Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

6 eur/an taxa domenii .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Institutul care gestioneaza domeniile de internet .ro a decis luna trecuta sa introduca o taxa anuala de mentenanta de 6 euro fara TVA, incepand cu 1 martie 2018

Quote

Consiliul de Administratie al ICI, institutul care gestioneaza domeniile de internet .ro, a aprobat din nou, in data de 14 iulie, in urma consultarii publice din acest an, introducerea taxei anuale de inregistrare si mentenanta, potrivit unui document obtinut de HotNews.ro. Decebal Popescu, fostul director general al ICI, demis saptamana trecuta de la conducerea institutului, a precizat, contactat de HotNews.ro, ca 's-a decis introducerea unei taxe anuale de mentenanta de 6 euro fara TVA, pentru fiecare domeniu de internet .ro, incepand cu 1 martie 2018. Este aceeasi valoare ca in decizia ICI anulata anterior in ianuarie 2017 si va exista aceeasi perioada de gratie de 5 ani', a spus acesta.

Sursa

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Intre .com si .eu, se putea si mai rau.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Foarte bine, sunt multe domenii bune pe care se cereau niste preturi nesimtite desi e ilegala vanzarea...

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Domeniile scumpe nu o sa stea in 6 euro pe an.

Oricum mai au timp sa se razgindeasca, nu e prima data.
In alta ordine de idei o sa fie si inregistrarea tot 6 euro, ca una e sa platesti o taxa lifetime (asta insemnind intotdeauna pina se razgindesc aia de la butoane) si alta e sa ai cheltuieli periodice?

Edited by f300, 08 August 2017 - 06:36.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Adică, nu vor mai fi 'pe viață'? Se aplică și celor deja existente?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si daca nu platesti taxa ramii dator in fiecare an si vine anaf-ul peste tine in final sau doar ti-l taie si gata?

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu inteleg ca va fi 7.2 euro, nicidecum 6 euro.
Adica 33 lei pe an. Aproape ca e mai scump ca un .com

View PostLensFlare, on 08 august 2017 - 05:55, said:

Foarte bine, sunt multe domenii bune pe care se cereau niste preturi nesimtite desi e ilegala vanzarea...
Si ce crezi ca brusc o sa pui mana pe domeniile bune tu? :D
Crezi ca detinatorii de domenii bune le vor dona pentru a nu plati 7.2 euro pe an pana gasesc cumparator pentru o suma cu peste 4 zerouri?

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2017 - 06:50, said:

Adică, nu vor mai fi 'pe viață'? Se aplică și celor deja existente?
Daca au trecut 5 ani de la inregistrarea domeniului va incepe sa fie taxat 7.2 euro. Daca nu, exista perioada de gratie de pana la 5 ani. Adica tot ce a fost inregistrat pana in 2013 va fi taxat sigur.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@samebo, sunt multe domenii inregistrate de firme ce nu mai exista... deci sunt sanse cel putin pentru o parte din acestea.

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca sunt bune vor fi preluate de catre cei ce aveau firma. Daca nu (sau cei cu firma nu mai exista sau pur si simplu nu au interes) domeniile se vor duce a RoTLD, unde daca intradevar vor fi bune vor fi luate de prieteni afiliati lor inainte ca publicul sa aiba ocazia sa afle ca s-a sters si a fost introdus la inregistrare (practic nici nu va fi scos la inregistrare, va fi inregistrat direct in prima secunda).
Pana si la .com se practica asta si acolo sunt niste reguli si termene mult mai bine definite. Aici conform regulamentului actual RoTLD poate sa tina in "stergere" sau "sters si neinregistrabil" un domeniu cat vor ei, pana gasesc angajatii cumparatorul potrivit. Practic angajatii pot "rezerva" prin metoda asta orice domeniu ce va expira si nimeni nu le face nimic.

Edited by samebo, 08 August 2017 - 07:17.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am un domeniu in .ro inregistrat in 2010, cumparat atunci cu 10 euro/viata. Sa inteleg ca decizia se aplica retroactiv?

Ce inseamna perioada de gratie de 5 ani? Din 2022 va trebui sa platesc 6 euro/an?

Edited by MembruAnonim, 08 August 2017 - 07:24.


#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
5 ani de la data inregistrarii, tot ce e cumparat inainte de 2012 inclusiv trebuie sa plateasca taxa anuala de mentenanta.

P.S. Scrie destul de clar in articolul citat...

Edited by LensFlare, 08 August 2017 - 07:28.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu l-am citit. N-am acces la hotnews de unde scriu acum.

Oricum o fi, e o magarie.

``Pe viata``.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Niciodata nu a fost vandut pe viata, oamenii au interpretat ca fiind pe viata cand in realitate era scris clar pe termen nedeterminat pana/daca apare taxa anuala.

Exact cum bugetarii spun ca s-au angajat pe viata :D

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 07:41, said:

Niciodata nu a fost vandut pe viata, oamenii au interpretat ca fiind pe viata cand in realitate era scris clar pe termen nedeterminat pana/daca apare taxa anuala.

Exact cum bugetarii spun ca s-au angajat pe viata Posted Image
Scria pe viata, cu steluta si mai jos mic conditiile reale. Dar, da, ma asteptam chiar cand am achizitionat domeniul sa nu fie pe viata. E bine sa te astepti la orice de la statul roman.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2017 - 07:50.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Poate unii reselleri au scris si ca e pe viata, ca nu i-a durut mana. Responsabilitate zero.

#16
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015
Sunt niste domenii foarte bune cumparate de straini dar si de romani prin anii 90 si care zac nefolosite. Nu stim cate dintre aceste persoane mai sunt in viata. Eu, spre exemplu, cunosc pe cineva care detinea cateva domenii .ro si care a decedat in urma cu un an. Ce facem in cazul asta? Domenii blocate detinute de persoane decedate. Peste inca vreo 20 de ani vor fi cu miile cazurile de acest fel, daca nu se introduce o taxa.

Sunt de acord cu taxa anuala. In momentul de fata am 9 domenii .ro din care folosesc 2. Dupa introducerea taxei o sa pastrez 3. Restul sa le cumpere cine doreste.

Edited by borhot, 08 August 2017 - 07:50.


#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostMembruAnonim, on 08 august 2017 - 07:47, said:

Scria pe viata, cu steluta si mai jos mic conditiile reale. Dar, da, ma asteptam chiar cand am achizitionat domeniul sa nu fiie pe viata. E bine sa te astepti la orice de la statul roman.
Si la operatori scrie NELIMITAT si cu steluta in contract/termini apare ca dupa limita de xGB scade viteza la 128kbps, adica limitat) Posted Image
Si exemplele pot continua... pana si la registerii mari de .com se practica metoda stelutelor mici. De exemplu apare mare 0.99 per an tarif si apoi cu steluta apare ca e valabil primul an si al doilea va fi 16.99 Posted Image

Si eu sunt de parere ca trebuie taxa, insa 7.2 euro (8,5 $ la cursul de azi) consider ca e cam mare pentru .ro, practic e cat un .com si mai scump decat un .eu.
Cred ca mai mult de 6$ sau 5 Euro TVA inclus (cat e un .eu) nu ar trebui sa fie un .ro

Edited by samebo, 08 August 2017 - 07:56.


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 07:00, said:

Păi, asta nu înseamnă că se schimbă termenii și condițiile?
Înseamnă că vom mergem pe hosting inclus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate