanzatori. Chiar vreo 96% proprietari, conform unor statistici Eurostat. Deci, "cum trebuia" nu are o definitie precisa.

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Statul acorda jumatate din suma imprumutata, suma care ajunge la vanzator (care nu e statul decat daca e vorba de ANL). Implicit, mie informatia imi pare corecta.

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostVladBtz, on 09 august 2017 - 16:15, said:


A lucrat vreodata statul in folosul cetatenilor si nu stim noi ?

A mai lucrat si el in modul asta. Ca nu e totul alb si negru.
Eu nu cred ca exista cineva care sa faca doar rau, rau si numai rau pe toata linia oricat de incapabil sau prost ar fi. (cu mici exceptii lols)

Programul era bun dar cred ca a fost stricat din prostie. Si poate ironic chiar din prea multa bunavointa.
Sunt cu zecile pustani la noi la firma cu apartamente cumparate in modul asta care nu aveau de ce sa intre intr-un astfel de program cu salariile lor.

Dar daca nu se mai sparge o bula imobiliare nu o sa fie teribil impactul lui. Nu fata de alte masuri luate in ultimele luni.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostRealThing, on 09 august 2017 - 16:20, said:

Statul acorda jumatate din suma imprumutata, suma care ajunge la vanzator (care nu e statul decat daca e vorba de ANL). Implicit, mie informatia imi pare corecta.
Statul garanteaza jumatate din suma imprumutata. Adica o plateste (=acorda) numai in caz de neplata.

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Da, corect.

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostJammalan-the-Prophet, on 09 august 2017 - 16:21, said:

Programul era bun dar cred ca a fost stricat din prostie. Si poate ironic chiar din prea multa bunavointa.
Programul ar fi murit natural daca nu introduceau darea in plata. Inainte de aceasta era o convergenta a conditiilor care ar fi facut ca 6 luni sau 1 an sa devina caduc. Dar i-au dat aripi cu darea in plata. Din prostie, asa cum spui.

#14
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Eh, oricum sunt dezamagit de articol. Zf daca exceptam articolele pentru corporate scrise de cativa sunt parca stiri de ziare.com sau gandul.

Daca tot au venit cu bomba puteau sa arunce niste cifre mai consitente.
Avem doar un 4,ceva % din Pib bagat acolo si atat.

Spune nenica cat e valoarea anuala a rambursarilor,si media lor,cu cat creste pe masura cresterii de noi intrari in program, cat reprezinta programul asta fata de creditele imobiliare "normale", cate cazuri in care a fost solicitata garantia au existat, care e valoarea lor?

Iar arunca niste declaratii aiurea si apoi peste 4 ani vine ca la "creditele cu buletinul" cu V-am spus eu!!!!!
Ce propuneri are domnul de la BNR ca sa schimbe situatia?

0 barat cu 0.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 09 August 2017 - 16:41.


#15
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postbladhaund, on 09 august 2017 - 16:25, said:

Statul garanteaza jumatate din suma imprumutata. Adica o plateste (=acorda) numai in caz de neplata.

Eu sunt sigur ca au fost efectuate teste de stres solide in privinta FNGCIMM

Posted Image


Ca idee totusi, istoric nivelul cresterii sectorului constructiilor coincide cu perioadele de crestere economica. Cu alte cuvinte, cresterea economica determina dezvoltarea acestui sector, si viceversa.

Din acest punct de vedere, se poate spune ca programul a reprezentat un imbold serios pentru dezvoltarea economica a Romaniei.

Edited by Damascus77, 09 August 2017 - 16:53.


#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View PostVladBtz, on 09 august 2017 - 16:15, said:


A lucrat vreodata statul in folosul cetatenilor si nu stim noi ?
a lucrat si lucreaza, dar in folosul anumitor cetateni si anume a celor "meritosi". meritul lor fiind ca sunt copii, nepoti, rude apropiate sau mai departate, a' lu domnu', a' lu doamna si ai altor domni si doamne "care trebuie" ;)

#17
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostDamascus77, on 09 august 2017 - 16:49, said:

Eu sunt sigur ca au fost efectuate teste de stres solide in privinta FNGCIMM

Posted Image


Ca idee totusi, istoric nivelul cresterii sectorului constructiilor coincide cu perioadele de crestere economica. Cu alte cuvinte, cresterea economica determina dezvoltarea acestui sector, si viceversa.

Din acest punct de vedere, se poate spune ca programul a reprezentat un imbold serios pentru dezvoltarea economica a Romaniei.

Mie mi se pare ca a fost mai mult un mecanism de deblocare a creditarii dupa criza cand toate bancile se fereau sa mai dea credite. Si a generat cresterea preturilor la toate imobilele din orasele mari - adica a distorsionat mecanismul cererii si ofertei puternic. Cerere ar fi fost si in timpul crizei, si la un an dupa, ca oamenii tot ar fi vrut sa isi cumpere case. Dar cand stii ca statul iti garanteaza 50% din valoarea acordata, pai mersi nene, si eu as da credite asa Posted Image

Edited by ApostolulAndrei, 09 August 2017 - 17:21.


#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Ce vrea BNR este sa mai tempereze avântul creditelor imobiliare. Probabil intuiește o situație similara celei din 2007-2008.
Dacă se va renunța la program, dispare și o parte importanta din cerere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate